GNS Network

Google URL ler Büyük Küçük Harfe Duyarlıdır

Google URL ler Büyük Küçük Harfe Duyarlıdır

Google'dan John Mueller, URL'lerin büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu açıklıyor, bu nedenle karakterlerin büyük harf veya küçük harf olması önemli. Vakalardaki varyasyonlar, sonunda eğik çizgi olan bir URL'nin eğik çizgi içermeyen bir URL'den farklı olmasına benzer şekilde, bir URL'yi diğerinden farklı kılabilir. Bu konu, Google Arama Merkezi YouTube kanalındaki Googlebot'a Sor'un son bölümünde ele alınmıştır. Bir web sitesinin sıralamasının URL'deki harflerin durumundan etkilenip etkilenmeyeceğini soran bir soru gönderilir. Mueller, Google'ın bir URL'nin hangi sürümünün arama sonuçlarında görüntüleneceğini nasıl seçtiğini açıklarken soruyu yanıtlıyor.

Bir URL'deki Harf Durumları SEO'yu Etkiler mi?

Bir URL'deki harf durumları Google için kesinlikle önemlidir. İki URL aynı görünebilir ve hatta aynı içeriğe yol açabilir, ancak birinde büyük harf varsa ve diğerinde yoksa farklı URL'ler olarak kabul edilebilirler. Mueller diyor ki:

"Tanım olarak, URL'ler büyük/küçük harfe duyarlıdır ve ayrıca sondaki eğik çizgiler gibi şeyler de önemlidir. Yani teknik olarak evet - bunlar önemli. URL'leri farklı kılar."

Google, aynı URL'nin birden çok sürümü olduğunu algıladığında, hepsini taramaya ve hangisinin arama sonuçlarında gösterileceğini bulmaya çalışır. Bu otomatik olarak ele alınsa da Mueller, Google'ın içeriği keşfetmesi ve dizine eklemesinin daha uzun sürebileceğinden bunun her zaman ideal olmadığını söylüyor.

"Bu durumlarda bir web sitesi hala aynı içeriği gösteriyorsa, arama motorları bunu kendi başlarına bulmaya çalışır ve genellikle bu iyi sonuç verir. Ama her zaman ideal değildir. Örneğin, arama motorları buldukları URL'nin tüm varyasyonlarını taramaya çalışacaktır. Bu, web sitenizde başka yararlı içerik bulmalarını biraz yavaşlatabilir.”

Google, bir URL'nin birden çok farklı sürümüyle karşılaştığında standartlaştırma adı verilen bir işlem başlatır. SERP'lerde hangi URL'nin tutulacağına karar verir ve diğer sürümlerden gelen tüm sinyalleri tek bir URL'de birleştirir. Arama sonuçlarında görüntülenen URL, standart URL olarak bilinir.

"Ayrıca, arama motorları aynı içeriği gösteren birden fazla farklı URL bulduğunda, bu URL'lerden hangisini tutacağına karar vermeleri gerekir. Buna kanonikleştirme diyoruz. Sıralamayı değiştirmez, ancak sistemlerimiz sizin seçmediğiniz bir URL seçebilir.”

Mueller, bir URL'deki harf vakalarının robots.txt dosyasında da rol oynayabileceğini açıklıyor.

"Tam URL'nin rol oynadığı başka bir yer de robots.txt. robots.txt dosyasında, bir web sitesinin hangi bölümlerinin taranmaması gerektiğini belirtebilirsiniz. robots.txt dosyası da tam URL'ler kullanır, bu nedenle orada bir URL'nin bir sürümüne atıfta bulunan girişleriniz varsa, bunlar o URL'nin diğer sürümlerine uygulanmaz. Yine de bunun sorunlara neden olduğunu görmemiz nadirdir.”

Bir URL'nin hangi sürümünün arama sonuçlarında gösterilmesini istediğinizi, aynı sürüme tutarlı bir şekilde bağlantı vererek Google'a bildirebilirsiniz. rel="canonical" etiketini kullanmak, Google'a bir URL'nin hangi sürümünün SERP'lerde gösterilmesini tercih ettiğinizle ilgili ipuçları da gönderir.

“Tutarlı bir sürüme bağlanmak için dahili bağlantı kullanmak, tercihinizi netleştirir. Bir link rel=”canonical” öğesi eklemek de bunu doğrulamaya yardımcı olur ve arama motorlarını bu sürüme odaklanmaya teşvik eder. Bu nedenle, kısaca, URL'ler için büyük veya küçük harf önemlidir. Bunları nasıl kullandığınız konusunda tutarlı olmak iyi bir uygulamadır, ancak genellikle bir web sitesi için o kadar da kritik değildir.”

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle