Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Web Sitesi SEO Çalışması Nedir

SEO , web sitenizin Google gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarındaki varlığına odaklanan dijital bir pazarlama stratejisi olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelir . SEO’nun nasıl çalıştığını anladığınızda , arama sonuçlarında görünürlüğünüzü (veya sıralamanızı ) artırmak için farklı taktikler kullanabilirsiniz . SEO taktiklerini iki gruba ayırabilirsiniz:

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenizi kullanıcılar ve arama motorları için daha kolay ve güvenilir kılmayı amaçlamaktadır. Ne zaman arama motoru tarayıcılarının web sitenize onları ve kullanıcılar için ne dost bakın, sitenizin farklı aramada sıralarda gösterilir şansını arttırır. Örneğin, iki web siteniz olduğunu varsayalım: Web Sitesi A ve Web Sitesi B. Web Sitesi A duyarlı değil , bu da tablet veya akıllı telefon kullanan kullanıcıların sitede gezinmek ve kullanmakta zorlanacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Web Sitesi B duyarlıdır; bu, tablet, akıllı telefon ve masaüstü kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Arama motorları için hangi web sitesinin daha kolay olduğuna karar vermek kolaydır: Web Sitesi A. Elbette arama motorlarının çalışma şekli bundan biraz daha karmaşıktır. Günümüzde arama motorları, arama sonuçlarını oluşturmak için 200’den fazla farklı faktör kullanıyor, bu da arama sonuçlarındaki yerleşiminizi birçok farklı unsurun etkilediği anlamına geliyor.

Arama motorları SEO’yu neden önemsiyor?

Bunları veya başka bir arama motorunu kullanmanız neden bir arama motoru umurunda? Sonuçta onlara ödeme yapmıyor musunuz? Doğru, onlara ödeme yapmıyorsunuz… ama başkası ödüyor! Yani bu sorunun cevabı, paralarını reklamlardan kazandıkları için önemsiyor olmalarıdır. Bir arama sorgusu girdikten sonra yönlendirildiğiniz sayfaya arama motoru sonuç sayfası (diğer adıyla SERP) denir . SERP size “organik sonuçlar” ve “tıklama başına ödeme reklamları” (veya PPC) olarak adlandırılan şeyleri sunar. Organik sonuçlar etkilenir olanlardır  SEO iken,  PPC reklamları  ödenir.

Organik sonuçlarda yer alması için Google’a veya herhangi bir arama motoruna ödeme yapamazsınız. Ancak, sayfadaki reklamlar nasıl para kazandıklarıdır. Dolayısıyla, size ne kadar iyi sonuçlar verirse, sizin ve başkalarının o arama motorunu tekrar kullanma olasılığınız o kadar artar. Arama motorunu ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar çok reklam gösterebilir ve o kadar çok para kazanabilirler. Mantıklı olmak?

SEO’nun nasıl çalıştığını neden önemsemelisiniz?

İnternet gerçekten dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdi. Genellikle aradığımız hemen hemen tüm bilgilerden birkaç tıklamadan daha uzak değiliz. İnsanlar bilgi, hizmet, ürün vb. Ararken çevrimiçi olurlar. “Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığına gerçekten bakmalıyım” diye düşündüğünüz anı hatırlamaya çalışın. Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyordunuz: İnternete girdiniz ve “SEO nasıl çalışır” diye arama yaptınız.

Sonra ne yaptın? En azından başlangıçta, ilk birkaç sonuçtan birine tıklanma olasılığıdır. Beklentilerinizi karşılayan bir site bulamadıysanız, muhtemelen geri düğmesini tıkladınız ve aradığınızı bulana kadar sayfayı aşağı kaydırdınız. Siteniz gerektiği gibi optimize edilmediyse, markalı arama sorgularınız için yalnızca ilk sayfaya geldiğinizi varsaymak güvenlidir – ancak işletmenizin adına bağlı olarak, durum bu bile olmayabilir.

Bu, varlığınızı bilmeyen ancak sizin gibi birini arayan insanların sizi asla bulamayacağı ve onlara neden rakipten daha iyi olduğunuzu söyleme şansınız olmayacağı anlamına gelir. Doğru: SEO olmadan liderlik yaparsınız. İyi haber şu ki, SEO yapan rakipleriniz için işi gerçekten kolaylaştırıyorsunuz. Muhtemelen, kavga etmediğin için seni seviyorlar. Peki, arama motorlarının nasıl sonuç verdiği kimin umurunda? Kesinlikle yapmalısın!

SEO’nun nasıl çalıştığına dair teknik

Artık arama motorlarının size harika sonuçlar sağlamak için neden bu kadar çok çalıştığını ve neden önemsemeniz gerektiğini biliyorsunuz, SEO’nun nasıl çalıştığını biraz daha ayrıntılı olarak konuşabiliriz. Arama motorlarında örümcekler bulunur – ürpertici türden değil, otomatik robot türünden. Bu örümcekler, web siteniz ve sitenizi oluşturan sayfalar hakkında her türlü bilgiyi toplar. Bu, arama yapan kişiye sitenizde ne zaman bir sayfa sunacaklarını kolayca belirlemelerine olanak tanır. Sayfa hızı , başlık etiketleri , sosyal sinyaller , dahili bağlantı , geri bağlantılar vb. Gibi şeyleri toplarlar.

İle 200’ün üzerinde sıralama faktörlerin kendi algoritmasında Google tarafından kullanılan, bir web sitesi optimize etmek için denemek için alınabilir dikkate alınması gereken, ve işlemlerin bir yeri vardır. Sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini ve dolayısıyla ne kadar iyi sıralandığını belirleyen hem sayfa içi hem de sayfa dışı sıralama faktörleri vardır.

Sayfada faktörler sayfasında aslında şeyler: onlar gibi ses tam olarak ne olduğunu. Buna başlık etiketleri, içerik, site hızı, sayfa URL’leri, resim alt etiketleri, dahili bağlantılar ve daha fazlası dahildir. Bu arada, sayfa dışı faktörler neredeyse tamamen diğer sitelerden sitenize verilen bağlantılara dayanmaktadır. Bu botların otomatik bilgisayar programları olduğunu ve gerçek insanlar olmadığını unutmamak önemlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu onların bazı sınırlamaları olduğu anlamına gelir. Sizin gibi bir web sitesine erişemezler ya da ben isterim çünkü web sitesini gerçekten görmezler: web sitesinin kodunu tararlar. Bu, resimleri veya videoları göremedikleri veya gösterişli tasarımlardan veya ses kliplerinden etkilenmedikleri anlamına gelir. Aslında, içeriği bizim gibi anlayamıyorlar!

Exit mobile version