Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

OpenCart SEO URLleri Nasıl Etkinleştirilir

OpenCart’ta SEO, mağazanızı oluştururken başlangıç ​​noktalarından biridir. Arama motoru optimizasyonu hakkında biraz bilginiz varsa, muhtemelen bağlantıların herhangi bir web sitesinin sıralaması için en güçlü faktörlerden biri olduğunu bileceksiniz. OpenCart, SEO dostu URL’leri destekler, ancak bunlar varsayılan olarak etkin değildir. Bu eğitim size bunun nasıl yapılacağını ve SEO URL’lerinin çalışması için yönetici paneli dışında ne yapılması gerektiğini gösterecektir.

SEO URL’lerini etkinleştirin

Bu ayarı etkinleştirmek için, yönetici panelinize giriş yapmanız ve Sistem> Ayarlar> Sunucu’ya gitmeniz gerekir . Ardından , SEO URL’lerini Kullan alanında Evet’i seçmeniz gerekir .

.Htaccess Dosyasını Yeniden Adlandırın

Ancak, bu alanda küçük bir bilgi kutusu olduğunu fark edebilirsiniz. Görmek için küçük mavi soru işaretinin üzerine gelin. Belirtir: SEO URL’lerini kullanmak için, apache modülü mod-yeniden yazma kurulu olmalıdır ve htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak yeniden adlandırmanız gerekir.

Önemli: Bu talimatlar yalnızca Apache tabanlı sunucularda çalışan OpenCart mağazaları için geçerlidir. .Htaccess.txt dosyanızı değiştirmek için kaynak dosyalarınıza (örneğin FileZilla’da) erişmeniz gerekir. Aşağıdaki ekran görüntüsü, .htaccess dosyasının nerede olduğunu gösterir.

Zaten .htaccess.txt’den sadece .htaccess olarak yeniden adlandırıldı. Bu hemen hemen o. Bir Apache sunucusunda çalışıyorsanız, artık hazırsınızdır ve OpenCart kategorilerinizde ve ürünlerinizde SEO URL’lerinin nasıl yapılandırıldığını görmek için NGINX talimatlarını atlayabilirsiniz.

NGINX Sunucu Talimatları

NGINX sunucuları ile biraz daha karmaşık ve yapılması gereken bazı sunucu yapılandırmaları var. Yapılandırma ayarlarınıza erişim için sunucu yöneticinizle iletişime geçin. Bunlara eriştiğinizde, kod örneğini 5. satırdan 15. satıra yapıştırın.

SEO URL’lerini yapılandırma

Ürünleriniz için SEO URL’lerinizi özelleştirmek için yönetici panelinize gidin, Katalog> Ürünler’i seçin , bir ürünü düzenleyin, Veri sekmesine gidin ve SEO URL alanını görene kadar aşağı kaydırın.

Önemli Not:

SEO URL alanı benzersiz ifadeler içermelidir, böylece yinelenen URL’lerle sonuçlanma riskini almazsınız. OpenCart, aynı URL’yi iki kez girerseniz erişilemeyen ürünlere yol açabilecek bir yineleme denetleyicisine sahip değildir. OpenCart kategorileriniz ayrıca özel SEO URL’lerine sahip olabilir. Ürünlerle aynıdır, Katalog> Kategoriler’e gidin , bir kategori seçin ve özelleştirmek için aynı SEO URL alanını bulmak için Veri sekmesine gidin .

Ekstra bir SEO desteği için OpenCart mağazanızdaki tüm Bilgi sayfaları için de aynısını yapabilirsiniz. Git > bilgiler Katalog , düzenlemek istediğiniz bilgi sayfasını seçip gidin Veri SEO URL alanını bulmak için sekme.

Exit mobile version