GNS Network

Kurumsal Arama nedir Tanım ve Örnekler

Kurumsal Arama nedir Tanım ve Örnekler

Dijital pazarlamayı kurumsal düzeyde ele almanın birçok farklı yolu vardır ve hatta işletmenin gerçekte ne anlama geldiğine dair bazı kafa karışıklıkları vardır. Büyük bir şirket mi yoksa başka bir kuruluş mu? Birçok web sitesinden oluşan bir ağ mı? Küresel bir marka mı yoksa özellikle büyük ve karmaşık bir web sitesi mi? Kurumsal pazarlama, bu senaryoların her biri için geçerli olabilir. Bu sütunda, kurumsal düzeyde dijital pazarlamanın özellikle önemli ve önemli bir yönü hakkında insanların sıkça sorulan diğer bazı sorularını inceleyeceğiz: Arama.

Kurumsal Arama nedir?

İlk olarak, bilgi yönetiminde kurumsal aramanın , kuruluşların bilgiyi dahili olarak erişilebilir kılma yolları için geçerli olduğunu belirtmek önemlidir . Ancak, dijital pazarlamacılar için,  kurumsal  arama  nasıl uygulanır  kurumsal kuruluşların web siteleri ve büyük, karmaşık web siteleri veya site ağları kendileri bulunurlar çevrimiçi . Kurumsal kuruluşlar daha karmaşık teknik sorunlara, yüzlerce hatta binlerce siteye ve çevrimiçi listeye, milyonlarca web sayfasına ve/veya ürüne, iş akışlarında ölçek zorluklarına, dikkate alınması gereken çok sayıda paydaşa ve daha fazlasına sahip olabilir.

Geniş bir konu olarak ve kuruluşun ihtiyaçlarına bağlı olarak bir kurumsal arama stratejisi, web geliştirme, SEO , içerik, bağlantı kurma, sosyal medya, uygulamalar, sesli arama, inceleme yönetimi ve daha fazlasını kapsayabilir . Kurumsal arama, insanların işletmenizle ilgili ihtiyaçları karşılamak için aradığı her yerde ve her yerde çevrimiçi varlığınızın toplamıdır.

Bekleyin, Kurumsal SEO'dan bahsetmiyor muyuz?

Tam olarak değil. Kurumsal arama motoru optimizasyonu (SEO) , özellikle bu web sayfalarının ve sitelerin arama motorları tarafından indeksleme ve sıralama için nasıl optimize edildiğidir. Çevrimiçi görünürlüğü artırmayı ve çok sayıda web sayfası için yüzbinlerce veya milyonlarca daha yüksek sıralamalar elde etmeyi amaçlayan bir dizi strateji ve en iyi uygulamadır. eBay gibi büyük, köklü bir kuruluş için çok sayıda web sayfasını düşünün :

eBay

Veya IBM:

Veya IBM:

Tabii ki, bunlar dünyanın en büyük kuruluşlarından bazılarıdır, ancak Chewy.com gibi daha küçük, daha yeni şirketler bile yüz binlerce web sayfasına ve dolayısıyla potansiyel SEO sıralamalarına sahiptir:

Chewy.com

Kurumsal arama, SEO temelleriyle başlamanızı ve bunları önemli ölçüde ölçeklendirmenizi gerektirir . Basit HTML ve CSS ile kodlanmış bir avuç sayfa ile web sitelerinde başlayan geleneksel SEO'nun doğal evrimidir. Bugün kurumsal arama, dünyanın en büyük kuruluşlarının Google'ın tepesinde güçlü gelir getirici konumları korumak için güvendiği çok sayıda stratejinin yanı sıra geliri ve marka itibarını artıran müşteri deneyimi unsurlarını kapsar. Her işletmenin çevrimiçi olarak nasıl bulunmayı istediğine ve en iyi hedef anahtar kelimelerine dayalı olarak özelleştirilmiş bir strateji gerektirir . Ancak, işletmelerin daha az zorlukla yeni kampanyalar başlatmasına yardımcı olan birkaç en iyi uygulama ortaya çıkmaya başladı.

Kurumsal arama, bazen büyük hacimli optimize edilmiş, en kaliteli içerik oluşturma , arama motoru sıralamalarını, sayfa hızını ve mobil optimizasyonu iyileştirme, geri bağlantılar oluşturma ve bu ölçekte SEO iş akışlarının çeşitli zorluklarıyla başa çıkma süreçlerini içerir . Kurumsal aramayı yönetmek, pazarlamacıların bu düzeyde ilerleme kaydetmek için gereken araçlar, teknik bileşenler, strateji ve raporlama konusunda benzersiz bir anlayışa sahip olmasını gerektirir.

Kurumsal Arama Neden Önemlidir?

Herhangi bir büyük organizasyonun çevrimiçi görünürlüğü için kapsamlı, kanallar arası bir kurumsal arama stratejisi gereklidir. Büyük kuruluşların rakipler arasında öne çıkmasına, otorite oluşturmasına ve nihayetinde daha yüksek ve daha tutarlı arama sıralamalarına ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, yeni ürün özelliklerini ve güncellemelerini, müşteri hizmetleri taktiklerini, sadakat programlarını ve daha fazlasını bilgilendirmek için arama içgörülerinin mümkün olan en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.

Sonuçta, bir müşterinin arama motoruna bir sorgu yazması veya sorusunu bir sesli asistana söylemesi, belki de marka ile müşterileri arasındaki en doğrudan girdi ve geri bildirim hattıdır. Aramaya yönelik bu uyumlu yaklaşım olmadan, büyük kuruluşlar kaçınılmaz olarak daha bilgili ve daha agresif rakiplere yol açar. Kurumsal aramaya öncelik veren kuruluşlar genellikle zaman, insan gücü ve finansal kaynaklara büyük yatırım yapar, ancak sonuçlar buna değer: dünyanın en rekabetçi anahtar kelimeleri için en üst sıralarda.

Kurumsal Aramaya Genellikle Kimler Katılır?

Çoğu zaman, bir kuruluş, büyük bir girişim olabileceğinden, kurumsal aramaya ayrılmış bir departmanın bir kısmına veya tüm bir departmanın tamamına sahip olacaktır. Teknik SEO ve geliştirmeden bağlantı kurma ve PR'a ve içerik oluşturma ve editoryal aracılığıyla, organizasyonun diğer pazarlama kanalları ve SEO'dan sorumlu tüm ekiplerle koordinasyonu içerir. Dahili kurumsal arama ekipleri, diğer rollerin yanı sıra web geliştiricileri, SEO analistleri, metin yazarları, veri girişi uzmanları, dijital pazarlama/SEO uzmanları ve bir veya daha fazla dijital pazarlama direktörü veya yöneticisi içerebilir.

Kurumsal aramada uzmanlaşan dış ajanslar , çerçeveleri, uygulamaları ve halihazırda kurulmuş ekipleri olduğu için büyük şirketler için başka bir ortak yoldur. Ajanslar, dahili ekiplerle benzer veya daha düşük bir maliyete sahip olabilir, ancak ödün, şirketlerin dış kaynak kullandıklarında sahip oldukları kontrol eksikliğidir. Bazen, ajans bağımsız olarak iyi performans gösterdiğinde bu, kuruluşun lehine çalışır. Diğer durumlarda, şirketler bir acenteye çok bağımlı hale gelebilir ve sonuçlar yetersiz kaldığında veya dahili ekipler acentenin ilerlemesini kontrol etmek için bilgi sahibi olmadığında zarar görebilir. Bir kuruluşun öğrenme kaynakları ve istekliliği varsa, kurumsal arama kampanyalarını dahili olarak yönetmek genellikle tercih edilebilir.

Her yaklaşımın artıları ve eksileri vardır, ancak kesin olan bir şey var: Kurumsal arama, ilgili yöneticiler ve çalışanlar için özel bir beceri seti ve önemli, tutarlı bir çaba gerektirir.

Kurumsal Arama ve Geleneksel SEO Nasıl Farklılaşır?

Kurumsal arama, kanıtlanmış geleneksel stratejileri almayı ve bunları geleneksel SEO'dan çok daha fazla sayfada en üst düzeyde verimli bir şekilde ölçeklendirmeyi içerir:

 • Geleneksel SEO, genellikle düzinelerce ila yüzlerce sayfa içeren tek bir web sitesine öncelik verir.
 • Kurumsal SEO genellikle yüz binlerce sayfadan milyonlarca sayfaya kadar bir ölçekte gerçekleştirilir.

Hedeflenen anahtar kelimelerde de farklılıklar vardır. Genel olarak, kurumsal arama, mevcut daha büyük kaynaklar ve oyunda daha yüksek bahisler nedeniyle daha agresif bir yaklaşımdır:

 • Geleneksel SEO genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamaları iyileştirmeye veya uzun ve kısa kuyruğun bir kombinasyonuna odaklanır .
 • İşletmeler genellikle daha rekabetçi kısa kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamaları iyileştirmeye odaklanacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kurumsal aramaya yapılan yatırım çok daha yüksektir:

 • Geleneksel SEO, nispeten küçük, ölçeklenebilir bir bütçeyle gerçekleştirilebilir ve genellikle ayda 500 ila 2.000 ABD dolarından başlar.
 • Kurumsal arama bütçeleri, kolayca, önemli bir pazarlama bütçesinin büyük bir kısmı haline gelebilir, genellikle ayda en düşük 20.000 ABD dolarıdır.

SEO için ortalama müşteri bütçeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz . Kurumsal aramada diğer ekip üyeleri ve organizasyonel oyuncularla senkronizasyon çok daha karmaşık hale gelir:

 • Geleneksel SEO'da ekipler daha küçüktür ve genellikle koordine edilmesi daha kolaydır.
 • Kurumsal arama ile ekipler çok geniş olabilir ve koordine etmek, iletişim kurmak ve yapılandırmak için önemli ölçüde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar.

Dizinlenebilirlik ve taranabilirlik, kurumsal SEO'da önemli hususlardır. Dizinlenebilirlik, bir arama motorunun dizinine bir sayfa ekleme yeteneğini ifade ederken, taranabilirlik, bir arama motorunun veri için bir web sayfasını tarama yeteneğini ifade eder.

 • Geleneksel SEO'da, daha küçük web siteleri genellikle zaten hem dizine eklenebilir hem de taranabilirdir ve değilse, fazla çaba harcamadan ayarlanabilirler.
 • Kurumsal SEO'da, on veya yüz binlerce sayfayla uğraşırken, dizine eklenebilirlik ve taranabilirlik çok daha karmaşık ve ana öncelik haline gelir.

Kurumsal arama aynı zamanda küresel varlık sorunlarını ve içerik ve deneyimleri yerelleştirme ihtiyacını da beraberinde getirebilir.

Kurumsal Arama, Geleneksel SEO'ya Nasıl Benzer?

Bu farklılıklara rağmen, kurumsal aramanın temeli benzerdir. En son teknik, mobil ve UX en iyi uygulamalarına bağlı kalmanın yanı sıra kaliteli, orijinal içerik en önemli önceliktir.

İçerik Üstün

İçerik her iki alanda da kraldır. İster küçük bir web sitesini, ister binlerce sayfayı optimize ediyor olun, yüksek kaliteli, yetkili, alakalı, ilgi çekici ve orijinal içerik, sade ve basit sıralamaları kazanır.

Sayfa İçi Optimizasyon Uygulamaları Benzerdir

Geleneksel SEO için sayfa optimizasyonu için en iyi uygulamaların çoğu, H1 ve diğer başlık optimizasyonu, meta başlık ve meta açıklama optimizasyonu, alt etiket kullanımı, içerik yapısı ve anahtar kelime kullanımı gibi kuruluş için benzerdir.

Kaliteli Geri Bağlantılar Önemlidir

Tahmin edilebileceği gibi, kaliteli geri bağlantılar hem geleneksel hem de kurumsal arama için önemlidir. Kurumsal kuruluşlar için isim nüfuzu nedeniyle geri bağlantılar elde etmek genellikle daha kolay olabilir , ancak birkaç yüksek kaliteli geri bağlantının etkisi, geleneksel bir SEO kampanyası için daha çarpıcı olabilir.

Kullanıcı Deneyimi Her Zaman Önemlidir

UX, hem kurumsal hem de geleneksel aramada merkezi bir rol oynar. Google, en hızlı yüklenen, alakalı içerik sağlayan, kullanıcıların neyi engellediğini sınırlayan veya bunlardan kaçınan ve algoritmalarının kaliteli bir genel kullanıcı deneyimi olarak kabul ettiği şeyleri sunan web sitelerini ödüllendirmeye devam ediyor.

Teknik Sorunlar İlerlemeyi Engeller

Mobil uyumluluk veya yavaş site hızı gibi teknik sorunları hızlı bir şekilde düzeltmek, hem geleneksel hem de kurumsal SEO için önemli olmaya devam ediyor. Ancak, genellikle geliştirici ve yönetici ekipleri gerektiren kurumsal SEO ile önemli ölçüde daha karmaşık olabilir.

Kurumsal Aramada Kurumsal Zorlukların Üstesinden Gelme

Başarılı bir kurumsal arama stratejisinin büyük ödüllerine rağmen, ele alınması gereken çok sayıda benzersiz engel ve zorluk vardır. Kuruluşun katılımını sağlamak: Bir kampanyanın ilerlemesi için dijital pazarlamacıların bu önemli tarafların taahhüdünü kazanmasını gerektiren kurumsal aramaya birden fazla paydaş, yönetici ve çalışan dahil olur.

 • Teknik engelleri etkin bir şekilde hafifletme: Teknik sorunlar ağrılıdır ancak geleneksel SEO'da bir veya iki geliştirici tarafından yönetilebilir; bir kurumsal organizasyonda teknik sorunlar, sayfaların hacmi nedeniyle önemli ölçüde daha karmaşıktır ve geliştirici ve yönetici ekiplerinin düzeltmesini gerektirir.
 • Kurumsal SEO platformlarını öğrenmek: SEO ilerlemesini izlemek, izlemek, koordine etmek ve raporlamak için gelişmiş kurumsal SEO platformları gereklidir. Bu platformlar, dahil olan herkes için hayatı kolaylaştırsa da, her zaman bir öğrenme eğrisi vardır ve kuruluş içindeki bazı taraflar mücadele edebilir.
 • Toplu içerik oluşturma ve yönetimi: Kurumsal içerik oluşturma için yetenekli yazarlardan oluşan ekipler gereklidir, ancak bu, zorluklarla dolu bir alan olabilir. Bir içerik ajansıyla çalışmak bazen çözüm olsa da, içerik şirket içinde işleniyorsa, darboğazlardan kaçınmak için planlama ve koordinasyon şarttır.

Her kuruluş, kendi özel arama varlığı ve iş hedefleri için kendi benzersiz protokollerini ve en iyi uygulamalarını oluşturmak zorunda kalacaktır. Ancak birkaç tavsiye, işletmelerin yukarıda bahsedilen ortak engellerin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir:

 • Üç aylık hedefler belirleyin: Her çeyreğin sonu, kampanya ilerlemesini incelemek ve iyileştirmeleri ayrıntılı bir şekilde sıralamak için genellikle ideal bir zaman çerçevesi sağlar. Bazı üyeler daha sık izleme gerektirebilse de, üç aylık bir rapor tüm ekibi motive edebilir ve bir kampanya ilerledikçe aynı sayfada kalabilir.
 • Düzenli SEO denetimleri gerçekleştirin: Kurumsal kuruluşlar için her zaman SEO sorunlarının tomurcuklanması önerilir. Teknik sorunları küçükken yakalamak her zaman mümkün olmasa da düzenli, hatta günlük SEO denetimleri bile birçok teknik sorunun kriz haline gelmeden yakalanmasını sağlayabilir.
 • İletişime ve bilgi paylaşımına öncelik verin : Slack, Trello, Asana ve teknik ekipler, çalışanlar ve paydaşlar arasında iletişimi kolaylaştıran diğerleri gibi araçlardan yararlanın. Bu araçlar ayrıca ekipleri koordine etmeye ve bir kampanyanın ilerlemesine ilişkin merkezi bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.
 • İçeriği akıllıca yeniden kullanın: Verimsizlikleri önlemek için benzersiz içeriğin akıllıca yeniden tasarlandığından emin olun - örneğin, blog gönderileri kısa video komut dosyaları olarak düzenlenebilir, sosyal gönderiler veya bloglar ayrıca infografik olarak düzenlenebilir, sosyal gönderiler bloglardan kolayca oluşturulabilir ve saire. Sinerji yaratmak ve tüm kanallar için tutarlı bir şekilde orijinal içeriğin oluşturulmasını sağlamak için içerik ekiplerini koordine edin.

Doğru, dikkatli bir şekilde yönetilen dahili ekip veya harici ajansla ve verimli bir şekilde yürütülen kurumsal arama stratejiniz, markanızın daha büyük bir uzun vadeli pazar payı talep etmesine ve çevrimiçi görünürlüğünü önemli ölçüde iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle