Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

ÇÖZÜM Instagram Bug Like

Instagram Bug Like

Instagram, deneme çalışmasının bir parçası olarak gönderi “beğenilerini” tamamen sildiğini iddia ettikten iki gün sonra, şirket Business Insider’a bu hareketin aslında sadece teknik bir hata olduğunu ve beğenilerin kaldırılmasının kazara olduğunu kabul etti. Salı günü Business Insider , çok sayıda kullanıcının “beğenilerinin” yayınlarından tamamen kaldırıldığını doğruladı . Instagram, bu kaldırma işleminin birkaç ülkede yürütülen küresel bir testin parçası olduğunu yanlış bir şekilde doğruladı.  

Sosyal medya şirketi şimdi geri adım attı ve bir iç soruşturmanın ardından bunun aslında sadece teknik bir aksaklık olduğunu bulduklarını söyledi – ancak kaç kullanıcının etkilendiğini doğrulamadı. Ancak, altı ülkedeki kullanıcıların bundan etkilendiğini doğruladılar. Mayıs ayında Instagram  , Kanada’da beğeni sayılarını gizleyecek bir deneme başlattığını duyurdu ve bunu iki ay sonra Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, İrlanda, İtalya ve Japonya’da başka bir deneme  izledi . Test, kullanıcıların bir gönderideki toplam “beğeni” sayısını nasıl görebileceklerini değiştirdi; örneğin, gönderilerin altında yalnızca “[ad] ve diğerlerini” görmek gibi. Ancak, beğenileri tamamen kaldırmak değildi, bazı kullanıcıların başına gelen bir şeydi.

Business Insider, Kanada hariç tüm test ülkelerinde hatadan etkilenen kullanıcıları doğrulayabilir ve etkilenen kullanıcıların organik gönderilerinin çoğunda “beğenileri” kaldırılmıştır. Hata, takip ettiğiniz biri tarafından da beğenilmeyen tüm gönderilerdeki “beğenileri” tamamen kaldırdı. Instagram, önümüzdeki günlerde sorunu gideren bir güncelleme yayınlayacaklarını doğruladı.

“Testimiz, beğenileri tamamen kaldırmakla değil, özel yaparak beğeni sayılarının baskısını ortadan kaldırmakla ilgili. Bazı kişilerin bazı gönderilerde sosyal bağlamı (örneğin, ‘XX ve diğerleri tarafından beğenildi’) görmemesine neden olan bir hata bulduk. Biz’ Bir Instagram sözcüsü Business Insider’a yaptığı açıklamada, bunu düzelttik ve düzeltme önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak” dedi.

Exit mobile version