GNS Network

E-Tablolarda Google Ads Raporlarını Otomatikleştirmek için 3 Komut Dosyası

E-Tablolarda Google Ads Raporlarını Otomatikleştirmek için 3 Komut Dosyası

PPC hesap yöneticileri olarak, paydaşlarımızı bilgilendirmek için her zaman çok sayıda raporlama yapmak zorunda kaldık. Artık otomasyondaki sürekli artışla birlikte raporlama, makinelerin ne yaptığını izleyebilmemizin temel yollarından biri olarak yeni bir önem kazandı . Örneğin, tam eşlemeli anahtar kelimeler için hangi sorguların yakın değişken olarak kabul edildiğini izlemek için raporları kullanabiliriz. Ancak raporlama, önemli bir PPC yönetimi görevi olsa da, aynı zamanda en çok zaman alan görevlerden biri olabilir. Yani, burada paylaşacağım gibi kendi otomasyon katmanlarınızı kullanmadığınız sürece.

Raporlamayı kolaylaştıran çok sayıda harika ücretsiz ve ücretli çözüm vardır (Aaron Levy'nin ücretsiz PPC araçları özetinde bazılarını bulabilirsiniz ). Ancak çoğu insan, bunun kendileri için fazla gelişmiş olabileceğinden endişe duydukları için Reklam Komut Dosyalarını gözden kaçırır. İyi haber şu ki, zaten uzmanlar tarafından yazılmış bazı harika komut dosyaları var ve nasıl kopyalayıp yapıştıracağınızı ve birkaç basit talimatı nasıl uygulayacağınızı biliyorsanız, Google Ads raporlarınızı otomatik olarak bir e-tabloya koymak için bir komut dosyası kullanabilirsiniz. .

Bu sütunda, farklı türde reklam verilerini bir Google E-Tablosuna gönderebilen, yazdığım üç ücretsiz komut dosyası bulacaksınız. Sheets'in güzelliği, diğer sistemler için harika bir bağlayıcı olmalarıdır. Bir Google e-tablosunda istediğiniz verilere sahip olduğunuzda, bunları favori gösterge tablosu yazılımınıza veya bir müşteri raporlama aracına bağlamak nispeten kolaydır. Veya hesabınızı iyileştirmek için optimizasyon kararları verirken bunu temel olarak kullanın. Bu üç komut dosyasından hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek, istediğiniz çıktıya ve SQL yazma, Google'ın belgelerinde alan adlarını kazma ve otomatik olarak içe aktarıldıktan sonra e-tabloda verileri kendiniz manipüle etme konusundaki rahatlık düzeyinize bağlıdır.

Senaryo 1: Basit SQL Yazmayı Biliyorsunuz

Google Ads verilerinin bir Google E- Tablosuna hızlı bir şekilde dökümüne ihtiyacınız varsa, önce Google E-Tablolar eklentisine göz atın . Başlamanın açık ara en kolay yolu. Ancak kendi deneyimlerime göre, API'de bulunan tüm rapor türlerini kapsamıyor, bu nedenle SQL'e aşinaysanız ve eklentinin sağladığından daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bu betiği deneyin. Bir AWQL sorgusu yazarsınız ve komut dosyası yalnızca sorguyu yürütür ve ortaya çıkan satırları yeni bir Google E-Tablosuna yerleştirir. Birden çok sorgu çalıştırmak ve çıktıyı aynı elektronik tablodaki farklı sekmelere göndermek için tek bir komut dosyası bile kullanabilirsiniz. Bunu, Google'ın reklamlarınızla ilgili sahip olduğu her türlü veriyi içeren büyük bir rapor oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Basit SQL Yazmayı Biliyorsunuz

Yukarıdaki rapor, bir AWQL sorgusu ve basit bir reklam komut dosyası kullanılarak otomatikleştirildi. AWQL , AdWords Sorgu Dili anlamına gelir ve AdWords raporlama verilerini sorgulamak için SQL benzeri bir dildir. Google Ads Sorgu Dili anlamına gelen ve Google'ın 2020'de AdWords API'sinden Google Ads API'sine geçişiyle tanıtılan GAQL'nin öncüsüdür . Güçlü olmasına rağmen, AWQL verileri sıralayamaz veya gruplayamaz. Bu ekstra işlevselliğe ihtiyacınız varsa, bunun yerine GAQL sorguları yazmayı planlayın veya verileri elektronik tabloda doğru sırada almak için bir plan yapın. Aşağıda, reklam grupları için çeşitli türlerdeki dönüşümlerin sayısını almak için sorgunun ne kadar basit olduğuna dair bir örnek verilmiştir:

‘SELECT AdGroupId, Id, Conversions, ConversionCategoryName ‘ +

‘FROM KEYWORDS_PERFORMANCE_REPORT ‘ +

‘DURING LAST_30_DAYS’

Bu Komut Dosyası Hakkında Önemli Noktalar

  • SQL'e benzer bir AWQL veya GAQL sorgusunun nasıl yazılacağını bilmeniz gerekir.
  • AWQL yazarsanız, Reklam Komut Dosyalarının yeni sürümü, AWQL kullanımdan kaldırıldığında muhtemelen onu GAQL'ye dönüştürebilecek ve geçişi sizin için çok kolaylaştıracaktır.
  • Sıralama ve gruplama AWQL ile çalışmadığından, elektronik tabloda elde edilen verilerin tüm manipülasyonlarını yapmaya istekli değilseniz, AWQL yerine GAQL yazmayı öğrenin.
  • Birden çok rapordaki verileri birleştiremezsiniz, bu nedenle veri işlemenin bir kısmını otomatikleştirmek istiyorsanız, ham verileri indirdikten sonra bunu elektronik tabloda işlemeniz gerekir.

Senaryo 2: Bir WYSIWIG Rapor Oluşturucusu Tercih Ediyorsunuz

Bu sonraki seçenek, AWQL veya GAQL ile uğraşmak istemeyenler içindir. Bu komut dosyası biraz daha fazla kod oluşturmayı içerir, ancak bu kod oldukça yararlı bir şey yapar: Google'ın raporlama belgelerini okur ve mevcut seçenekleri bir elektronik tabloya yerleştirir, böylece bir rapor oluşturmak, eklemek istediğiniz şeyleri seçmek kadar basit hale gelir. açılır menüler. İlk komut dosyası, sayfaya bir menü öğesi ekleyen ve ardından mevcut Reklam raporları hakkındaki verileri alan ve bunları bir dizi açılır listeye çeviren bir Google Apps Komut Dosyasıdır. Bu kod, kopyalayacağınız e-tabloya zaten yerleştirilmiştir (ayrıntılar bağlantılı talimatlardadır) ve çalışmasını sağlamak için tek yapmanız gereken, kodu e-tablonuzda çalıştırmak üzere yetkilendirmektir. Sonuç olarak, AWQL öğrenmeyi atlayabilirsiniz ve bunun yerine elektronik tablonun kendisinde raporunuzda ne istediğinizi seçin.

Bir WYSIWIG Rapor Oluşturucusu Tercih Ediyorsunuz

Raporlarda ne denildiğini anlamak için biraz zaman harcamanız gerekebileceğini unutmayın. Örneğin, anahtar kelime raporlarında, ölçüt (bu bir anahtar kelimedir) adı verilen bir şey bulacaksınız ve 'Site Bağlantıları' için bir rapor arıyorsanız , raporlarda bunlara Yer Tutucu Feed Öğesi adı verilir . Bu nüansları anlamanıza yardımcı olmak için Google'ın sunduğu reklam raporlama dokümanlarını burada bulabilirsiniz . Bunun için yüklenecek ikinci komut dosyası Google Ads Komut Dosyasıdır. Bu, sayfadaki ayarlarınızla hangi verileri istediğinize bakar ve ardından gerekli olanı alır ve doğru yere bırakır. Bu betiğin büyük bir yararı, onu saatlik sıklıkta yeni veriler getirecek şekilde programlayabilmenizdir. Bu şekilde, sayfayı her yüklediğinizde, işinizle ilgili olarak ihtiyacınız olan verilerle hazır hale gelebilir.

Bu Komut Dosyası Hakkında Hatırlanması Gereken Önemli Noktalar

  • İki komut dosyası kullanacaksınız: bir Reklam Komut Dosyası ve bir Uygulama Komut Dosyası. Her ikisinin de bir düğme tıklanarak yetkilendirilmesi gerekir, ancak yalnızca birinin kopyalanıp yapıştırılması gerekir (Reklam Komut Dosyası).
  • Bir sorgu yazmak yerine, dahil edilecek tüm alan seçimleri elektronik tablo açılır listelerinde yapılır.
  • Hangi verilerin döndürüleceğine ilişkin filtreler, e-tablodaki açılır menülerden seçilerek de ayarlanabilir.

Senaryo 3: Elektronik Tablonuzda İşlenmiş Veri İstiyorsunuz

Bu üçüncü seçenek, yalnızca ham reklam verilerinden daha fazlasına ihtiyacınız olduğunda en iyisidir. Bir elektronik tablodaki pivot tablolar aracılığıyla verilerin manipülasyonunu yapmak yerine, bu komut dosyası bunu sizin için yapacak, böylece sayfayı açtığınızda zaten daha anlamlı ve insan tarafından okunabilir verilere sahip olacaktır. Bu komut dosyasını kullanmak için segmentler, özellikler ve metrikler arasında ayrım yapabilmeniz veya en azından sorgunuzu AdWords Komut Dosyasına yazmadan önce Google'ın neyin ne olduğunu ayrıntılı olarak açıklayan tablolarını kullanabilmeniz gerekir. Segmentler, metrikler ve nitelikler farklı renklerle vurgulanır.

Elektronik Tablonuzda İşlenmiş Veri İstiyorsunuz

Bunu farklı kılan şey, segmentler için verileri benzersiz bir şekilde işlemesidir. Hesabınızın sağladığı farklı dönüşüm türleri hakkında veri almaya çalıştığınızı varsayalım. Önceki iki komut dosyası bunu rapora dahil edecek, ancak her segment için yeni bir satır oluşturacaktır. Örneğin, bir anahtar kelime iki kayıt dönüşümü ve bir arama dönüşümü sağladıysa, bu yayındaki diğer iki komut dosyası o anahtar kelime için iki satır içerecektir; ilk satır kayıt sayısını ve sonraki satır arama sayısını gösterir. Bazen, o anahtar kelimeye ilişkin diğer referansları bulmak için tüm tabloyu taramak zorunda kalmak yerine, bir anahtar kelimeyle ilgili her şeyi tek bir satırda görebilmeniz için varlık başına yalnızca bir satır içeren bir rapora sahip olmak yararlıdır. İşte bu komut dosyasından bir örnek çıktı şöyle görünür:

Google E-Tablolar

Bu komut dosyası, segmentler için mevcut farklı değerleri sütunlara dönüştürdükten sonra reklam verilerini bir Google E-Tablosuna yerleştirir. Bu, sayfanın bir satırında bir anahtar kelime gibi bir AdWords varlığı için tüm verileri görüntülemenize olanak tanır.

Bu Komut Dosyası Hakkında Önemli Noktalar

  • Bu, özetlenmiş verilerin çıktısını verir, böylece her AdWords varlığı (ör. bir kampanya, reklam veya anahtar kelime) için bir satır alırsınız.
  • Raporlanan öğenin segmentleri sütunlar olarak gösterilecektir (örneğin, haftanın günü = Pazartesi, haftanın günü = Salı, vb.).

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle