GNS Network

SEO Çalısması Nedir

SEO Çalısması Nedir

Arama motoru optimizasyonu her zaman gelişir ve değişir. Her yıl, belirli yöntemler SEO topluluğu tarafından "sahip olunması gereken taktikler" olarak benimsenirken, diğerleri Google'ın algoritma güncellemeleri sayesinde tarihin eşiğine geliyor. Bunun ışığında, SEO, birçok kişi tarafından, daha fazla trafik kazanmak ve  kısa bir süre için SERP görünürlüğünü artırmak için güncellemeleri bulmaya devam eden arama motorları ve SEO uzmanları arasında hiç bitmeyen bir savaş olarak algılanmaktadır. Ama gerçekten durum bu mu? SEO tam olarak nasıl çalışır? Bu makalede, bugün SEO ortamına bakış açımı sunacağım, arama motorlarının bağlı olduğu birkaç temel ilkeyi listeleyeceğim ve SEO'nun iç işleyişi hakkındaki anlayışımı paylaşacağım ve birden çok taktiği deneme yanılma yoluyla birleştirmenin neden tek yol olduğu kampanyanızı başarıyla sürdürün.

Bugünün SEO Görünümü

Konunun özüne inmeden önce, şu anda SEO'da neler olup bittiğine dair daha geniş bir perspektif alalım. Yalnızca ilk sayfanın yarısında gerçek arama sonuçlarını görüyoruz. Ardından, daha fazla reklam ve daha fazla alakalı arama terimi. Sonuç şudur: Google ve diğer arama motorları, aramadan elde edilen organik sonuçları bastırır. Google hala sayfa başına 10 organik sonuç görüntülese de, bunlar dikkatleri reklamlara, yanıt kutularına, "İnsanlar da soruyor" bölümlerine ve diğer widget'lara çekmek için tasarlanmıştır. Organik TO'nun 2015'ten bu yana yüzde 37 oranında düşmesi şaşırtıcı değil ve görünüşe göre ileriye doğru düşmeye devam edecek. Organik olarak listelenme rekabeti kızışmaya devam ederken, SEO uzmanlarının hayatta kalabilmek için 2018'de oyunlarını geliştirmeleri gerekiyor. İşte şu anda hangi ilkelerin işe yaradığını öğrenmek size yardımcı olabilir - bunları web sitenizin yararına nasıl birleştireceğinizi bulmanız koşuluyla.

Bugün SEO'nun Temel Prensipleri

1. Bağlantılar Hâlâ Kuralı

Bağlantılar , SEO'nun ilk günlerinden beri önemlidir ve hala bir web sitesinin Google için mükemmel performansının en güçlü göstergelerinden biridir. Ne kadar yüksek kaliteli, alakalı bağlantılar elde ederseniz, web sitenizin SERP'leri potansiyel olarak o kadar yüksek olacaktır. Kısacası, bağlantılar SEO için hala temeldir . SEO çabalarınızın bir parçası olarak bağlantı oluşturmaya yatırım yapmak mantıklıdır .

2. Alakalı, Optimize Edilmiş İçerik Kazanır

Bağlantılar ve içerik sorunu, bir şekilde tavuk veya yumurta ikilemine benzer. Bağlantıları çekmek için içeriğe ihtiyacınız var, ancak sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek ve bir içerik parçasına trafik çekmeye yardımcı olmak için içeriğinizin bağlantılara ihtiyacı var. Sonunda, sonuç şudur: Bağlantılar ve içerik SEO'nun bel kemiğidir. Google'da ilk sayfayı kırmak istiyorsanız, alakalı, iyi optimize edilmiş içeriğinizin bağlantılarına ihtiyacınız var. İçeriğinizi oluştururken ve optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Anahtar kelimeler bağlam içinde önemlidir. Anahtar kelimeler Google için hala güçlü bir alaka sahiptir, ancak tarayıcıları artık sayfayı "anahtar kelime görünümü" için taramak yerine, aramanın amacını paylaşan bağlamı ve ilgili ikincil anahtar kelimeleri analiz etmektedir.
 • Başlıklar, meta açıklamalar, ALT öznitelikleri, H1 etiketleri ve URL'ler hala önemlidir. Hedeflenen ve alakalı anahtar kelimeleri bu öğelere dahil edin.
 • Uzmanlığınızı, otoritenizi ve güveninizi (EAT) artırın.  İçerik kalitesiyle ilgili rehberlik için Google'ın arama kalitesi yönergelerini okuyun . Google, kısmen, "sayfanın tatmin edici olması için gereken içerik miktarının sayfanın konusuna ve amacına bağlı olduğunu" belirtir.

Kısacası, yüksek kaliteli, optimize edilmiş içerik üretmek ve paylaşmak için bir süreç oluşturun. Tüm içeriğin insanlar için yazıldığından, ancak verileri arama motorlarına beslemek için optimize edildiğinden emin olun.

3. UX Sinyallerinin SERP'ler Üzerinde Etkisi Var

Kullanıcı deneyimi (UX) , web sitenizin arama motorlarıyla nasıl çalıştığı konusunda önemli bir rol oynar. Ne yazık ki, kullanıcı deneyimi çok fazla faktöre (ör. Site altyapısı ve düzeni, içerik vb.) Bağlıdır ve genellikle ölçülmesi çok zordur. Kullanıcı deneyimi açısından sitenizin nerelerde eksik olduğunu anlamak acı verici bir deneyim olabilir. Bu nedenle, bazı SEO uzmanları bununla hiçbir şekilde ilgilenmemeyi tercih ediyor. Yine de, SEO oyununuzu 2018'de kazanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey UX'te uzmanlaşmaktır. Sürecin tasarım ve yerleşim bölümlerini kısmen dış kaynak olarak kullanabilirsiniz, ancak yine de yapmanız gerekenler:
 • Bekleme süresinin ve TO'nun yüksek ve hemen çıkma oranının düşük olduğundan emin olun. Bu sinyaller bir süredir ortalıkta olsa da, Google bunları doğrudan sıralama faktörleri olarak kullanmasa da, sitenizi yüksek etkileşim için optimize etmek zarar veremez ve hatta dolaylı olarak yardımcı olabilir.
 • Site mimarisini geliştirin. Buradaki kilit kısım, bir web sitesinin gezinmesini iyileştirmek ve arama motorlarının tüm sayfaları tarayabilmesini ve kullanıcıların aradıkları bir sayfayı kolayca bulabilmelerini sağlamaktır. "Ne kadar basit, o kadar iyi" yaklaşım burada mükemmel bir şekilde çalışıyor.
 • Hız için optimize edin. Platformdan bağımsız olarak sitenizin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesi gerekir. Görüntü sıkıştırma, kod ve yapı optimizasyonları ve daha hızlı sunucular yardımcı olacaktır.
 • Müşteri yolculuğunu kullanıcının amacına uygun olarak optimize etmek için bir UX uzmanının ilgisini çekin. SEO daha kullanıcı odaklı hale geldiğinden, müşteri yolculuğunun her aşamasında harika dijital deneyimler sağlamak için UX kişileriyle birlikte çalışmalısınız . Başka bir deyişle, amacınız yalnızca trafik ve potansiyel müşteriler değil, dönüşümler ve satışlardır.
Kısacası, UX optimizasyonu zaten SEO'nun temel bir parçası haline geldi. Ziyaretçiye odaklanmak gelecekte büyük olasılıkla daha da önemli bir rol oynayacaktır (çünkü Google daha akıllı hale gelir ve bir kullanıcının iyiliği için açıkça gelişir) ve en azından bunun temellerini öğrenmeniz gerekir.

4. Mobil SEO Başarabilir veya Bozabilir

Google, tüm cihazlarda arama sonuçlarını sıralamak ve görüntülemek için mobil öncelikli dizinini kullanmaya kararlı olduğundan , nihayet web sitenizi mobil olarak iyileştirmenin zamanı geldi. Ne yazık ki, Google'ın hareketi mantıklı olsa da ( dünya genelinde mobil cihazlarda üretilen trafiğin yüzde 50'sinden fazlasıyla ), sitenizin hem mobil hem de masaüstünde sorunsuz çalışmasını sağlamak kolay değildir. Öncelikle, bir yatırım gerekecek duyarlı tasarım beri, Google bunu önerir . Ayrıca içeriğinizi masaüstü ve mobil cihazlarda tutarlı hale getirmeniz ve web sitenizin hızlı ve kullanımı kolay olmasını sağlamanız gerekir. Tüm bunların anlamı:
 • İçeriğinizi mobil kullanıcılar için optimize edin.
 • Sayfa hızınızı artırın .
 • Mobil kullanım kolaylığını artırın.
Kısacası, mobil oyununuzu yükseltmeniz gerekecek veya kendinizi Google'da kötü bir sıralamada bulacaksınız.

5. Sesli Arama

Sesli aramanın yakın gelecekte SEO'da devrim yaratacağına inanmasam da, müşteriler onu seviyor gibi görünüyor. Northstar Research , ABD'li gençlerin yüzde 55'inin ve ABD'li yetişkinlerin yüzde 41'inin sesli arama kullandığını bildiriyor . Google'a göre , tüm mobil aramaların yüzde 20'sinden fazlası sesli aramadır. Bununla birlikte, sesli aramayı optimize etmeye hemen başlamak mantıklı . Özellikle şu adımlarla başlayabilirsiniz:
 • Doğal dil kullanarak (yani, arama yapan kişinin amacına uygun daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler) ve soruları yanıtlayarak içeriği optimize edin.
 • Öne çıkan snippet'ler için optimize edin .
 • SSS sayfası oluşturun ve işaretleyin ( Soru ve Cevap şemalarını kullanın ).
Kısacası, sesli arama optimizasyonu şu anda zorunlu olmasa da, ilgili optimizasyonlar anlamlıdır ve daha fazla Google mülkü sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Deneme-Yanılma Yoluyla Birleştirin ve Denemeler Yapın

SEO başarısı çoğu zaman en iyi uygulamalardan ve bazı deneme yanılmalardan gelir. Günümüzde, yukarıda açıklanan temel ilkeler, birleştirmeniz ve denemeniz içindir. Maalesef SEO kuralları değiştirilemez. Kurallar ve taktikler her zaman değişir ve gelişir. Evrensel bir SEO formülü yoktur; Yalnızca deneme yanılma, belirli bir zamanda, belirli bir zamanda, hangi SEO yöntemlerinin işe yarayıp hangilerinin sizin özel web siteniz için uygun olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. SEO'nun sırrı basit: Google'ın en son algoritma güncellemesi veya rakiplerinizin yaptıkları nedeniyle tüm çalışmalarınızın boşa gidebileceğini aklınızda bulundurarak, birden fazla yöntemi nasıl birleştirip deneyeceğinizi öğrenmeli ve ardından sonuçları analiz etmelisiniz. Bu süreçte, iyi performans gösteren taktikleri gözden geçirirken, artık işe yaramayanları da kesersiniz. Ardından durulayın ve tekrarlayın. Bunu yaparken, kısa bir süre için başarılı olsa da birkaç gün içinde tehlikeli olabilen doğrusal bir SEO stratejisi asla elde edemezsiniz. Google, birisi algoritmalarını aldatmanın bir yolunu keşfettiğinde genellikle oldukça hızlıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle