GNS Network

Sonuçlarınızı Bir Üst Seviyeye Taşıyacak Dijital Pazarlama Çözümleri

Sonuçlarınızı Bir Üst Seviyeye Taşıyacak Dijital Pazarlama Çözümleri

Hangi sektörde olursanız olun, hepimiz giderek daha rekabetçi bir dünyada yaşıyoruz. Rekabette öne çıkmak giderek zorlaşıyor. Bu nedenle, daha önce yapmadıkları sürece her işletmenin en kısa sürede uygulaması gerektiğine inandığımız dijital pazarlama çözümlerinin bir listesini oluşturmaya karar verdik. Dijital pazarlama çözümlerini uygulamaya başlamadan önce, yanıtlamanız gereken çok önemli bir soru var - bunlar müşteri kişiliğinizle uyumlu mu? Henüz müşteri kişilerinizi oluşturmadınız mı? Değilse, her şeyin karanlıkta bir atış olmasını istemiyorsanız, bunu zaten yapmanın tam zamanı.

Dijital pazarlama stratejileri

Temel bilgilerle başlayalım. Dijital pazarlama stratejiniz, ulaşmak istediğiniz hedefe bağlı olmalıdır. Çözmek istediğiniz sorunlu noktaları belirledikten sonra, fethetmek istediğiniz doğru çevrimiçi pazarlama kanallarını seçmek kolay olacaktır. Örneğin, marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız bunu şu yollarla gerçekleştirebilirsiniz:

  • Google ve diğer arama motorlarında daha görünür hale getirmek için web sitenizin arama motoru optimizasyonu
  • içerik yaratımı
  • sosyal medya gönderileri

Önceden tanımlanmış pazarlama stratejisine bağlı olarak, yeni müşteriler çekecek ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak kanalları seçebilirsiniz. Bu yazımızda, işletmenizi hem organik büyüme hem de ücretli medya anlamında bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacak temel dijital pazarlama çözümlerini inceleyeceğiz.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlamasıyla başlayalım, oldukça açık ama bazen kötü yürütülen dijital pazarlama çözümü. Bugünlerde herkes hem çevrimiçi hem de çevrimdışı işletmelerde sosyal medya pazarlaması yapıyor. Bununla birlikte, gelişenlerden daha düşük performans gösterenlerden daha fazlası var. Kendinizi ikinci gruba yerleştirmenize yardımcı olacağına inandığımız belirli adımlar var.

Bir sosyal medya denetimi yapın

Sanırım zaten bir tür sosyal medya varlığınız var. Bir adım geri atın ve yaptığınız her şeye uzaktan bakın. Ne tür gönderiler sizin için en iyi performansı gösterme eğilimindedir? Sıfırdan az etkileşime neden olan gönderiler nelerdir? Çok fazla görsel içerik kullanıyor musunuz? Cevabınız evet ise, takipçilerinizle olan etkileşim seviyenizi iyileştiriyor mu? Kendi başınıza bir sosyal medya denetimi gerçekleştirebilirsiniz - çevrimiçi yayınlanan içeriğin miktarını analiz edin, sosyal medya erişimini hesaplamaya çalışın veya markanın etrafındaki duyarlılığı analiz edin. Ancak bu çok zaman alıcı ve çok uygun maliyetli değil. Sosyal medya üzerinden rakip analizi yapmak için, örneğin Brand24 gibi bir sosyal medya izleme aracı deneyin.

Sosyal medya pazarlama hedeflerinizi belirleyin

Hedefleriniz SMART olmalıdır. Bunları bu kriterlere göre yazdıktan sonra, bunları yürütmek çok daha kolay olacaktır. Satışları artırmak, bir topluluk oluşturmak, marka bilinirliğini artırmak ve sizin için en önemli olana en büyük vurguyu yapmaya çalışmak için sosyal medyada olup olmadığınıza karar verin. 

Arama motoru optimizasyonu ve içerik pazarlaması

İçerik kraldır ifadesini hiç duydunuz mu? Dijital pazarlamacılar arasında o kadar sık ​​kullanıldığını biliyorum ki bundan gerçekten bıkmış olabilirsiniz, ancak her yıl, her yıl geçerliliğini koruyor. Bu arada, bu ifadenin Bill Gates'in 1996 tarihli bir makalesinden geldiğini biliyor muydunuz? Sonuçta, sadece eğlenmek için kullandığımız bir yakalama ifadesi değil. Aslında kaliteli içerik, işletmelerin bugünlerde başarılı olmasını sağlayan bir dijital pazarlama çözümüdür. Harika içerik oluşturabilirsiniz, ancak SEO için optimize edilmemişse boşa gidebilir. Kapsamlı anahtar kelime araştırması ve titiz bağlantı oluşturma, bloglarınızı hedef kitlenizin gözünün önüne getirmelidir. Ayrıca, yüksek kaliteli içerik ve bağlantı oluşturma, web sitenizi arama için sıralamak için Google tarafından kullanılan en önemli iki sinyaldir. Hubspot'un araştırmasına göre, Google toplam organik trafiğin %94'ünden sorumludur ve alakalı anahtar kelimeler için en iyi Google sonuçlarına ulaşmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Google arama sonuçlarındaki ilk konum masaüstü için %34,36 ve mobil için %35 tıklama oranına sahip olduğundan bahisler yüksektir!

Topluluk yönetimi

Bugünlerde dijital pazarlamada en başarılı markaların arkasında devasa topluluklar var. Hubspot, Buffer, SEMrush'ı düşünün. Elbette kendilerini temsil eden harika ürünleri var ama aynı zamanda markalarının mesajlarını güçlendiren devasa topluluklar oluşturmayı da başardılar. Soru şu ki, bunu nasıl yaptılar? Harika ürünlerin yanı sıra, müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda harika bir iş çıkarıyorlar. Ayrıca, insanların geri bildirimlerini dinlemede ve onlardan öğrendiklerine göre ürünlerini geliştirmede olağanüstüdürler. Bunun da ötesinde, Buffer aynı zamanda şeffaflığıyla da tanınır, ister şirket kültürü olsun ister maaşları olsun, birçok kişiye hitap ettiğini düşünüyorum. 

Google reklamları/Facebook reklamları

Kabul etmeliyim - ücretli reklamlar, geliştirmem gereken bir dijital pazarlama alanı. Yine de bu alanda uzman olmamam, günümüzün dijital pazarlama çözümleri arasında ne kadar önemli bir rol oynadıklarını anlamadığım anlamına gelmiyor. Son Google aramanızı hatırlıyor musunuz? Her ne ise, bahse girerim ilk birkaç sonuç ve muhtemelen son birkaç sonuç ücretli reklamlardı. 10 organik sonucun yanı sıra, örneğin sosyal medya izleme ifadesi size tıklayabileceğiniz 6 reklam verir. Bu, o anahtar kelime için sonuçların ilk sayfasında gördüğünüz tüm sonuçların %37,5'idir. Ortalama olarak, tıklamaların %41'inin arama sonuçları sayfasındaki ilk 3 ücretli reklama gittiğini fark ettiğinizde, bu pazarlama kanalını görmezden gelemeyeceğiniz çok açık hale gelir.  

Analitik

Bir pazarlamacıysanız, eylemlerinizin sonuçlarını yansıtan en azından temel bir metrik anlayışına ihtiyacınız vardır. Başladığımda, temel performans göstergelerimi nasıl ölçeceğim konusunda çok az pratik bilgiye sahiptim, ancak o zamandan beri epey şey öğrendim. Analytics, hepsini burada listelemek için çok fazla yönü olduğundan ayrı bir blog gönderisini veya hatta bir dizi gönderiyi hak ediyor. En önemli olduğunu düşündüğüm ikisi, web sitenizdeki kullanıcıların davranışlarını analiz etmenin yanı sıra pazarlama kanallarınızın performansını analiz etmektir. İlki, kullanıcıların sitenize geldiklerinde ne yaptıkları hakkında size bir fikir vermelidir. Hotjar, ısı haritaları oluşturmak ve kullanıcıların web sitenizdeki davranışlarını kaydetmek için harika bir araçtır.

Örneğin, web sitenizi insanların sitenizle oynarken hareket etme biçimlerine göre ayarlayabilmeniz için olası tasarım değişiklikleri konusunda size yardımcı olabilir. Bunun da ötesinde, dönüşüm hunilerini analiz etmenize yardımcı olur, böylece iyileştirme için en büyük fırsatları bulmanız veya davranışın arkasındaki nedenleri daha iyi anlamanız için geri bildirim anketleri oluşturmanız daha kolay olur.  Pazarlama kanallarınızın analizi söz konusu olduğunda, Google Analytics'ten bahsetmeme imkan yok! Bu aracı oldukça iyi bildiğimi düşünmeme rağmen, muhtemelen ondan çıkarabileceğim çok şey var.

Çalışmamın sonuçları hakkında rapor vermem gerektiğinde başvurduğum araçtır, ancak dürüst olmak gerekirse, sorumlu olduğum pazarlama kanallarının nasıl performans gösterdiğini görmek için kişisel nedenlerle her gün kontrol ederim. Aslında, bazen bazı sayıları aşırı analiz etme eğilimindeyim ama sanırım bu şekilde olmak diğerinden daha iyi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle