GNS Network

Dijital Pazarlamanın Getirdiği 5 Değişim Nedir?

Dijital Pazarlamanın Getirdiği 5 Değişim Nedir

İnternet, genel olarak son on yılda pazarlama dünyasını dönüştürdü. İşletmelerin ve şirketlerin ürünlerini pazarlama ve tanıtma yöntemlerini serbestleştirdi. Daha önce, ürün ve hizmetler hakkında müşterilere bilgi aktarmanın en çok tercih edilen yolları ses ve görüntü idi. Ayrıca, şu anki durumlarına kıyasla akıllı telefonlara sahip olan daha az insan vardı. İnternetin web siteleri ve sosyal medya platformları aracılığıyla artan kullanımı, bilgi pazarlamak veya yaymak için içeriğin kullanımını büyük ölçüde teşvik etmiştir. Çok fazla bilgi paylaşımı, referans ve inceleme var. Müşteriler, daha önce bilgi uzmanı olarak görülen satış görevlilerine güvenmekten uzaklaştı. Artık neredeyse hiç kimse çevrimiçi incelemelere bakmadan bir şey satın almıyor. Son on yılda meydana gelen en büyük değişikliklerden bazılarına bir göz atalım:

Sosyal medya

Sosyal medyanın çoğu işletme için güçlü bir pazarlama aracı olduğu kanıtlanmıştır. On yıl önce, Facebook ve Twitter'ın büyük markalar tarafından ürün ve hizmetleri pazarlamak için kullanılacağını kim düşünebilirdi? Ancak sosyal medya kullanımının artması, pazarlamacıları stratejilerini değiştirmeye zorladı. Şu anda, Facebook'un tek başına dünya çapında 2 milyara yakın kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Twitter, Instagram, LinkedIn ve diğerleri gibi diğer tüm platformları birleştirirseniz, 4 milyardan az aktif sosyal hesaptan oluşan birleşik bir rakama bakıyorsunuz. Ücretli reklamcılığın tanıtımı, muhtemelen sosyal medya pazarlamasındaki en büyük devrim niteliğindeki değişikliklerden biridir. Şirketler, bir sosyal medya hesabına sahip olmanın yeterli olmadığını anladı. Çevrimiçi kullanıcıların gerçekten sayfalarını ziyaret etmelerini ve ne yayınladıklarını görmelerini sağlamaları gerekiyordu. Otomasyon, sosyal medya pazarlamasının da ilerlemesinde rol oynadı. Bugünün sohbet robotları, potansiyel olarak bir müşteri hizmetleri temsilcisi ordusunun yerini alabilir.

Web siteleri / mobil reklamcılık

Birkaç yıl önce, pek çok şirket ve işletme bir web sitesine sahip olma ihtiyacını görmedi. Siteleri olan birkaç şirket bile bunu ciddiye almadı. Ancak 2017'de mobil reklamcılığın devreye girmesi, şirketlerin bir web sitesine sahip olmanın önemini fark etmesini sağladı. Bunun nedeni, birçok insanın akıllı telefonlarından internete erişim kazanmasıdır. İşletmelerin potansiyel müşterileri mobil reklamcılık yoluyla hedeflemesi daha kolay hale geldi. Pek çok insan internete erişirken, mobil reklamcılık da arttı. Yine de, çeşitli uygulamaların tanıtımı artık web sitelerini reklam amaçlı kullanmanın uygulanabilirliğini tehdit ediyor. Birçok şirket uygulama geliştirme sektöründedir.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlamayı dönüştüren başka bir önemli değişikliktir. 2010 yılında, pazarlamacılar içeriğin reklamdaki önemini fark etti. Çevrimiçi ortamda artışın tek yolu değerli içerik oluşturmaktı. Ancak, son on yılda işler değişti ve Google gibi arama motorları artık içeriği eskisi kadar önemli görüntülemiyor. Eğri nicelikten niteliğe kaydı. Anahtar kelimelerin kullanımı kötüye kullanıldı ve SEO uzmanları metodolojileri değiştirmek zorunda kaldı. Arama motorları, içerik açısından nicelikten ziyade kaliteye hala çabalamaktadır. On yıl sonra, bu alanda hala tanınmış endüstri standartları yoktur.

Etkileyici pazarlama / marka elçileri

Sosyal medya, reklamcılık sektörüne yeni bir bakış açısı getirdi. Sosyal medyanın artan kullanımı, şirketlerin marka elçileri olarak hareket etmek için çeşitli sosyal medya platformlarında ünlüleri ve diğer popüler figürleri kullanabileceklerini fark etmelerini sağladı. Örneğin, bazı ünlülerin Twitter veya Facebook hesaplarında bir milyondan fazla takipçisi var. Bir işletme markasının reklamını yapmak veya pazarlamak için böyle bir kişiyi kullanmaya karar verirse, sonuçlar önemli olabilir.

Youtube

YouTube 2005 yılında açıldı, ancak kurumsal sektörün bu video platformunu pazarlama amacıyla kullanabileceğini fark etmesi biraz zaman aldı. Justin Bieber gibi ünlüler onu kullanmaya başladı, "YouTuberlar" olarak bilinen nüfusu doğurdu ve platform aracılığıyla marka oluşturmanın yükselmesine yol açtı. Günümüzde birçok şirket ve işletme, pazarlama amaçlı YouTube kanallarına sahiptir. YouTube'un bir pazarlama aracı olarak kullanılması, yazılı içeriğe kıyasla potansiyel müşterilere hitap etmesi nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle