GNS Network

301 Yönlendirmeleri Bir Google Sıralama Faktörü mü

301 Yönlendirmeleri Bir Google Sıralama Faktörü mü

Bir web sayfasının kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını arama motorlarına bildirmek için 301 yönlendirmelerini kullanmak kesinlikle en iyi SEO uygulamasıdır. Ancak 301 yönlendirmeleri organik arama sıralamanızı etkileyebilir mi? 301 yönlendirmeleri ile iyileştirilmiş Google sıralamaları arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İddia: 301 Yönlendirmeler Bir Sıralama Faktörüdür

301 yönlendirmeleri nedir? Bir 301 yönlendirme kalıcı değişti bir URL için bir sunucu tarafı yönlendirme olduğunu. Aşağıdaki senaryolar için bir 301 yönlendirmesi kullanırsınız:

  • HTTP'den HTTPS'ye gidiyorsunuz.
  • Eski bir alan adından yeni bir alana geçiyorsunuz.
  • Mevcut gönderiler ve sayfalar için URL sümüklü böceklerini optimize ediyorsunuz .
  • Yeni bir web sitesi platforma hareket ediyor ve sayfalarınız değişecektir https://domain.com/page.html için https://domain.com/page/ .

301 yönlendirmelerini çevreleyen tartışmaların çoğu, PageRank'in eski URL'den yeni URL'ye aktarılıp aktarılmayacağına odaklanır . Veya eski URL için gelen bağlantılar varsa, bunlar otomatik olarak yeni URL'ye uygulanır mı?

Bir Sıralama Faktörü Olarak 301 Yönlendirmelerine Karşı Kanıt

Bir sıralama faktörü olarak 301 yönlendirmeleri hakkında resmi olarak fazla bir şey söylenmiyor. In 2012 , Matt Cutts Google'ın Webspam Ekibi sonra baş, Google, başka bir sayfadan diğerine yönlendirmeler sınırsız sayıda takip edeceğini söyledi. Google, bir sayfa başka bir sayfaya yönlendirilirse ve ardından tekrar tekrar yönlendirilirse birden fazla atlama yapar. Googlebot'un dört ila beş atlamadan sonra yönlendirmeleri takip etmeyi bırakabileceğini kaydetti.

In 2013 , Cutts PageRank küçük bir yüzdesi 301 yönlendirmeleri kayıp olduğunu doğruladı. Bazı SEO uzmanları %15'lik bir kayıptan bahsederken, Cutts belirli bir yüzde olduğunu söylemiyor. In 2016 , Google'ın John Mueller 301 yönlendirmeleri HTTPS HTTP'den taşınma konusunda bir yayında PageRank geçiren sorusuna cevap verdi. Web yöneticilerine güvence verdi:

"Herhangi bir büyük site değişikliğinde dalgalanmalar olabilir. Herhangi bir garanti veremiyoruz, ancak sistemlerimiz genellikle HTTP -> HTTPS hareketlerinde iyidir.”

“…HTTP'den HTTPS'ye 301 veya 30.2 yönlendirmeleri için PageRank kaybolmaz.”

In 2019 , John ayrıca SSL web sitesinin arama sıralaması nasıl etkilediğini tartışırken HTTPS hafif sıralama faktör olduğunu doğruladı. Bir web sitesinin HTTP'den HTTPS'ye yeniden yönlendirilmesi, 301 yönlendirmelerinin sıralama faktörlerine bağlanmasının en yakın yoludur. In 2020 , Mueller birlikte birden 301 yönlendirmelerini dolaştırmaya olası SEO etkileri tartışıldı. Yönlendirmeler hızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca not: Google, bir yönlendirme zincirinde yalnızca beş "atlamaya" kadar tarar. Ve 2021'de Google, Gelişmiş SEO belgelerinde yönlendirmeler ve Google Arama kılavuzunu güncelledi. Tüm yönlendirme türleri arasında 301 yönlendirmelerinin doğru şekilde taranma olasılığının yüksek olduğunu doğruladı. Google özellikle şunları kaydetti:

“…bir sunucu tarafı yönlendirmesi, Google tarafından doğru şekilde yorumlanma şansı en yüksek olanıdır.”

Geçici HTTP ve meta yenilemeleri, Googlebot'lar tarafından en az doğru şekilde işlenme şansına sahiptir.

Sıralama Faktörü Olarak 301 Yönlendirmeler: Kararımız

301 yönlendirmeleri kullanmanın bir sonucu olarak bir artış yaşayabileceğiniz tek zaman, HTTP'den HTTPS'ye geçiş yaptığınız zamandır. Yukarıdaki durumda, hafif bir sıralama faktörü olarak onaylanan 301 yönlendirmeleri değil, HTTPS idi. Doğru kullanıldığında, 301 yönlendirmeleri web sitenizin arama sıralamalarını etkilemez. Ve işte karşınızda - 301 yönlendirmeleri PageRank'i kaybetmez ve ayrıca bir azaltma faktörü değildir. Bundan daha net olmaz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle