GNS Network

700den Fazla Marka Yanıltıcı Onaylar ve İncelemeler Hakkında Bildirimde Bulundu

700den Fazla Marka Yanıltıcı Onaylar ve İncelemeler Hakkında Bildirimde Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 700'den fazla şirkete sahte incelemeler ve yanıltıcı onaylar hakkında bildirimler gönderdi. Bildirim, mektubun alınmasının şirketin yasa dışı uygulamalarda bulunduğu anlamına gelmediğini belirtir. İletişim, FTC yönergelerinin ihlal edilmesinin ihlal başına 43.792 dolara kadar cezalarla sonuçlanabileceğini belirtmekle devam ediyor. FTC bildirimi, şirketlerin aldatıcı uygulamalara karıştığını öne sürmediğini belirtir. Ancak bildirimin kendisi uğursuz bir başlıkla “ Federal Ticaret Komisyonu'nun Onaylar ve Görüşler Çevresindeki Aldatıcı veya Haksız Davranışlara İlişkin Cezai Suçlar Bildirimi ” başlığını taşırken aynı zamanda “ şirketinizi ihbar etmek ” amacını da belirtir . ”

Şirketler Seçilmedi mi?

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) bildirimi, şirketlerin seçilmediğini iddia ediyor. Yine de FTC, bildirimin gönderildiği şirketleri belirleyen bir halka açık liste yayınlayarak tam olarak bunu yapmış gibi görünüyor. Listedeki şirketlerin çoğu dünyanın en prestijli markalarından bazıları ve bu listede pazarlama ajansları yer alıyor. Örnek mektuptaki ifade şudur:

“Bildirinin alınması, şirketinize, burada açıklanan davranışlarda bulunmanın, şirketi ihlal başına 43.792 ABD Dolarına kadar para cezasına çarptırılabileceği konusunda bildirimde bulunur. Cezai suçlar bildiriminin ve bu mektubun kopyalarını Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüketicilere ürün veya hizmet satan veya pazarlayan bağlı kuruluşlarınızın her birine dağıtmanızı rica ediyoruz. FTC personeli, şirketinizi öne çıkarmaz veya aldatıcı veya haksız davranışlarda bulunduğunuzu öne sürmez. Benzer mektupları ve duyuruları büyük şirketlere, en iyi reklamcılara, önde gelen perakendecilere, en iyi tüketici ürünleri şirketlerine ve büyük reklam ajanslarına yaygın olarak dağıtıyoruz.”

Onaylar, Etkileyenler ve İncelemeler

FTC için bir endişe alanı, sosyal medyanın yükselişi ve etkileyiciler tarafından onayların ve incelemelerin paraya çevrilmesidir. FTC duyurusu sorunu açıkladı:

“Sosyal medyanın yükselişi, orijinal içerik ile reklam arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı ve pazarda aldatıcı onaylarda bir patlamaya yol açtı. Sahte çevrimiçi incelemeler ve diğer aldatıcı onaylar, genellikle çevrimiçi dünyada ürünlerin lansmanını yapar. Sahte incelemeler ve diğer aldatıcı onay biçimleri tüketicileri aldatır ve dürüst işletmelerin altını oyar… Reklamcılar bu aldatıcı uygulamalara girerlerse bir bedel ödeyeceklerdir.”

FTC'nin uyardığı faaliyetlerden bazıları, aldatıcı veya yanıltıcı bir şekilde onaylar ve incelemeler oluşturmayı içerir. Uyarı mektubu gönderilen şirketlerin listesi 1-800-Flowers gibi büyük markalardan ve The Ogilvy Group LLC gibi dünyanın en büyük pazarlama ajanslarından oluşuyor. FTC duyurusu, sosyal medyanın yükselişi ve ardından FTC'nin aldatıcı olduğunu iddia ettiği onay ve incelemelerdeki ticaret nedeniyle harekete geçilmesi gerektiğini belirtti. Sosyal medya yarışmaları ve incelemeleri, FTC'nin Onay Kılavuzunda belirtilen çeşitli aldatıcı uygulamalardan ikisidir .

Sosyal Medya Yarışmaları

Kılavuz, aldatıcı bir uygulama olarak halkın yarışmanın bir parçası olarak belirli bir hashtag ile tweet atmasını zorunlu kılmaktan özellikle bahseder ve bunun nedeninin değerli bir şeyin (ödül kazanma şansı) daha iyi bir şekilde ifşa edilmesini sağlayan daha iyi bir yol önerileri sunar.

Ücretli İncelemeler

Başka bir örnek, Video Oyunu şirketleri tarafından oyuncuların incelemelerini yayınlamak üzere sözleşmeli bir YouTube içerik oluşturucusudur. FTC yönergeleri, bir para değişiminin gerçekleştiğini açıklamanın önemli olduğunu belirtir. FTC kılavuzu büyük ölçüde bir soru-cevap SSS şeklindedir. İşte YouTube içerik oluşturucuyla ilgili bölüm:

“Henüz piyasaya sürülmemiş bir video oyununun incelemesini yapıyorum. Üretici, oyunu denemem ve incelemem için bana para ödüyor. Üreticinin bana oyunun "gizli bir bakışını" verdiğini açıklamayı planlıyordum. Bu, insanları üreticiyle olan ilişkimden haberdar etmek için yeterli değil mi? Hayır değil. Erken erişim almak, ödeme aldığınız anlamına gelmez. Oyuna "bir göz atmak", oyuna devam edeceğiniz anlamına bile gelmez. Erken erişim alırsanız bunu söyleyebilirsiniz, ancak oyunu devam ettirirseniz veya ödeme alırsanız, söylemeniz gerekir.”

Uyarı Alan Şirketlerin Herkese Açık Listesi

FTC, uyarı alan tüm şirketlerin adlarını içeren bir PDF yayınladı. Belgenin üst kısmında, listenin şirketlerin yanlış bir şey yaptığını göstermediğini belirten önemli bir açıklama var. Bu açıklama:

“Bir şirketin bu listede olması yanlış bir şey yaptığının göstergesi DEĞİLDİR”

Listede çeşitli sektörlerden birçok tanınmış isim var.

Seyahat ve Konaklama Firmaları Bildirim Gönderdi

 • TripAdvisor, Inc
 • Hilton Worldwide Holdings, Inc.
 • Howard Johnson International Inc
 • Holiday Inn
 • Hyatt Hotels Corp.
 • Starwood Hotels and Resorts Worldwide, Inc.
 • Ramada Worldwide Inc.
 • The Ritz-Carlton Hotel Company, LLC
 • Wyndham Hotels & Resorts, Inc

Kullanıcı İncelemeleri ve Öneri Siteleri:

 • Angi Inc.
 • HomeAdvisor Inc.
 • Yelp, Inc.

Bildirim Alan Popüler Markalar

 • Airbnb, Inc.
 • Apple Inc.
 • AutoNation Inc.
 • Autotrader.com
 • eBay Inc.
 • Google Fiber Inc.
 • Google LLC
 • Microsoft Corp.
 • YouTube LLC
 • Zillow Group, Inc

Kaynaklar:

(1) FTC, Yüzlerce İşletmeyi Sahte İncelemeler ve Diğer Yanıltıcı Onaylar Hakkında Bildirim Aldı

(2) Beyan ve Görüşlerin Kullanımına İlişkin Hukuksuz Uygulamalar

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle