Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Temelleri

İster serbest çalışan, ister küçük işletme sahibi, kâr amacı gütmeyen bir yönetici veya daha büyük bir kuruluşun üyesi olun, dijital pazarlamanın temelleri önemli hale geliyor. Sizin ve kuruluşunuz için nelerin mevcut olduğunu, dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan ne kadar farklı olduğunu ve hangilerini dış kaynak olarak kullanmak isteyebileceğinize karşı hangi beceri setlerini öğrenmeniz gerekebileceğini bilmeniz gerekir. Günümüzün gelişmekte olan dijital araçlarını kullanarak yeni müşterilere, bağışçılara veya müşterilere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda kendinizi bilgilendirmeniz önemlidir.

Dijital Pazarlamanın Temelleri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın temelleri, geleneksel pazarlamanın temellerinden çok farklıdır. Televizyon, radyo ve baskı gibi medyada işe yarayan şeyler her zaman çevrimiçi olarak çalışmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Dijital pazarlamada etkili olmak için web siteleri, tıklanabilir reklamlar ve sosyal medya profilleri gibi çevrimiçi medyayı besleyen teknolojilerden yararlanmanız gerekir. Bunlar şunları içerir:

Aşağıda, en önemli dijital pazarlama temellerinde etkili olmak için ustalaşmanız gereken ana beceri kümelerini inceleyeceğiz.

SEO

Dijital pazarlama yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey arama motoru optimizasyonu veya SEO’dur. Esasen: çevrimiçi yayınladığınız tüm içerik, arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemesi ve mümkün olan en fazla kişiye sunması için optimize edilmelidir. SEO’nun anahtarı, çekmeye çalıştığınız insan türleri için etkili anahtar kelimeler araştırmak ve ardından bu anahtar kelimelere odaklanan içerik geliştirmektir.

İçerik pazarlama

Harika, SEO dostu içerik geliştirdikten sonra, onu çevrimiçi pazarlama zamanı. İçerik pazarlaması , tutarlı, alakalı ve ilgi çekici içerikle çevrimiçi insanların belirli hedef kitlelerini hedeflemeye yönelik stratejik bir yaklaşımı ifade eder . Kuruluşunuzu pazarlamak için kullanabileceğiniz, bloglardan e-posta haber bültenlerine ve web sitesi açılış sayfalarına kadar birçok farklı türde ortam mevcuttur. Amaç stratejik olmak ve çekmeye çalıştığınız belirli bir grup insanı hedeflemektir.

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi, içerik geliştirme, küratörlük ve yayınlama konusundaki genel planınızı ifade eder. Yalnızca pazarlama içeriğini değil, kuruluşunuzdaki tüm içeriğin planlanmasını içerdiği için içerik pazarlamasından farklıdır. Kuruluşunuzdan müşteri referansları, ürün açıklamaları ve hatta bir yerde duran, toz toplayan iş büyümesi hakkında stratejik planlar gibi içerikler olabilir. Etkili bir içerik stratejisi geliştirmek, tüm içeriğinizi yönetmek anlamına gelir, böylece pazarlamanızı yaptığınızda en fazla varlığa sahip olursunuz.

Ücretli Çevrimiçi Reklamcılık

Ardından, dijital pazarlamanın en azından bilmeniz gereken ücretli bir tarafı var. Google Reklamları ve Facebook Reklamları gibi platformlar, özellikle geleneksel reklamcılığa kıyasla çok rekabetçi fiyatlar için geniş insan gruplarına çok hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Ücretli bir stratejinin genel pazarlama hedeflerinize fayda sağlayıp sağlamayacağını değerlendirmek önemlidir.

Sosyal medya

Son olarak, ancak kesinlikle en önemlisi, sosyal medya, markanız hakkında çevrimiçi “ağızdan ağıza” farkındalığı artırmak için hızla en iyi mekan haline geliyor. Milyonlarca ve milyonlarca insan, en sevdikleri ürünleri, hizmetleri, nedenleri ve tercih ettikleri yerel satıcıları tartışmak için her gün Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarını kullanıyor. Marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız, sosyal medya, ulaşmaya çalıştığınız insan türleri arasında gelişmek, izlemek ve sohbetlere katılmak için harika bir mekan olabilir.

Exit mobile version