GNS Network

Uzmanların Bile Yaptığı En Kötü 10 SEO Hatası

Uzmanların Bile Yaptığı En Kötü 10 SEO Hatası

SEO, zamanla ustalaşabileceğiniz diğer tüm endüstriler gibidir: Eğer bu konuda çok rahat olursanız, kendinizi hata yapmaktan uzak olarak düşünebilirsiniz. Nasıl gittiğini hepimiz biliyoruz. Beş yıl, 10 yıl veya daha uzun bir süredir içindesiniz ve bir tür otomatik pilot moduna giriyorsunuz. Ama bir dakika, başka biri diyebilir. “Ayarlayıp unutamayacağımız şey SEO değil mi?” Kesinlikle, ama garip bir şey, bir konuda ne kadar bilgili olursanız, detayları unutmanız o kadar kolay olabilir. Ve SEO ile, Google'ın yöntemlerini hemen hemen her zaman değiştirdiğini de unutmamalısınız. Bunu akılda tutarak, dışarıdaki her SEO, nasıl daha iyi olunacağına dair biraz prodding kullanabilir. İşte eski ustaların bile yapabileceği en kötü 10 SEO hatası.

1. Zayıf Bir Dahili Bağlantı Yapısı Sunmak

Web siteniz tüm harika içeriğinizle birlikte büyüdüğünden, bazı oldukça basit dahili bağlantı hatalarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu, toplu yinelenen içerik üretmekten 404 sayfa hatalarının kırpılmasına kadar her şeyi içerir . Dahili bağlantı yapılarının web yöneticileri tarafından büyük ölçüde göz ardı edildiğini düşünüyorum , ancak UX ve SEO stratejinizdeki en değerli işlevlerden biri olarak hizmet ediyor. Dahili bağlantılar, web siteniz için beş değerli avantaj sağlar:

 • Dönüşüm sayfalarına net yollar sağlamak.
 • Sitenizin derinliklerinde gizlenmiş web sayfalarına yetki yaymak.
 • Kullanıcıların sitenizde tüketmesi için ek okuma veya etkileşimli materyal sağlamak.
 • Web sayfalarını anahtar kelimeye göre optimize edilmiş bağlantı metnine göre kategorik olarak düzenleme.
 • En önemli web sayfalarınızı arama motoru tarayıcılarına iletmek .

Bir XML site haritasının arama motorlarına yeniden gönderilmesi , arama motorlarının bağlantısız web sayfalarına tarama yolları açmanın harika bir yoludur. Aynı şekilde, sitenizdeki (veya bir istemcideki) önemli web sayfalarını yanlışlıkla engellememeniz için robots.txt dosyanızı ve noindex etiketinizi akıllıca kullanmanız önemlidir. Genel bir kural olarak, hiçbir web sayfası ana sayfadan veya harekete geçirici mesaj açılış sayfasından iki tıklamadan fazla uzakta olmamalıdır. Web sayfalarını içerik ve konu kümelerinde güncelliğe göre düzenlemeye başlamak için yeni anahtar kelime araştırmasını kullanarak web sitenizin mimarisini yeniden değerlendirin .

2. İçeriğin İyiliği İçin İçerik Oluşturma

En iyi uygulamalar, markanızın görünürlüğünü ve otoritesini artırmanın yanı sıra web sitenizin endeksleme oranını artırmak için tutarlı bir şekilde içerik üretmeniz gerektiğini belirtir. Ancak web siteniz yüzlerce veya daha fazla sayfaya ulaştıkça, her sayfa için benzersiz anahtar kelimeler bulmak ve uyumlu bir stratejiye bağlı kalmak zorlaşır. Bazen daha fazlasına sahip olmak için içerik üretmemiz gerektiği yanılgısına düşeriz. Bu tamamen doğru değildir ve kaynak israfı anlamına gelen zayıf ve işe yaramaz içeriğe yol açar.

Önceden stratejik anahtar kelime araştırmasını tamamlamadan içerik yazmayın . İçeriğin hedef anahtar kelimeyle alakalı olduğundan ve H2 etiketlerinde ve gövde paragraflarında yakından ilişkili anahtar kelimeler kullandığından emin olun. Bu, içeriğinizin tam bağlamını arama motorlarına iletecek ve birden çok düzeyde kullanıcı amacını karşılayacaktır. Eyleme geçirilebilir ve her zaman yeşil kalan uzun biçimli içeriğe yatırım yapmak için zaman ayırın. Unutmayın, bizler içerik pazarlamacıları ve SEO uzmanlarıyız, gazeteci değil. Optimize edilmiş içeriğin birinci sayfadaki sonuçlara ulaşması aylar alabilir; Bunu yaptığında da sektörüyle alakalı ve benzersiz kaldığından emin olun.

3. Bağlantıya Değer İçeriğe Yatırım Yapmamak

Anladığımız kadarıyla, bir web sayfasına yönlendiren benzersiz alan adlarının miktarı ve kalitesi, Google'ın en önemli üç sıralama faktöründen biridir . Bağlantı kurma , ajanslar için büyük bir endüstri çekimidir. Ancak konuk gönderme , manuel erişim ve etkileyici pazarlama yoluyla kitle bağlantılarının peşinden gitmek maliyetli ve kaynak yoğun olabilir. Bağlantı elde etmenin en iyi yolu , doğal olarak, insanların bağlantı kurmak istediği mükemmel içerikten yararlanmaktır . Manuel araştırmaya zaman ayırmak ve yılda yüzlerce misafir gönderisi oluşturmak yerine, neden tüm bu bağlantıları bir günlük yazıyla elde edebilecek bir içerik parçasına yatırım yapmıyorsunuz?

Daha önce belirtildiği gibi, sektöre değer katan uzun biçimli içerik oluşturmaya zaman ayırın. Burada, bir kaynak sayfası, infografik, etkileşimli test veya her zaman geçerli olan kılavuz olsun, farklı içerik biçimlerini deneyebilirsiniz. Başkasının değil, kendi web sitenizde yayınlanan bir içeriğin tanıtımını yapmak için manuel sosyal yardım stratejinizin bir kısmını ayırın.

4. İçeriğinizle Müşterilere Ulaşamamak

Bu tartışmaya devam ederken, insanların içeriğinizi gerçekten görmelerini sağlamak için bir stratejiniz olmalıdır. Endüstrinin ve birçok işletmenin içerik tanıtımına üretimde yaptıkları kadar çok kaynak yatırmadığına inanıyorum . Elbette, içeriğinizi sosyal medya üzerinden paylaşıyorsunuz. Ancak, ücretli reklam olmadan gerçekte ne kadar erişim elde ediyor? En son makalenizi blogunuzda, sosyal medya kanalınızda ve e-bülteninizde yayınlamanız, erişimini mevcut hedef kitlenizin küçük bir yüzdesiyle sınırlar. İşletmeniz için yeni müşteri adayları elde etmek istiyorsanız, promosyon taktiklerine daha fazla kaynak ayırmanız gerekir. Bazı stratejiler şunları içerir:

 • Ücretli sosyal kampanyalar.
 • Anahtar kelimeyle optimize edilmiş hashtag'leri kullanarak hedefli paylaşım.
 • Etkileyici kanallar üzerinden içeriğin tanıtılması.
 • Bağlantı kurma.

Daha çok tavuk ve yumurta olsa da, bağlantı almak için içeriği tanıtmanız gerekir. Ancak o zaman organik olarak daha fazla bağlantı elde etmeye başlayabilirsiniz.

5. Yanlış Anahtar Kelimeler için Optimizasyon

Bu nedenle, bir parça uzun biçimli içerik oluşturmaya zaman ayırdınız, ancak bu, web sitenize büyük ölçekli trafik çekmiyor. Aynı derecede kötü, ziyaretçilerinizin sayfada kalma süreleri düşük ve dönüşüm yapmıyorlar. Büyük olasılıkla, yanlış anahtar kelimeler için optimizasyon yapıyorsunuz. Çoğumuz bilgi sorguları için uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini anlıyor olsak da bazen bazı yaygın hatalarla karşılaşıyoruz:

 • Arama hacimlerini ve rekabeti coğrafyaya göre segmentlere ayırmamak.
 • Dönüştürmeyen yüksek hacimli ifadelere çok fazla güvenmek.
 • Çok fazla kaynağa geniş anahtar kelimelere odaklanmak (dış bağlantılar, dahili bağlantı bağlantı metni vb.).
 • Tıklama oranlarının göz ardı edilmesi.
 • İçeriğe garip tam eşleşme ifadeleri eklemeye çalışmak.
 • Google Ads değeri yok sayılıyor.
 • Alakasız içeriğe hedef anahtar kelimeler tahsis etmek.
 • Kitlenizle alakasız anahtar kelimeler seçmek.

Hem ulusal hem de yerel aramalarda en iyi sonuçlarda görünen arama ifadelerini gerçekten araştırmak önemlidir. Sektörünüzün farklı unsurlarını tanımlamak için hangi arama ifadelerini kullandıklarını öğrenmek için müşterilerinizle konuşun. Buradan, müşterileriniz için daha alakalı hale getirmek için anahtar kelime listenizi bölümlere ayırabilirsiniz. Alakalı anahtar kelime fikirleri için Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Semrush'ın anahtar kelime oluşturucusu gibi anahtar kelime araçlarını kullanın . Bilgilendirici ve ticari arama sorguları için optimize etmeyi unutmayın.

6. Ücretli Medyaya Danışmamak

Sektör şu anda mevcut durumda olduğu gibi, SEO potansiyel müşteriler edinmeye ve onları beslemeye odaklanırken, ücretli medya olası satışları elde etmeye ve dönüştürmeye odaklanır. Peki ya yolculuğun her adımında alıcıyı hedef alan tutarlı bir mesaj oluşturmak için bu siloları bozarsak? Bir SEO sağlayıcısı olarak, müşterinizin reklam mesajının ne olduğunu veya kullandıkları anahtar kelimeleri biliyor musunuz? Ücretli medya departmanıyla aynı anahtar kelimelerle aynı ürünleri/hizmet sayfalarını mı tanıtıyorsunuz? SEO danışmanlarının PPC anahtar kelime araştırmasından ve kendi kampanyalarında onlara yardımcı olabilecek açılış sayfası performansından öğrenebilecekleri pek çok içgörü var.

Bunun ötesinde, Facebook ve Twitter'ın reklam platformları, SEO danışmanlarının müşterilerinin müşterilerini daha iyi anlamak için kullanabilecekleri sağlam kitle analiz araçları sunar. SEO danışmanları, birleşik bir mesaja odaklanarak ve birbirlerinin araştırmalarını paylaşarak, arama sonuçlarında en yüksek dönüşümü sağlayan ve en çok tıklamayı sağlayan anahtar kelimeleri keşfedebilir.

7. Yereli Unutmak

Google'ın Güvercin güncellemesi tamamen yeni bir yerel SEO alanı açtı. Yerel dizin incelemeleri, bir Google My Business sayfasını özelleştirme ve yerel üçlü paket arasında, yerel SEO yüksek oranda hedeflenir ve yüksek dönüşüm sağlar. Bazı istatistikleri göz önünde bulundurun:

 • Bir mobil cihaz üzerinden yapılan aramaların %76'sı o gün mağaza ziyaretiyle sonuçlanıyor.
 • Yerel, mobil aramaların yarısı yerel işletme bilgileri içindir.
 • İnsanların %97'si bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi bir incelemeyi okuyor.
 • İnsanların %79'u kişisel öneriler kadar incelemelere de güveniyor.

Anahtar kelime araştırmanızı hem yerel hem de ulusal amaç için bölümlere ayırmanız önemlidir. Yerel hizmetler sağlıyorsanız, hedef anahtar kelimelerin yanına ve içeriğin gövdesine şehir adları eklemek gibi yerel amacı yansıtan içerik oluşturduğunuzdan emin olun. Birçoğumuz ulusal ölçekte iş büyütmeye odaklanırken, yerel SEO'nun önemi göz ardı edilmemelidir.

8. Kendi Web Sitenizi Düzenli Olarak Denetlememek

Hepimizin yaptığı en büyük hatalardan biri, kendi sitemizi optimize etmeye devam etmemek ve zamanla ortaya çıkan hataları düzeltmemektir. Bir site denetimi , bir site geçişinden veya herhangi bir yeni araç veya eklentinin uygulanmasından sonra özellikle önemlidir. Zamanla meydana gelen yaygın teknik hatalar şunları içerir:

 • Yinelenen içerik.
 • Bozuk bağlantılar.
 • Büyük boyutlu resimler veya yetersiz JavaScript uygulaması nedeniyle site hızının düşmesi.
 • Optimize edilmemiş meta etiketler.

Yinelenen içerik, sayfalandırma veya oturum kimlikleri yoluyla çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Kaynak web sayfalarına kurallı metinler ekleyerek çerezlerinizdeki URL parametre hatalarını veya yinelenen içeriği çözün . Bu, yinelenen sayfalardan gelen tüm sinyallerin kaynak sayfaya geri dönmesini sağlar. İçeriği sitenizde taşırken kırık bağlantılar kaçınılmazdır, bu nedenle kaldırdığınız herhangi bir içeriğe ilgili bir web sayfasına 301 yönlendirmesi eklemek önemlidir. 302 yönlendirmeyi çözdüğünüzden emin olun, çünkü bunlar yalnızca geçici bir yönlendirme işlevi görür.

Web sitenizi denetlemek, mobil arama için çok önemlidir. Sadece duyarlı bir web tasarımına veya AMP'ye sahip olmak yeterli değildir. Hızlı ve duyarlı bir tasarım sağlamak için mobil tasarımınızda CSS ve JS'nizi küçülttüğünüzden ve görüntüleri küçülttüğünüzden emin olun. Son olarak, denetimin genellikle gözden kaçan bir kısmı, yerinde içerik stratejinizi yeniden değerlendirmektir. Çoğu endüstri dinamiktir, yani yeni yenilikler ortaya çıkar ve belirli hizmetler zaman içinde geçersiz hale gelir.

Google Analytics

Web sitenizi, sahip olduğunuz yeni ürün tekliflerini yansıtacak şekilde yeniden şekillendirin. Hiyerarşiniz için önemini hem arama motorlarına hem de kullanıcılara göstermek için bu konu etrafında içerik oluşturun. Ölçeklendirmek ve alakalı kalmak için yeni fırsatlar bulmak için anahtar kelime araştırmanızı ve kitle araştırmanızı sürekli olarak yenileyin.

9. Google Analytics'i Düzenli Olarak İncelememek

Bu sonraki nokta Google Analytics'te. Bu, web sitenizi denetlemekle tamamen aynı değildir, çünkü bir denetim, arka uçta kendi başınıza düzeltmeniz gereken teknik hataları gösterir. Google Analytics daha çok kitleye yöneliktir ve programda sunulan verileri incelemek, web sitenizin nerede ilgilenilmesi gerektiğini keşfetmek için çok önemlidir. Hemen çıkma oranları bu sayfada mı yoksa o sayfada mı artıyor? Nedenini anlamak için içine bakın. Bir kanaldan gelen trafik zaman içinde istikrarlı bir şekilde azalıyor mu? Düzeltmek için kaynaklarınızı kontrol edin.

Veriler ve rakamlar sizi korkutsa bile, Google Analytics, yeni başlayanların bile neler olup bittiğini anlayabilmesi için her şeyi anlaşılması kolay yollarla sunar. Mesele şu ki, bir Google Analytics izleme kodu yüklemek ve ardından onu tamamen yok saymak yanlış bir yaklaşımdır. Bir şeyleri kontrol etmek için sık sık girmenin zaman ve çaba gerektirdiğini biliyorum, ancak halkın sitenizle nasıl etkileşim kurduğu hakkında o kadar çok şey öğreneceksiniz ki, bulduğunuz sorunları görmezden gelemeyeceksiniz.

10. Teknik SEO'yu Yoksaymak

Son olarak, nitty-cesur teknik SEO şeylerini unutamazsınız. Bu, çoğu web sitesi sahibinin, bu sorunları çözmenin genellikle akıllara durgunluk veren doğası nedeniyle ele almak istediği bir alan olmayabilir, ancak teknik SEO'yu görmezden geliyorsanız, yanlış yaptığınızı garanti edebilirim. Taranamayan sayfalarınız mı var? Bozuk dahili resimler veya bağlantılar? Bin geçici yönlendirme? Artık sayfalar, dahili bağlantısı olmayan sayfalar veya bozuk harici bağlantılar ne olacak?

Bunların hepsi sitenizin taranabilirliğini olumsuz etkileyen ve tarama bütçenizi artıran sorunlardır. Alt satırda ne var? Bu sorunlar, sizin için en önemli kişiler tarafından bulunmanızı engelleyecektir. Bu sorunları çok fazla birikmeden ve size büyük bir baş ağrısına neden olmadan önce belirlemek ve düzeltmek için Semrush veya Screaming Frog gibi araçları kullanın. Belki de bu teknik sorunları, bunların üstünde kalmak için ayda bir kez denetleyin. SEO'nun en göz alıcı kısmı olmayabilir, ancak teknik sorunları düzeltmek başarılı bir web sitesi için hayati önem taşır, bu yüzden ona ulaşın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle