GNS Network

Farklı Dijital Pazarlama Çeşitleri

Farklı Dijital Pazarlama Çeşitleri

Dijital pazarlama bir canavardır. Hangi kanallarda olmalısınız? SEO ve PPC gerçekten ne anlama geliyor? Farklı dijital pazarlama türlerinin her birinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Nereden başlıyorsun? Size yardımcı olmak için en iyi 10 dijital pazarlama türüne bakıyoruz. Açıkça, çeşitli seçenekler arasındaki çizgiler bulanık, ancak en azından aralarından seçim yapabileceğiniz bir tür menünüz olacak. Seçim söz konusu olduğunda, olağan sorular geçerli olacaktır: NEDEN dijital pazarlamayı kullanmak istiyorsunuz ve pazarlama çabalarınızla kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? Bu, hedeflerinize ulaşmak için doğru formatları ve kanalları seçmenize yardımcı olacaktır.

1. İçerik pazarlaması

İçerik pazarlaması, yalnızca bir reklam mesajı yayınlamak yerine, hedef kitleniz için değer katan içerik (metin, resim, multimedya) oluşturmayı ve dağıtmayı içerir. B2C'de (işletmeden tüketiciye) iseniz, 'içerik' sosyal medya gönderileri, blog makaleleri ve eğlenceli videolar anlamına gelebilir; B2B'de (işletmeden işletmeye) iseniz, daha fazla teknik inceleme veya rapor, web semineri ve eğitim videosu olabilir.

2. Arama motoru pazarlaması

Arama motoru pazarlamacılığı, birisi markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ve diğer alakalı kelime ve ifadeleri aradığında web sitenizin sonuçların en üstünde görünmesini sağlamakla ilgilidir. Google'ı düşünün (bununla yüzleşelim, asıl mesele bu) ama aynı zamanda Bing (genellikle iş bilgisayarlarına yüklenir, B2B için çok iyi!). Hem organik hem de doğal aramayı (arama motoru optimizasyonu veya SEO) ve ücretli aramayı (tıklama başına ödeme veya PPC) ve hem masaüstü bilgisayarları hem de cep telefonlarını (bugünlerde akıllı ev asistanları - bkz. 10 numara - sesli pazarlama) içerir.

3. Görüntülü reklamcılık

Afiş olarak da bilinen görüntülü reklamcılık, çevrimiçi olmaları dışında dergilerde alacağınız geleneksel basılı reklamlara çok benzer ve hedef kitlenizin okuduğunu bildiğiniz belirli yayınları hedefleyebilirsiniz. Programatik reklamcılık (reklamların algoritmalar kullanılarak otomatik olarak rezerve edildiği, analiz edildiği ve optimize edildiği) ve yeniden hedefleme (en sevdiğiniz mağazanın web sitesinde bir çift ayakkabıya baktığınızda ve bu ayakkabılar sizi her web sitesinde takip ettiğinde olduğu gibi) ile artık çok daha karmaşık hale geldi. sonra aylarca ziyaret edersiniz).

4. Mobil pazarlama

Mobil pazarlama, neredeyse dijital pazarlamanın kendisi kadar geniştir ve diğer birçok türle örtüşecektir. Masaüstünde yaptığınız her şeyi yapmayı, ancak onu mobil ortama uyarlamayı ve ayrıca uygulama içi reklamcılık, metin mesajları gönderme ve sosyal mesajlaşma uygulamalarını kullanma gibi mobil cihazlara özel şeyler yapmayı içerir. Tüm zamanını telefonlarında geçiren daha genç bir kitleyi hedefliyorsanız bu özellikle önemlidir.

5. Sosyal medya pazarlaması

TV, basılı ve hatta çevrimiçi görüntülü reklamcılık gibi diğer kanallarla karşılaştırıldığında, sosyal medya tamamen yeni bir katılım ve etkileşim boyutu ekler. Sadece kitlesel bir kitleye mesaj yayınlamak yerine, müşterilerinizle gerçekten etkileşime geçebilir ve söylediklerini dinleyebilirsiniz. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube, Snapchat gibi her türlü kanal ve organikten (örneğin Facebook grupları, sayfa gönderileri, hikayeler ve Messenger) ücretli Facebook reklamlarına kadar çeşitli seçenekler vardır. Hemen hemen her işletme bu sosyal kanallardan en az birkaçında olmalıdır.

6. E-posta pazarlaması

E-posta, herkesin anlık mesajlaşma veya Snapchat'te olduğu bir dünyada eski okul gibi görünebilir, ancak e-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama araçlarından biridir. Özellikle e-ticaret siteleri ve perakende markaları, sezonluk promosyonları ve indirimleri (Kara Cuma fırsatlarını veya Anneler Günü'nü düşünün) zorlayarak büyük başarı elde ederken, onlara çok fazla değer vererek potansiyel müşterilerinizi "beslemek" için e-posta bültenlerini de kullanabilirsiniz ürün ve hizmetlerinizi zorlamanın ötesinde.

7. Etkileyici pazarlama

Etkileyici pazarlama, mevcut bir izleyici kitlesine sahip olan ünlüler, uzmanlar, otorite figürleri gibi etkileyici kişilerle ortaklık kurmayı içerir. Ürününüzü genellikle Instagram, Snapchat veya YouTube gibi platformlarda hedef kitlelerine tanıttıklarında, sadık takipçiler tavsiyelerine atlayacak ve sizden satın alacak. Doğal olarak Kardashian'ları veya ürününüzü bireysel müşterilere tanıtmaya yardımcı olan bazı süper havalı genç aktrisleri düşünebilirsiniz, ancak etkileyiciler B2B için de etkili olabilir - sadece daha ciddi ve spesifik düşünce liderleri veya uzmanlarla ortaklık kuracaksınız. senin endüstrinde.

8. Bağlı kuruluş pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması, ürünlerinizi bir komisyon karşılığında tanıtacak diğer kişi veya şirketlere dış kaynak sağlamak anlamına gelir. Özellikle blogcular ve e-ticaret siteleri arasında popülerdir (en büyük programlardan biri Amazon Associates'tir ). Bağlı kuruluş, ürününüzü web sitesinde tanıtacak ve müşteri tıklayıp satın alırsa, bağlı kuruluş bu satışı sağlamak için otomatik olarak bir komisyon alacaktır.

9. Video pazarlama

Video bugünlerde gösterinin yıldızı ve yapmanız gereken bir şey varsa, işiniz ne olursa olsun, muhtemelen budur! Kısa bir klip veya daha uzun bir format, eğitici veya eğlenceli, önceden kaydedilmiş veya gerçek zamanlı olarak canlı olarak yayınlanabilir. Artık mesele sadece bir TV reklamı alıp bunu internete koymak değil, bunun yerine dijital kanallarınız için ısmarlama içerik yaratıyorsunuz.

10. Ses pazarlaması

Radyo 1920'ler, 30'lar ve 40'larda ticari yayıncılığın Altın Çağı'ndan bu yana çok yol kat etti. Radyonun yerini televizyon aldığı kadar, çoğu insan hala her hafta radyo dinliyor - özellikle de şimdi internet radyosunun büyümesiyle. Spotify gibi kanallarda geleneksel radyo reklamcılığı veya benzeri reklamlar yapma seçeneğiniz hala var; ancak sesli pazarlama, podcast'ler ve Amazon Alexa veya Google Home gibi akıllı ev asistanları dahil olmak üzere çok daha geniş olabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle