Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Mobil Uyumlu İçerik Oluşturmak İçin 10 İpucu

Kullanıcılarınızın deneyimini geliştirmek ve SEO çalışmalarınızı geliştirmek için mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmanın önemini uzun zamandır duyduk . Yine de, mobil cihazda görüntülendiğinde web sayfalarınızın uygun şekilde yeniden boyutlandırılmasını sağlamak açısından genellikle mobil uyumluluğu düşünürüz. Mobil uyumlu olmak, her cihazda yanıt vermenin ötesine geçer. Aynı zamanda mobil uyumlu içerik oluşturmak için de geçerlidir. Pazarlamacılar, müşterilerinize ideal bir deneyim sağlamak için, mobil uyumluluğu kapsamlı bir çaba olarak ele almalıdır – odak noktası müşterilerinizin web sitenizi ziyaret ederken sahip olacağı genel deneyimdir. Mobil içerik çabalarınızı artırmanıza yardımcı olmak için, müşterilerin ilgisini çeken ve onları dönüştüren mobil uyumlu içerik geliştirmeye yönelik en iyi ipuçlarımızı özetledik.

1. Güçlü Tanıtımlar Yapın

Cep telefonları, masaüstü sayaçlarından çok daha küçüktür. Mesajınızı iletmek için daha az mevcut gayrimenkul ile, mobil bir ziyaretçiye sunulacak ilk bilgileri göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu durumda, bir mobil ziyaretçi, daha fazla bilgi için aşağı kaydırmaya gerek duymadan önce en fazla yalnızca birkaç paragraf görür. Bu, okuyucuyu bağlamak ve daha fazlasını istemek için en çekici bilgilerinizi iletmek için herhangi bir web sayfasının girişini bırakır. Ziyaretçiler bir web sitesinde ortalama 3 dakika veya daha az zaman harcıyor . Gereksiz bilgilerden kaçınan ve konuya çabucak ulaşan güçlü tanıtımlar yapın. Ziyaretçilerinize anında değer katmak için önce konunuzla ilgili en alakalı bilgileri paylaşın.

2. İçeriği Kısa Paragraflara Bölün

Masaüstünde uzun paragraflarla okuyucunun dikkatini çekmek zor olabilir. Bu, daha küçük ekranlı bir cep telefonunda giderek daha zor hale geliyor. Jon Ziomek’in 1-2-3-4-5 yaklaşımını izleyerek daha fazla içeriğinizi tüketmek için kaydırma ihtiyacını ortadan kaldırın. Ziomek, paragraflarınızın sayfada dört ila beş satırdan fazla olmayan iki ila üç cümleyle ifade edilen bir fikir içermesini önerir.

Ziomek, altı satırda paragrafınızın bir inçten daha uzun olduğunu ve bunun çoğu okuyucu için çok kalın olduğunu belirtiyor. Ayrıca bunun özellikle mobil uyumlu içerik geliştirirken doğru olduğunu söylüyor. “Yahoo! Stil Rehberi”, mümkün olduğunda daha da kısa paragraflar önerir. Genellikle iki ila üç cümlenin yeterli olduğunu ve paragrafları en fazla bir veya iki fikre ayırmanın yeterli olduğunu belirtirler.

3. Bir Kullanıcının İçeriği Nasıl Tükettiğini Düşünün

Kullanıcıların masaüstünde içerik tüketme şekli mobil cihazdan farklıdır. Göz izleme araştırması, web sayfası ziyaretçilerinin siteleri ve telefon ekranlarını çeşitli modellerde taradığını ve bunların tümü içeriğinizi geliştirirken göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir. Bu desenler şunları içerir:

4. Bir Özet veya Öne Çıkanlar sunun

Mobil kullanıcıların dikkati genellikle sınırlıdır. İlgili bilgilerin hemen görüntülenmesini tercih ederler. Bunu başarmanın bir yolu, içeriğinizin geri kalanından önce bir özet sunmaktır. Özetiniz, gelecek içerikten önemli çıkarımları vurgulamalıdır. Bir özet yazarak, yalnızca web sayfanızın üst kısmında okuyucuların aradığı bilgileri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size bağlantılar ve sosyal paylaşımlar sağlayabilecek içeriği de vurgularsınız.

5. Gereksiz Sözcükleri Ortadan Kaldırın

Masaüstü veya mobil için içerik yazarken, içeriğinizi basit ve anlaşılır tutmak en iyi uygulamadır. Aslında, Yoast SEO eklentisi , WordPress platformunda hazırlanan yazıların okunabilirliğini belirlemek için Flesch Reading Ease formülünden yararlanır. Flesch Reading Ease formülü, bir metnin okunabilirliğini ölçer. Metnin puanını belirlemek için formül şuna bakar:

Bu test, mobil uyumlu içerik oluşturmaya da uygulanabilir. Flesch Reading Ease testinde daha yüksek bir sıralamayı yansıtmak için içerik hazırlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun:

6. Resim/Video Ekle

Görseller veya videolar metninizi bölerek içeriğinizi daha kolay sindirilebilir hale getirir. Uygun olduğunda ve olduğunda içeriğinize destekleyici görseller ekleyin. Bu, yalnızca metniniz arasında ayrım eklemekle kalmaz, aynı zamanda görsel bir bileşen de ekler. Araştırmalar, görsellerin metinden 600 kata kadar daha hızlı işlendiğini gösteriyor ; bu, yalnızca metin yerine görseller aracılığıyla okuyucularınızın içeriğinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğiniz anlamına geliyor. Video, içeriğinizi de destekleyebilir. Aslında, tüketicilerin %54’ü destekledikleri bir işletmeden daha fazla video içeriği görmek istedi. Videolar ve görseller ayrıca zengin arama sonuçlarında görünmeniz için size daha fazla fırsat sunar.

7. Yüksek Kontrast Renkler Kullanın

Okuyucuyu teşvik etmek için içeriğinizin okunması kolay olmalıdır. Örneğin, bir mobil cihazda okunabilirliği korumak için yazı tipi boyutunuz 32 puntodan büyük olmalıdır. Estetik ve bilgiye erişilebilirlik için yüksek kontrastlı renkler de kullanabilirsiniz. Siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin gibi oldukça zıt renkler kullanmak, okunabilirliği artıracaktır. Beyaz bir arka plan üzerinde sarı metin gibi düşük kontrastlı renklerin okunması zordur.

Yetersiz kontrast, özellikle renk körlüğü olan bireyler için kırmızı ve yeşil gibi belirli renkleri ayırt edemedikleri için sorun oluşturabilir. Düşük kontrast duyarlılığı da insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Yüksek kontrastlı renklerden yararlanmak, metninizin daha geniş bir okuyucu kitlesi için daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

8. Başlığınızı Kısa Tutun

Başlığınız, okuyucunun gelecek içeriğe ilk girişidir. Ayrıca web sayfanızın başlığının aramada nasıl görüneceğini de belirler. Birkaç yıl önce Google, mobil başlık etiketinin maksimum uzunluğunu yaklaşık 78 karaktere çıkardı. Mobil başlıklar iki satırda da görünebilir. Bu iki faktöre rağmen, arama uzmanları sayfa başlıklarının kısa ve öz olması ve mobil arama sonuçlarında tek bir satırda görüntülenmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Bunu başarmak için, başlıkları altı kelimeden veya yaklaşık 70 karakterden fazla olmayacak şekilde kısa ve tatlı tutun. Başlığınız ne kadar kısa olursa, okuyucularınızın o kadar az özümsemesi ve anlaması gerekir. Ek olarak, arama sıralamanızı ve keşfedilebilirliğinizi iyileştirmek için odak anahtar kelimenizi başlığınızın başında göstermelisiniz.

9. CTA’larınızı Stratejik Olarak Yerleştirin

Hareket halindeki okuyucular için metin yazarken, onların dikkatini çekmek için sınırlı fırsatınız olduğunu unutmayın. Mobil kullanıcılar, ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulmayı umarlar. Sitenize göz attıktan sonraki birkaç saniye içinde onlara bir sonraki eylemi sağlayamazsanız, dönüşüm fırsatlarını kaçırırsınız. Satış huninizde okuyuculara daha iyi yardımcı olmak için CTA’nızı web sitenizin en üstüne ve ortasına yerleştirin.

Web sitenizde CTA’nızı görsel olarak ne kadar belirgin ve açık hale getirirseniz, nihai hedefinize ulaşmada o kadar başarılı olursunuz. Bu, özellikle ana hedeflerinizi paylaşmak için daha az alanın olduğu mobil cihazlar için geçerlidir.

10. Yayınla’ya Tıklamadan Önce Önizleyin

İçeriğinizi yayınlamadan önce önizlemek en iyi uygulamadır. Ancak, genellikle içeriğimizin mobil cihazlarımızdan ziyade masaüstünde nasıl görüneceğine odaklanırız. Bu, editoryal sürecinize ek bir adım eklerken, içeriğinizin mobilde nasıl göründüğüne dair doğru bir önizlemeye sahip olmak, yayınlamadan önce herhangi bir hatayı önler. İçeriğinizin mobil okuyucunuzun bakış açısından nasıl görüneceğini görün ve aşağıdakiler için fırsatları belirleyin:

Mobil cihazlarda ikinci bir kontrol, içeriğinizin hatalarla yayınlanmasını da önler ve bu da ziyaretçilerinizin markanızı daha az güvenilir ve yetkili olarak görmesine neden olabilir. İster sıfırdan mobil uyumlu içerik oluşturuyor, ister mevcut içeriği yeniliyor olun, dönüşüm potansiyelinizi artırmak ve müşteri yolculuğunu iyileştirmek için yukarıda belirtilen ipuçlarını aklınızda bulundurun. Yüksek kaliteli içerik, mesajınızı iletmenize, müşterilerinizi eğitmenize ve rakiplerinizle etkileşim kurmak yerine ürün ve hizmetinizi satın almaya ikna etmenize olanak tanır.

Exit mobile version