GNS Network

Google ın Web Sitelerini Nasıl Sıraladığına İlişkin 7 Öngörü

Google ın Web Sitelerini Nasıl Sıraladığına İlişkin 7 Öngörü

Google'ın algoritması , içeriği ve arama sorgularını anlamak ve yanıtları kullanıcılar için en uygun şekilde erişilebilir kılmak üzerine inşa edilmiştir. Bu yedi bilgi, Google'ın algoritmaları hakkında bildiklerimizden yararlanarak başarılı bir SEO ve içerik stratejisinin nasıl geliştirileceğini gösteriyor . Aşağıdakiler, Google'ın kendisi tarafından yayınlanan patentler ve araştırma makaleleri incelenerek geliştirilen bilgilerdir.

1: Doğru Amacı Takip Edin

En üst sıradaki web sitelerini araştıran ve ilk on ila ilk otuz web sayfasının analizine dayalı olarak içerik yazma ve anahtar kelime önerileri sağlayan bazı içerik yazma sistemleri vardır. Yazılımı kullanan bazı kişiler bana bu bilgilerin her zaman yardımcı olmadığını söylediler. Ve bu şaşırtıcı değil çünkü herhangi bir arama sonuçları sayfasındaki (SERP) en üst sıradaki web sayfalarının tümünün madenciliği, hatalı ve sınırlı kullanışlı olan gürültülü bir veri seti ile sonuçlanacak. Kullanıcı amacını belirlemeyle ilgili sorunlardan biri, hemen hemen her sorgunun birden çok kullanıcı amacı içermesidir.

Google, bu sorunu önce en popüler kullanıcı amaçlarıyla ilgili web sayfalarına bağlantılar göstererek çözer. Örneğin, YouTube kanallarının (PDF) otomatik olarak sınıflandırılmasıyla ilgili bir araştırma çalışmasında , araştırmacılar, ilk olarak hangi sonuçların gösterileceğini belirlemede kullanıcı amacının rolünü tartışıyorlar. O kelimeyi kullanan alıntı aşağıda ise “varlık , ” Bu normalde bir isim (bir kişinin, bir yerin veya bir şeyin) olarak ne düşündüğünü bir referans var:

“Google Arama günlüklerini analiz ederek ve özellikle de kişilerin belirli bir varlık için Wikipedia makalesine ulaşmak için kullandıkları web sorgularını analiz ederek isimlerden varlıklara bir eşleme oluşturuldu… Örneğin, bu tablo Jaguar adını yaklaşık %45 olasılıkla Jaguar arabası varlığına ve yaklaşık %35 olasılıkla Jaguar hayvanı varlığına eşler.”

Sade İngilizce'de bu, araştırmacıların Jaguar'ı arayan kişilerin %45'inin otomobil hakkında bilgi aradığını ve %35'inin hayvan hakkında bilgi aradığını keşfettiği anlamına gelir. Bu , popülerliğe göre bölümlere ayrılan kullanıcı amacıdır . Buradaki çıkarım, içeriğiniz bir ürünü satmakla ilgiliyse ve en üst sıradaki sayfalar o ürünün nasıl yapılacağıyla ilgiliyse, o zaman popüler kullanıcının o anahtar kelime için niyetinin o ürünün nasıl yapılacağı ve nereden satın alınacağı değil, o ürünün nasıl yapılacağı olabilir. o ürün. Bu içgörü, o arama sorgusunda bulunan gizli "nasıl yapılır" sorusunu hedeflemek için yeni içeriğe ihtiyaç duyulduğu anlamına gelebilir .

2: Link Ekosistemi Değişti

Bloglama on iki yıl önce tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. Pek çok insan, içeriği yaymak ve ilginç web sitelerine bağlantı vermek için çevrimiçi oluyordu. Tarif nişi dışında, artık durum böyle değil ve bu, Google'ın sıralama amacıyla kullandığı bağlantı sinyalini etkiliyor olabilir. Bunu düşünmek çok önemlidir.

WordPress Arayan Daha Az Kişi

Her yıl WordPress'i arayan daha az insan var. Bu, WordPress'in genel popülasyonda popülaritesinin düştüğünü gösterir. "WordPress" anahtar kelimesi için arama hacmi Eylül 2011'den bu yana %71 oranında azaldı.

WordPress Arayan Daha Az Kişi

Blogları Arayan Daha Az Kişi

Düşen sadece WordPress kullanımı değil. Ayrıca, WordPress aramalarındaki düşüşü yansıtan bir modelle blog arayan daha az insan var.

Blogları Arayan Daha Az Kişi

Link Ekosistemi Düşüşte

Blogların popülaritesinin düşmesinin birçok nedeni olabilir. Sosyal medya olabilir veya iPhone ve Android'in tanıtılması, halkın çevrimiçi etkileşim şeklini değiştirmiş olabilir.

Link Ekosistemi Düşüşte

Link Ekosistemi Düştü

Tartışılmaz olan bir şey, daha az insanın blog yazması ve bağlantı ekosisteminin güçlü bir düşüş yaşamasıdır. Buna neyin sebep olduğu konu dışı. Google'dan Gary Illyes , nofollow link niteliği yönergesini bir ipucuna dönüştürme motivasyonunun, Google'ın bu bağlantıları sıralama amacıyla kullanabilmesi için olduğunu doğruladı .

"Evet. Nofollow nedeniyle bağlantıların sahip olduğu önemli verileri kaçırmışlardı. Artık rel=nofollowed bağlantılarını dikkate aldıkları için daha iyi arama sonuçları sağlayabilirler.”

Daha az sayıda doğal bağlantı üretildiğinden, sıralama amacıyla nofollow bağlantılarının kullanıldığını düşünmek mantıksız değildir . Doğal olarak daha az bağlantı oluşturulduğundan, web sitelerinin nasıl sıralandığını etkilemesi ve Google'ın kullandığı bağlantılar konusunda giderek daha seçici olması muhtemeldir. Bugün, blog bağlantılarına dayanan bağlantı stratejilerinin , daha az kişinin blog oluşturması nedeniyle spam olarak daha kolay algılandığı giderek daha açık hale geliyor . Buradaki paket, bir bağlantı kurma stratejisi oluştururken, bağlantı ekosisteminin düşüşte olduğunun farkında olmak önemlidir.

Bu, özgürce verilen doğal bağlantıların da düşüşte olduğu anlamına gelir. Bağlantı stratejileri, web sitelerine kimin bağlantı verdiğini belirlemek ve neden web sitelerine bağlantı verdiklerini anlamak açısından daha yaratıcı olmalıdır.

3: Link Drought Link Oluşturma Stratejisi

Özgürce verilen daha az sayıda doğal bağlantı olduğundan , doğru bağlantı metnini ve çok sayıda bağlantıyı elde etme yarışını yeniden düşünmenin zamanı geldi. İlgili bir bağlantı metni ile serbestçe verilen bir bağlantı yararlı olsa da, nadiren doğal olarak gerçekleşecektir. Bu yüzden belki de bağlantı metni ve misafir gönderilerine (bugün ücretli bağlantılar anlamına gelir) odaklanan eski geleneksel bağlantı oluşturmadan uzaklaşmanın zamanı gelmiştir . Bunun yerine, haber ve dergilerden, ilgili kuruluşlardan ve bazı eğitim kuruluşlarından bağlantılar oluşturmak faydalı olabilir.

Artık, sosyal yardımın bağlantılarla sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılmaksızın, her zamankinden daha fazla sosyal yardıma odaklanma zamanı. Sadece trafiği al.

4: Arama Sonuçları İnsanların Görmek İstediklerini Gösteriyor

Hiç bir süpermarkette mısır gevreği reyonunda yürüdüğünüzde raflarda kaç tane şeker yüklü tahıl gevreğinin sıralandığını gördünüz mü? Bu, eylemde kullanıcı memnuniyetidir. İnsanlar mısır gevreği reyonlarında şeker bombası gevrekleri görmeyi umuyorlar ve süpermarketler bu kullanıcının amacını karşılıyor. Sık sık mısır gevreği reyonundaki Meyve Döngülerine bakarım ve “Bu şeyleri kim yer?” Diye düşünürüm. Görünüşe göre pek çok insan bunu yapıyor, bu yüzden kutu süpermarket rafında - çünkü insanlar onu orada görmeyi bekliyor. Google, süpermarketle aynı şeyi yapıyor. Google, tıpkı o mısır gevreği reyonu gibi, kullanıcıları tatmin etme olasılığı en yüksek olan sonuçları gösteriyor.

Bazen bu, yeni başlayanlara 101 seviye cevapları göstermek anlamına gelir. Bazen bu, inanılmaz derecede ırkçı ve üzücü bir şey göstermek anlamına gelir. Örneğin, 2009'da Google, Michelle Obama'nın adını her aradığında maymuna benzeyecek şekilde değiştirilen bir resmini gösterdiği için özür dilemek zorunda kaldı . Google neden bu sonucu gösterdi? Çünkü Michelle Obama ismini arayan çoğu insan, onun maymuna benzeyen bir resmini görmekten memnun olan türden insanlardı. Tıklama oranları ve diğer kullanıcı memnuniyeti ölçümleri, insanların görmek istediklerinin bu olduğunu gösterdi. Böylece Google'ın kullanıcı amacı algoritması bunu onlara verdi.

Süpermarketteki şeker yüklü tahılları hatırlıyor musunuz? Bu tür sonuçlar budur. Kullanıcılara görmeyi bekledikleri şeyi veren popülerliğe dayalı bir algoritma olan “Fruit Loops algoritması” olarak adlandırdığım şey bu. Google'ın alakalı sonuçlar göstermekten bahsettiğinde kastettiği, kullanıcı amacını tatmin etmektir. Eski günlerde, bir kullanıcının yazdığı anahtar kelimeleri içeren web sayfalarını göstermek anlamına geliyordu. Artık çoğu kullanıcının görmeyi beklediği web sayfasını göstermek anlamına geliyor. Temel olarak, arama sonuçları sayfaları, süpermarketinizdeki mısır gevreği reyonuna benzer. Bu bir eleştiri değil, bir gözlemdir. Arama sonuçlarını bir süpermarket reyonu gibi düşünmek ve en popüler “tahıl” türünün ne olduğunu düşünmek faydalı olur diye düşünüyorum. İçerik stratejinizi olumlu yönde etkileyebilir.

5: İçerik Aralığını Genişletin

Google'ın arama sonuçları, kullanıcıların görmeyi beklediği içeriği göstermeye eğilimlidir. Bu nedenle Google, arama sonuçlarında YouTube videolarını gösterir . İnsanların görmek istediği şey bu. Google'ın öne çıkan snippet'leri göstermesinin nedeni budur, günümüzde cep telefonu kullanan çoğu insanı bu tatmin etmektedir. Google'ın arama sonuçlarının YouTube videolarını desteklediğinden şikayet etmek tamamen doğru değil. İnsanlar, özellikle nasıl yapılır içerik türü için video içeriğini yararlı buluyor. Bu yüzden Google gösteriyor. Arama sonuçlarında bir önyargı, evet. Ancak bu, Google'ın değil, kullanıcıların önyargısının bir yansımasıdır.

Öyleyse, kullanıcının YouTube videolarını destekleyen bir önyargısı varsa, çevrimiçi strateji yanıtınız ne olmalıdır? Daha fazla içerik yazın ve ona bağlantılar oluşturun? Yoksa bu durumda, kullanıcıların istediği içerik türüne geçiş için doğru yanıt video mu? Bu nedenle, arama sonuçlarının belirli bir tür içeriği desteklediğini görürseniz, bu tür içeriği üretmeye dönün. Google'ın neleri sıraladığına yakından dikkat ederek, kullanıcıların ne istediklerine göre odayı okumayı öğrenin.

6: Sıralamada Düşüş ve NLP

Sıralamadaki düşüşler, bazen Google'ın kullanıcıların bir şey aradıklarında ne anlama geldiklerini yorumlama biçimindeki bir değişiklikle açıklanabilir. Google, Google'ın kullanıcıların bir şey aradıklarında istediklerine inandıklarını etkileyen Doğal Dil İşleme (NLP) algoritmalarını giderek daha fazla kullanıyor. Örneğin, ne tür içeriklerin belirli bir niş içinde en üst sıralarda yer aldığını neredeyse yeniden yazdığına tanık oldum. Bilgilendirici içerik en üste sıkıştırıldı, ticari içerik ilk 10'un altına düştü. Düşen ticari sitelerde, Google'ın kullanıcı amacının değiştiğini nasıl anladığı dışında yanlış bir şey yoktu.

Daha fazla bağlantı ekleyerek, bağlantıları reddederek veya sayfaya daha fazla anahtar kelime ekleyerek ticari siteleri “düzeltmeye” çalışmak, sıralamaya yardımcı olması olası değildir. Bozulmamış bir şeyi onarmak asla yardımcı olmaz. Bu nedenle bazen bir sitenin neden sıralama kaybettiğini teşhis ederken önce arama sonuçlarını incelemek iyi bir fikirdir. Düzeltilecek bir şey olmayabilir. Ancak dikkate alınması gereken değişiklikler olabilir . Siteniz sıralamada düştüyse, Google'ın ne sıraladığını inceleyin. Sıralamaya devam eden site türleri farklı içerik (odak, konu vb.) içeriyorsa, sitenizin düşmesinin nedeni yanlış bir şey olmayabilir. Değişmesi gereken bir şeyle ilgili olabilir.

7: Tıklama Verileri Kullanıcı Amacının Belirlenmesine Yardımcı Oluyor

Bu nedenle Google'ın kullanıcı odaklı algoritmasına atıfta bulunmak için “Fruit Loops Algo” ifadesini kullanıyorum. Bu bir karalama anlamına gelmez. Google'ın arama motorunun nasıl çalıştığı gerçeğini göstermek içindir. Birçok kişi Fruit Loops ve Captain Crunch kahvaltılık gevrekler ister. Süpermarketler, tüketicilere istediklerini vererek yanıt verir. Arama algoritmaları da benzer şekilde çalışabilir.

Uygunluğun Daha İyi Bir Tanımı

Bu, aradığınız arama terimleriyle anahtar kelime alaka düzeyi değil, çoğu kullanıcının görmeyi beklediği şeyle alaka düzeyidir. Bazen bu, bir sitenin kaç bağlantı aldığıyla ifade edilir. Ancak, kullanıcı amacının anlaşılma yollarından birinin tıklama günlüğü verileri olduğundan oldukça eminim. Google tarafından sunulan ve kullanıcı amacını anlamak için tıklama verilerinin kullanılmasını tartışan, Arama Sonucu Sıralamasını Dolaylı Kullanıcı Geri Bildirimine Dayalı Olarak Değiştirmeyi  tartışan bir patenti burada bulabilirsiniz .

“İnternet arama motorları, bir kullanıcının ihtiyaçlarıyla ilgili belgeleri veya diğer öğeleri belirlemeyi ve belgeleri veya öğeleri kullanıcı için en yararlı şekilde sunmayı amaçlar. Bu tür faaliyetler, genellikle, çeşitli ipuçlarından kullanıcının ne istediğini çıkararak, makul miktarda zihin okuma içerir. …belirli arama sonuçlarına veya arama sonucu listelerine kullanıcı tepkileri ölçülebilir, böylece kullanıcıların sıklıkla tıkladığı sonuçlar daha yüksek bir sıralama alır. Böyle bir yaklaşımın genel varsayımı, arama yapan kullanıcıların genellikle alaka konusunda en iyi yargıçlar olduğudur, böylece belirli bir arama sonucunu seçerlerse, alakalı olması veya en azından sunulan alternatiflerden daha alakalı olması muhtemeldir.”

Kullanıcı amacını anlamak o kadar önemlidir ki, Google ve diğer arama motorları, mobil kullanıcıların bir arama sonucunda nerede kaldıklarını ölçmek için göz izleme ve görüntüleme süresi teknolojileri geliştirmiştir . Bu, kullanıcı memnuniyetini ölçmeye ve mobil kullanıcılar için kullanıcı amacını anlamaya yardımcı olur.

Google veya Kullanıcı Markalara Önyargılı mı?

Bazı insanlar Google'ın büyük bir marka önyargısı olduğuna inanıyor . Ama bu hiç de değil. Bunu, Google'ın algoritması hakkında bildiklerimiz ve kullanıcı amacını nasıl karşılamaya çalıştığının ışığında düşünürseniz, Google'ın büyük bir marka göstermesinin, kullanıcıların görmeyi beklediği şeyin bu olduğunu anlayacaksınız. Bu durumu değiştirmek istiyorsanız, kullanıcıların sitenizi en üstte görmeyi beklemeye başlaması için siteniz için farkındalık oluşturmak için bir kampanya oluşturmalısınız. Evet, bağlantılar bunda rol oynar. Ancak, kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları gibi diğer faktörler de rol oynar.

Birisi bir keresinde, biri Google'a Amazon yazdığında Google'ın nehirle ilgili sonuçları göstermesi gerektiğini savundu. Ancak çoğu insanın görmeyi beklediği şey alışveriş sitesi Amazon ise bu mantıksız. Yine, Google bu arama sorgusunda anahtar kelimelerle eşleşmiyor. Google, kullanıcıların amacını tanımlayan ve ne kullanıcılara gösteriyor istiyorum görmek için.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle