GNS Network

SEO Açılımı Nedir

SEO Açılımı Nedir

Arama motoru sıralamaları, kazanan her şeyi alan bir oyundur. İlk üç sonucun tıklama oranları % 30 -% 10'dur ; dokuzuncu konuma göre, bu sadece% 2'ye düştü. Web siteniz alakalı arama terimleri için birinci sayfada görünmüyorsa, tam potansiyeline ulaşmıyordur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO, markaların arama motorlarından web sitelerine organik trafik almak için yaptığı her şeyi kapsayan genel bir terimdir. SEO, site mimarisi gibi teknik yönlerin yanı sıra içerik oluşturma ve kullanıcı deneyimi gibi daha yaratıcı unsurları içerir. Görece basit geliyor. Ancak SEO, deneyimli dijital pazarlamacılar için bile hareketli bir hedeftir. Çok sayıda efsane vardır, algoritmalar değişir ve bir zamanlar işe yarayan SEO taktikleri birdenbire size bir ceza verebilir. Bir siteyi optimize etmek için, arama motorlarının nasıl "düşündüğüne" ve gerçek insanların web içeriğinizle nasıl düşündüklerine ve buna nasıl tepki verdiklerine dair derin bilgiye ihtiyacınız vardır. Kullanılabilirlik, site mimarisi ve içerik oluşturmanın bu karışımı, arama motoru optimizasyonunu bir melez gibi hissettiriyor.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Yalnızca Google, günde 3,5 milyardan fazla aramayı gerçekleştirir. Arama motoru, dünyanın tahmini 1,9 milyar web sitesini tarar ve ilgili sonuçları 0,5 saniyenin altında döndürür. Peki perde arkasında neler oluyor? Alakalı sonuçları döndürmek için, bir arama motorunun üç şey yapması gerekir :

 • Web'deki sayfaların bir listesini veya dizini oluşturun
 • Bu listeye anında erişin
 • Her bir aramayla hangi sayfaların alakalı olduğuna karar verin

SEO dünyasında bu süreç normalde tarama ve indeksleme olarak tanımlanır.

Tarama ve dizine ekleme

Web, bağlantılarla birbirine bağlanan sürekli genişleyen sayfalardan oluşur. Arama motorlarının bu sayfaları bulması, içlerinde ne olduğunu anlaması ve bunları dizin olarak bilinen devasa bir veri kümesinde saklaması gerekir. Bunu yapmak için, web'de barındırılan etki alanlarını taramak için örümcekler veya tarayıcılar olarak bilinen botları kullanırlar. Tarayıcılar, buldukları tüm sunucuların ve bunlarda barındırılan web sitelerinin bir listesini kaydeder. Daha sonra sistematik olarak her web sitesini ziyaret ederler ve bilgi, içerik türlerini (metin, video, JavaScript, vb.) Ve sayfa sayısını kaydetmek için onları "tararlar". Son olarak, diğer sayfalara giden bağlantıları algılamak için HREF ve SRC gibi kod etiketleri kullanırlar ve ardından bunları taranacak siteler listesine eklerler. Bu, örümceklerin, sayfadan sayfaya atlayarak ve bunları dizine ekleyerek, dizinlenmiş sayfalardan oluşan daha büyük bir ağ örmesine olanak tanır.

Arama motorları, bu bilgileri, herhangi biri arama yaptığında verileri geri çağırdıkları devasa fiziksel veritabanlarında saklar. Google'ın tüm dünyaya yayılmış veri merkezleri vardır; Oklahoma'daki Pryor Creek'teki mamut merkezlerinin tahmini 980.000 fit karelik bir alanı var . Bu ağ, Google'ın milyarlarca sayfayı birçok makinede depolamasına olanak tanır. Arama motorları, yeni eklenen sayfaları, silinen sayfaları, yeni bağlantıları ve yeni içeriği takip ederek sürekli olarak tarar ve dizine ekler. Bir kişi bir arama yaptığında, arama motoru, arayan kişiye teslim edilmeye hazır milyarlarca olası yanıtın tamamen güncellenmiş bir dizinine sahip olur.

Arama motorları alakalı Sonuçları Nasıl Sıralar?

Bir arama terimi yüz binlerce sonuç döndürürse, bir arama motoru bunları arama yapan kişiye göstermek için en iyi sıraya nasıl karar verir? İlgili sonuçların belirlenmesi, Arama Motoru Genel Merkezindeki bir ekip tarafından yapılmaz. Bunun yerine, motorlar, arama yapanların amacını anlamak, ilgili sonuçları bulmak ve ardından bu sonuçları otorite ve popülerliğe göre sıralamak için algoritmaları (matematiksel denklemler ve kurallar) kullanır. Siyah şapka SEO'yu durdurma çabası içinde , arama motorları, sıralama algoritmalarının nasıl çalıştığını açıklamak konusunda isteksizdir. Bununla birlikte, arama pazarlamacıları, algoritmik kararların aşağıdakiler de dahil olmak üzere 200'den fazla faktöre dayandığını bilir:

 • İçerik Türü: Arama yapanlar video ve resimlerden haberlere kadar farklı içerik türlerini ararlar. Arama motorları, amaca göre farklı içerik türlerine öncelik verir.
 • İçerik Kalitesi: Arama motorları yararlı ve bilgilendirici içeriğe öncelik verir. Bunlar sübjektif ölçümlerdir, ancak SEO uzmanları bunu genellikle kapsamlı, orijinal, objektif ve çözüm odaklı içerik anlamına gelir.
 • İçerik Güncelliği: Arama motorları, arama yapanlara en son sonuçları diğer sıralama faktörlerine göre dengeli bir şekilde gösterir. Dolayısıyla, algoritma tarafından eşit kalitede olduğuna karar verilen iki parçadan en son parça muhtemelen ilk olarak görünecektir.
 • Sayfa Popülerliği: Google hala, bir sayfanın kalitesini, onu işaret eden bağlantıların sayısına ve bu bağlantıların kalitesine göre değerlendiren orijinal 1990'ların PageRank algoritmasının bir varyasyonunu kullanıyor .
 • Web Sitesi Kalitesi: Düşük kaliteli, spam içerikli web siteleri, arama motorları tarafından sıralamalarda aşağı çekilir (bununla ilgili daha fazlası aşağıda).
 • Dil: Herkes İngilizce arama yapmıyor. Arama motorları, arama terimiyle aynı dildeki sonuçlara öncelik verir.
 • Konum: Çoğu arama yereldir (ör. "Yakınımdaki restoranlar"); arama motorları bunu anlar ve uygun olduğunda yerel sonuçlara öncelik verir.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, arama pazarlamacıları, arama motorları tarafından bulunma ve sıralanma olasılığı daha yüksek içerik oluşturabilirler.

Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) Özellikleri Türleri

Aramanın ilk günlerinde, sonuçlar, önceki görselde gördüğümüz gibi, açıklayıcı pasajların ve bağlantıların basit bir listesi olarak sunuldu. Son birkaç yılda, bu standart sonuçlar SERP özellikleri, görseller ve tamamlayıcı bilgiler içeren zenginleştirilmiş sonuçlar ile desteklenmiştir. Sitenizin ek SERP özellikleri alacağını garanti edemezsiniz, ancak aşağıdakileri yaparak şansınızı artırmaya yardımcı olabilirsiniz:

 • Hem arama motorları hem de kullanıcılar için anlamlı olan bir site yapısı oluşturmak.
 • İçeriğinizi sayfa üzerinde hem arama motorları hem de kullanıcılar için taranabilir olacak şekilde yapılandırmak.
 • Tarayıcıların bir siteyi daha iyi anlamasına yardımcı olan şema biçimlendirmesi veya yapılandırılmış kod kullanma.

En yaygın organik SERP özellikleri şunları içerir:

 • Zengin Snippet: Geleneksel bir sonuçtaki ek görsel bileşen (örneğin, bir restoran girişi için yıldızları yorumlayın). 
 • Öne Çıkan Metin Parçacığı : Arama sonuçları sayfasının üst kısmında vurgulanan blok, genellikle bir arama sorgusuna özetlenmiş bir cevap ve kaynak URL'ye bağlantı içerir. 
 • Kişiler Ayrıca Soruyor: İlgili sorular olarak da bilinen bunlar, arama yapanların sorduğu genişletilebilir ilgili sorular bloğudur. 
 • Bilgi Kartları: Bir arama terimiyle ilgili temel bilgileri gösteren sağa hizalanmış paneller. Yukarıdaki Philz Coffee örneği, logoları, şirket bilgileri ve sosyal profilleri ile bir bilgi panelini göstermektedir.
 • Görüntü Paketleri (atlı karıncalar): Görsel içeriğin yararlı olduğu aramalarda görünen yatay görüntü bağlantıları satırı. 
 • Anında Yanıtlar: Bu sonuçlar, tıpkı şu anda bulunduğunuz yerin hava durumunu aradığınızda olduğu gibi, Google bir arama yapan kişinin sorgusuna hızlı bir yanıt verebildiğinde açılır. Öne çıkan snippet'lerin aksine, herhangi bir kaynak siteye bağlantı yoktur. 

Teknik SEO nedir?

Bir web sitesini tarama ve indeksleme için optimize etme sanatı olan Teknik SEO, bir sitenin sıralanması için hayati bir adımdır. Sallantılı teknik temeller üzerine bir site oluşturun ve sayfa içeriğiniz ne kadar yüksek kaliteli olursa olsun sonuçları büyük olasılıkla göremezsiniz. Bunun nedeni, web sitelerinin tarayıcıların içeriğe erişmesine ve "anlamasına" izin verecek şekilde yapılandırılması gerektiğidir. Teknik SEO'nun içerik oluşturma, bağlantı kurma stratejileri veya içerik tanıtımı ile ilgisi yoktur. Bunun yerine site mimarisine ve altyapısına odaklanır. Arama motorları daha "akıllı" hale geldikçe, en iyi teknik SEO uygulamalarının uyum sağlaması ve eşleşmesi için daha karmaşık hale gelmesi gerekir. Bununla birlikte, teknik SEO'nun dikkate alınması gereken bazı temel sabitleri vardır.

URL Hiyerarşisi ve Yapısı

Tarayıcılar tarafından erişilebilen ve kullanıcılar için yararlı olan, site genelinde bir URL yapısı tanımlamak önemlidir. Bu, web sitenizin sahip olacağı her sayfanın haritasını çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez; bu imkansız olurdu. Ancak, etki alanından kategoriye ve alt kategoriye hareket eden mantıksal bir URL akışı tanımlamak anlamına gelir. Yeni sayfalar, oluşturulduğunda bu hiyerarşiye yerleştirilebilir.

Sayfa hızı

Bir web sayfası ne kadar hızlı yüklenirse, arama motoru sıralamaları için o kadar iyidir. Bu, kullanıcıların yıldırım hızında yükleme tercihine dayanmaktadır: Arama yapanların% 40'ı, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfayı terk etmektedir. Teknik SEO, sayfanın yüklenmesini yavaşlatan öğelerin kullanımını azaltmaya odaklanır. Bu, eklentilerin, izleme kodlarının ve widget'ların minimumda tutulması gerektiği ve resimlerin / videoların boyut ve ağırlık olarak sıkıştırılması gerektiği anlamına gelir. Çevrimiçi pazarlamacıların ve tasarımcıların, gerekli tüm tasarım özelliklerini içeren ancak yine de üç saniyeden kısa sürede yüklenen bir sayfa tasarımı elde etmek için işbirliği yapması gerekir.

XML Site Haritaları

XML site haritası, blog gönderileri dahil olmak üzere bir web sitesinin tüm sayfalarını listeleyen bir dosyadır. Arama motorları, bir sitenin içeriğini tararken bu dosyayı kullanır, bu nedenle site haritasının, yazar sayfaları gibi arama sonuçlarında sıralamak istemediğiniz sayfaları içermemesi önemlidir.

HTTP mi yoksa HTTPs mi?

Bir web sayfasında gezinirken, çevrimiçi ödeme yaptığınızda veya bir web formuna kişisel bilgilerinizi girdiğinizde, internet üzerinden bilgi göndermiş olursunuz. İlk günlerde sunucular HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolü adlı bir sistem kullanıyordu. HTTP, veri göndermenin hızlı bir yoludur, ancak siteye bağlantınız şifrelenmediğinden güvenli değildir. Bu, üçüncü tarafların verilerinize erişebileceği anlamına gelir. Bu nedenle 2014 yılında Google, HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü) üzerinde çalışan web sitelerinin sıralamada küçük bir artış elde edeceğini duyurdu. HTTPS, tarayıcılar arasında verileri HTTP ile aynı şekilde taşır, ancak üstüne eklenmiş bir protokolle - verileri şifreleyen ve web üzerinden güvenli bir şekilde aktaran bir Güvenli Yuva Katmanı olan SSL. Tüm bunlar, çaylak arama pazarlamacıları için bunaltıcı gelebilir. Çıkarım, sitenizin ilk günden itibaren HTTPS çalıştıracak şekilde veya HTTPS'ye geçecek şekilde inşa edilmesinin daha iyi olmasıdır.

AMP

AMP (Accelerated Mobile Pages), web sitesi içeriğinin mobil cihazlarda neredeyse anında görüntülenmesine olanak tanıyan, Google sponsorlu, açık kaynaklı bir platformdur. Bir zamanlar mobil cihazlara yavaş yüklenen içerik (videolar, reklamlar, animasyonlar) artık ziyaretçilerin kullandığı cihaz ne olursa olsun hızlı bir şekilde yükleniyor. SEO üzerindeki etkisi iki yönlüdür. Öncelikle, bildiğimiz gibi, kullanıcılar yüklenmesi daha uzun süren siteleri terk ediyor ve mobil kullanıcılar daha da hızlı yükleme sürelerine ihtiyaç duyuyor . Siteniz mobil cihazlarda yavaş yükleniyorsa, hemen çıkma oranı artacak ve bu da sıralamaları olumsuz etkileyecektir. İkincisi, arama motorlarının (en azından Google) sıralamalarda AMP ile optimize edilmiş sonuçlara öncelik verdiğine dair kanıtlar var .

Sayfa İçi SEO nedir?

Sayfa içi SEO (site içi SEO olarak da bilinir), sıralamaları iyileştirmeye çalışmak için bir web sitesindeki her şeyi optimize etme işlemidir. Teknik SEO arka uçsa, sayfa içi SEO ön uçtur. İçerik biçimlendirme, görüntü optimizasyonu, temel HTML kodu ve dahili bağlantı uygulamalarını kapsar . İyi haber şu ki, sayfa içi SEO dış faktörlere bağlı değildir; Sayfa içi SEO'nun kalitesi üzerinde% 100 kontrole sahipsiniz.

Meta etiketleri

Meta etiketler, bir web sayfasının kodunda yer alan ve sayfanın içeriğinin yapısını tanımlamaya yardımcı olan küçük öğelerdir. Örneğin, bir H1 etiketi, tarayıcıları bir blog gönderisinin veya web sayfasının başlığı konusunda uyarır. H2 ve H3 etiketleri, analog bir belgede çeşitli boyutlardaki alt başlıklar gibi bilgi hiyerarşisini gösterir. Ardından tarayıcılar, içeriğin alakalı olduğundan emin olmak için her başlık etiketinin altındaki metni başlıktaki kelimelerle karşılaştırır. İyi meta etiket SEO, arama motorlarının bir web sayfasının içeriğinin ne hakkında olduğunu ve arama sonuçlarında ne zaman göstereceğini anlamasına yardımcı olur.

Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamaları

Sayfa başlıkları sadece insanlar tarafından okunmaz; arama örümcekleri de tarama sırasında onları "okur". Bu, SEO için optimize edilmiş sayfa içi başlıkların önemli arama terimlerini içermesi ve 70 karakterden uzun olmaması gerektiği anlamına gelir. Bundan daha uzun süre ve arama motorları, arama yapanlara kötü görünen SERP'lerde başlığı kısaltacaktır. Bir web sayfasının içeriğini özetleyen kısa metin parçacıkları olan meta açıklamalar, genellikle SERP sonuçlarında sayfa başlığının altında görünür. Google, meta açıklamaları doğrudan bir sıralama faktörü olarak kullanmasa da, SEO için optimize edilmiş meta açıklamaları , arama yapan kişiler büyük olasılıkla onları okuyacağından SERP sayfalarından daha fazla ziyaret çeker. Bu da arama motorlarına site hakkında olumlu sinyaller gönderir. Başlıkları ve açıklamaları bir ton anahtar kelimeyle "doldurma" isteğine karşı koyun. Anahtar kelime doldurma , arama sıralamaları üzerinde aktif olarak olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Bunun yerine, arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğunu netlik ve kesinlik yoluyla bildirin.

Görüntü Optimizasyonu

Resimlerin ayrıca tarayıcılar için okunabilir olması gerekir; değilse, arama motorları yararlı görsel sonuçlar elde edemez. Arama motoru pazarlamacıları, görüntüleri tarayıcılara açıklamak için ALT metni (bir HTML özelliği) kullanır. Optimize edilmiş ALT metni, alakalı arama sorgusu terimlerini içerir, ancak insan okuyucular için de anlamlı olmalıdır.

Giden ve Dahili Bağlantılar

Tarayıcıların indeksleme sırasında web sayfaları arasında hareket etmek için bağlantıları kullandığını zaten biliyoruz; bağlantı içermeyen sayfalara arama motorları erişilemez. Bu, hem yüksek kaliteli sitelere dışa doğru hem de bir web sitesinin sayfaları arasında dahili olarak bağlantı oluşturmayı iyi SEO'nun hayati bir parçası haline getirir. Giden bağlantılar , ziyaretçileri web sitenizden harici bir siteye götürür. Arama motorları bağlantının bir onay damgası olduğunu anladığından, bu bağlantılar harici siteye değer aktarır. Bu, harici bir siteye her bağlandığınızda, arama motorlarının beğenisini kazandığınız ve kullanıcılara daha iyi bir gezinme deneyimi sağladığınız anlamına gelir. Dahili bağlantı veya bir web sitesinin kendi sayfaları arasında bağlantılar oluşturmak, bir sitenin taranabilirliğini artırır ve bir sayfadaki en önemli anahtar kelimeler hakkında arama motorlarına sinyaller gönderir. Ayrıca, arama motorlarının site kalitesinin olumlu bir yansıması olduğunu anladığı şekilde, kullanıcıların sitenizde daha uzun süre gezinmesini sağlar.

Site Dışı SEO nedir?

Site dışı SEO, web sitenizin dışında meydana gelen ancak yine de sıralamanızı etkileyen faktörleri kapsar. Bu, sahip olduğunuz geri bağlantıların sayısı ve size bağlantı veren sitelerin kalitesi gibi şeyleri içerir. Site dışı SEO, arama motorlarına sitenizin değerli ve yetkili olduğunu ve sonuçlarda üst sıralarda yer almayı hak ettiğini gösterir. Site içi SEO'nun aksine site dışı SEO% 100 kontrolünüz altında değildir. Ancak, iki şeye odaklanarak bir sitenin site dışı SEO'sunu iyileştirebilirsiniz: bağlantı oluşturma ve itibar.

Bağlantı kurma

Site dışı SEO'da bağlantı kurma, size geri bağlantı kurmak için yüksek kaliteli harici siteler edinme pratiğini ifade eder. SEO uzmanları, siteler arasında akan "bağlantı suyu" hakkında konuşur; bu sadece saygın bir site size her bağlantı verdiğinde, arama motorlarının bunu sitenizin saygın olduğunun bir işareti olarak kabul ettiği ve böylece SERP'lerde daha yüksek sıralama şansınızı artırdığı anlamına gelir. Tüm geri bağlantılar eşit değildir. Arama motorları, bir siteye geri dönen bir bağlantının değerini birkaç faktöre göre kalibre eder:

 • Bağlantılı site yetkilisi
 • Bağlantılı içeriğin alaka düzeyi
 • Geri bağlantının bağlantı metninin alaka düzeyi
 • Geri bağlantı veren sitenin sahip olduğu bağlantı sayısı
 • Bağlantının izlenip izlenmediği

Çoğu arama pazarlamacısı, iyi harici sitelerden aktif olarak bağlantılar arar. Hangi sitelerin yüksek kaliteli geri bağlantılar sağlayabileceğini bulmak için sitenin Alexa Rank'ına bir göz atın. Alexa Sıralaması ne kadar düşükse, sitenin geri bağlantıları o kadar değerli olacaktır. Alexa Rank'ı Siteye Genel Bakış Aracında bulabilirsiniz . Geri bağlantı almak için yüksek kaliteli sitelerin bir listesine sahip olduğunuzda, konuk bloglama, marka adı verilen bağlantı edinme ve bozuk bağlantı oluşturma gibi sayfa dışı SEO teknikleri üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle