Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Birçok şirket, bir dijital pazarlama stratejisi geliştirdiklerinde rakip analizine başlar ve daha sonra asla geri dönmez. Bu bir gözden kaçırmadır, çünkü çoğu durumda rakiplerinizin çevrimiçi hareketlerinin zamanında güncellenmesi, kampanyanızı yarı yolda ayarlamanıza ve sonunda daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir. Bu yazıda dikkatinizi, dijital pazarlama stratejiniz bir süredir çalışır durumda iken yeniden gözden geçirmeniz gerekebilecek rakip analizinin ana noktalarına çekeceğiz.

Rakip Analizi Nedir?

Temel bilgilerle başlayalım:  rakip analizinin tanımı . Belirli bir pazarda faaliyet gösteren şirketlerin pazarlama stratejilerini ve iş özelliklerini araştırma ve analiz etme sürecidir. Rakip analizi, tipik olarak, diğer piyasa oyuncularının güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, şirketinizin bunlara göre durumunu tanımlamak ve boşlukları vurgulamak ve bunları doldurma potansiyelinizi tahmin etmek için yapılır.

Dijital Pazarlamada Kimi Rakip Olarak Analiz Etmelisiniz?

Rakip analizi normalde  doğrudan ve dolaylı rakiplerinizi  – aynı (veya benzer) kitlelere aynı (veya benzer) çözümleri sunanları içerir. Çevrimiçi rakip analizi, yukarıdakileri ve  ayrıca bir grup rakibi daha kapsamalıdır :  sizinle aynı kullanıcılar için savaşan marka rakipleriniz. Onlara benzer bir ürün veya hizmeti satmaları gerekmiyor, ancak kesinlikle dikkatlerini çekmek istiyorlar. Bu zor bir mücadeledir, ancak en zeki rakip kazansın!

Rakip Araştırmasını Ne Sıklıkta Yapmalıyım?

Bir şirket kurduğunuzda veya bir marka için reklam vermeye başladığınızda, rakip araştırma faaliyetlerinde keskin bir artış varmış gibi gelebilir. Yine de rakip araştırması, işin özüne indiğinizde çökmekten başka her şeyi yapar. Basitçe söylemek gerekirse; rakip araştırması sürekli bir uygulamadır. Her karar verdiğinizde, kaçınılmaz olarak rakiplerinizi aklınızda tutmanız gerekecek. Dahası, şirketinizi büyütmek istediğinizde rakipleriniz hakkında daha düzenli düşünmeniz gerekecek. Fakat bekle. Bu, rakiplerinizi izlemeye tamamen takıntılı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Rakip araştırmasının gerçekleşmesi için düzenli bir zaman ayırmanız da gerekmez.

Bunun yerine, sizin ve çalışanlarınızın ara sıra ekleyebileceğiniz bir çalışma belgesi tutmalısınız. Bu genellikle rakip panosu olarak adlandırılır. Tüm bir web sitesi veya pazarlama incelemesi yapmak gibi daha yoğun rakip analizi biçimleri kesin olarak belirlenebilir. Bu bulguları her üç ayda bir yenilemenizi öneririz. Yine de rakip analizinin daha incelikli biçimleri – gözlem veya fiyat kontrolünü örnek olarak alın – siz meşgul olduğunuz ve rekabetinizin farkında olduğunuz sürece doğal olarak gerçekleşecektir. Bu doğru; rakip araştırması, sağlam bir stratejiden çok büyüme zihniyetine sahip olmakla ilgilidir.

Rakip Araştırması Neden Önemlidir?

Rakip araştırması olmadan, markanız kendisini farklı kılmayacaktır. Bu, bir ürünü çok yüksek fiyatlandırma veya hizmetlerinizi piyasadaki diğerlerine çok benzer hale getirme gibi yanlış bilgilendirilmiş kararlar vererek gerçekleşir. Rakip araştırması, bu hataları yapma şansınızı ortadan kaldırır çünkü size daha büyük resme bakmanızı sağlar. Rakip araştırmasının bir sonucu olarak şunları yapacaksınız:

Tüm rekabetin ya altlarında olduğu – ya da daha kötüsü sıfır rekabet içinde olduğu – tutumuna sahip yöneticiler, genellikle rakip araştırmasının değerini göremezler. Rakiplerine saygılı ve onları her zaman alt etme güdüsüne sahip olanlar, genellikle işinde en iyisini yaparlar. İlham almak için bakılması gereken bir sektör süpermarket sektörüdür. Aldi, Sainsbury’s ve Tesco gibi markalar kesinlikle başarılı işletmeler olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, bu şirketler aynı zamanda rakiplerinin varlığının ve eylemlerinin de büyük ölçüde farkındadır. Tesco, Aldi gibi markalarla alay etmez. Bunun yerine, Aldi’nin fiyatlandırmasını, promosyonunu ve ürünlerini takip ederek onları alt etmek için akıllıca planlar yapıyorlar.

Exit mobile version