Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

SEO için Otomatik İçerik Oluşturma GPT-3 Olasılıklar ve Tuzaklar

GPT-3’ün gelişinden bu yana, içerik oluşturucular SEO İçerik için kullanım durumlarını çoğalttı. Dil modelleri alanındaki yeni ilerlemeyi gözden geçirmek için iki ayda bir yapılan bir güncelleme görünüyor. Her şeyden önce, 2021’in sonunda çok büyük dil modelleri kulübü önemli ölçüde büyüdü. Her ülke, teknolojilerini sergilemeye ve araştırma makaleleri ve kamu veya özel gösteriler yoluyla erişilebilir hale getirmeye çalıştı. İşte yarıştaki ana rakipler:

Her modelin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bunları test etmek için birçok SEO yazılım editörü veya SEO İçerik ajansı artık bu modelleri deniyor.

GPT-3 Modeli Nasıl Seçilir?

Modelin ne kadar çok parametresi varsa o kadar iyi olacağını düşünebilirsiniz (Editörün notu: bir parametre yapay zeka tarafından öğrenilen bir kavrama karşılık gelir). Ama yanılmış olursun. Bir numaralı kriter kesinlikle parametre sayısı değildir, çünkü daha hafif modellerle harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Daha ziyade, modelin üzerinde eğitildiği verilerdir. Aslında, etkili olması için bir modelin çok sayıda farklı alanı anlayabilmesi gerekir. Yapılacak ilk şey, modelin nasıl eğitildiğini bulmaktır. GPT-3 için aşağıdaki şema yardımcı olur:

 

GPT-3’ün esas olarak aşağıdakilerden gelen verilerle eğitildiğini görebiliriz:

Şimdi açık kaynaklı modellerin nasıl eğitildiğine bakarsak kaynakların oldukça farklı olduğunu görürüz.

 

Her şey, ücretsiz ve halka açık olan 825 GB’lık çeşitli İngilizce metinlerden oluşan bir veri seti olan The Pile projesine dayanmaktadır. The Pile ile kitaplar, GitHub depoları, web sayfaları, tartışma dergileri, tıp, fizik, matematik, bilgisayar bilimi ve felsefe makaleleri gibi çok çeşitli veriler buluyoruz. Genel olarak, dil modelini kendi dilinizde ve özellikle web sitenizin özel kelime dağarcığında test etmek önemli olacaktır. Belirli SEO İçerik kullanım durumlarına bakmadan önce, tuzaklara bakalım.

SEO için GPT-3 İçerik Oluşturma Tuzakları

Kullanıcılarınızın ilgisini çeken niteliksel metinler oluşturmak için kaçınılması gereken tuzakları bilmek önemlidir. Her şeyden önce, hangi modeli seçerseniz seçin, onları taklit edebilmesi ve her şeyden önce belirli bir metin türüne saygı duyabilmesi için girdi olarak kaliteli örnekler sağlamalısınız. Bir dil modelinden “New York tesisatçıları” hakkında içerik oluşturmasını isterseniz, model çeşitli ve genellikle uygun olmayan yollara yönelecektir:

Kısacası, model kaybolacak. İkincisi, dil modelleri yinelenen içeriği hiç işlemez. Bu nedenle, ürettiğiniz metin ne olursa olsun, modelin öğrendiği bir şeyi tekrarlamadığını ve daha özel olarak metnin zaten var olmadığını ve benzersiz olduğunu kontrol etmek için üçüncü taraf bir araç kullanmanız gerekecektir. İçeriğinizin benzersiz olup olmadığını doğrulamak için kullanılabilecek birçok araç vardır . Değilse, içeriği yeniden oluşturmanız yeterlidir. Ayrıca, içerik oluşturma şablonları metni arama için hiç optimize etmez.

Yine, çok çeşitli kaynaklar üzerinde eğitilirler, bu nedenle piyasada var olan tüm anlamsal araçlarla onlara rehberlik etmeniz gerekir. Ayrıca onlardan anahtar kelimeleri vurgulamalarını ve kavramlarınızı daha ayrıntılı açıklamalarını isteyebilirsiniz . Son olarak, model verileri icat edebilir. Gerçekten de, modellerin bir yaratıcılık ortamı vardır. Model yüksek yaratıcılığa izin verecek şekilde ayarlanmışsa, bazen bir nesne için, örneğin metinlerinizde tutarsızlıklar oluşturabilecek özellikler icat edebilir.

SEO için İçerik Oluşturma Kullanım Örnekleri

Son sekiz aydır birçok farklı içerik oluşturma kullanım senaryosunu test ediyorum. GPT-Neo ve GPT-J gibi ücretsiz şablonlarla aşağıdaki kullanım durumlarında çok iyi sonuçlar elde ettik:

Öte yandan, GPT-3 gibi erişilebilir fiyatlandırmaya sahip ücretli bir modelle, yalnızca uzun ve spesifik metinler oluşturmayı değil, aynı zamanda karmaşık metin özetleri oluşturmayı da başardık.

 

Görüntünün okunması kolay değil, ancak kalın olarak verilen giriş örneklerini, ardından model tarafından oluşturulan metni italik olarak gösteriyor. Burada amaç insanların bir ürünü satın almak istemesini sağlayacak bir teşvik metni oluşturmaktır. GPT-3, metnin gerekli tonunu ve uzunluğunu mükemmel bir şekilde anlar ve kullanılacak kelimeleri içerir. Metin 10 saniyeden daha kısa sürede oluşturulur! İşte oluşturulan metin:

Çocukluk hayallerinize teslim olun. İlk video oyununuzu hala hatırlıyor musunuz? Teknolojik ilerleme sayesinde, hepsini yeniden yaşayabilirsiniz. Nintendo DS, PlayStation veya Xbox konsolları aracılığıyla yolda başka bir oyuncuyla oynayabilirsiniz! Nintendo Switch ile Mario Kart 8 Deluxe gibi eğlenceli oyunları deneyin – rakiplerinize karşı yükselin ve Mario, Zelda ve diğer karakterlerle büyülü maceraların tadını çıkarın. İnanılmaz bir dizi AAA oyununun keyfini çıkarın; İster dövüş oyunlarını, ister macera oyunlarını veya çok oyunculu oyunları tercih edin, PS4, ihtiyaçlarınıza uygun PS Plus üyelikleri sunar! Xbox ayrıca az parayla Netflix ve Youtube gibi eğlence uygulamalarına sınırsız erişim sunar. İster PS4, xbox, ister yeni Nintendo Switch’i seçin, arkadaşlarınızla harika vakit geçirmek için Skype gibi uygulamalar aracılığıyla aileniz veya arkadaşlarınızla bağlantı kurmak kolay olacak. Bu fırsatı kaçırmamaya dikkat edin!

Tabii ki, metni geliştirmek için hala düzeltme okuması gerekiyor, ancak bu teknoloji çok zaman kazandırıyor ve insanların katma değeri yüksek sorunlara odaklanmasına izin veriyor. İçerik oluşturmada iki devrime geçelim.

SEO için İki Devrim

Daha önce GPT-3, daha önce gördüğümüz gibi, bunun için eğitilmediği için belirli içerik oluşturamayabilirdi. Artık modeli yeniden eğitme olanağınız var. Girdi olarak talimatlarınızla ve çıktı olarak üretmesini istediğiniz ideal tamamlama ile 20 ila 100 örnek verin:

{“prompt”:”CTA:\n\nkonu: akıllı telefon\n\n kelimeler: akıllı telefon, Samsung, cep telefonları, Xiaomi, Samsung, Apple, Huawei, Sony, iPhone, akıllı cep telefonları, Android\n\n “, “completion”:”Yeni bir akıllı telefon mu arıyorsunuz? Bir Samsung Galaxy veya Huawei modelini kısa listeye eklediniz, ancak henüz bir karar vermediniz mi? Ürün yelpazemizden bir akıllı telefon seçin ve en iyi yeni cep telefonlarının keyfini çıkarın. Rakipsiz bir fiyat! En iyi fiyata bir akıllı telefon bulmanız garanti, bu yüzden kaçırmayın! Çok sayıda akıllı telefon arasında en iyi seçeneği bulmak asla kolay değildir: Xiaomi, Samsung, Apple, Huawei, Sony ve hatta Akıllı telefonlar – akıllı cep telefonları – yalnızca Apple’ın iPhone’u ile eş anlamlı değildir, aynı zamanda birçok model içerir.Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar en yaygın olanlarıdır.”}

İşlem zaman alıcıdır, ancak özellikle SEO’nuzu optimize ederken belirli bir niş, endüstri veya tema için belirli bir kelime dağarcığı kullanmanız gerekiyorsa, kullanım durumunuza uyan optimize edilmiş bir şablona sahip olursunuz. Bu, yalnızca iki satır Python kodu alır. En çok zaman alan kısım elbette bu örnek dosyayı oluşturmaktır.

 

Son olarak, bu ay beni özellikle heyecanlandıran son konuya geçelim: kod oluşturma! Aslında, talimat verdiğimiz yeni bir teknoloji piyasaya sürüldü ve yeni OpenAI Codex motoru, sorunlarımızı çözmek için Python kodu üretebiliyor. Bunların basit problemler olduğuna işaret ederek başlayalım: geliştiricilerin yerini alamaz çünkü AI’ya tüm teknik kısıtlamaların yanı sıra tüm kod kurulumunu sağlamamız gerekir. Öte yandan, pedagojik bir bakış açısından ve özellikle kodsuz bir yaklaşımda, ondan bir veri kaynağına (Mysql, Excel, CSV, API, vb.) birkaç saniye içinde doğru görünümler.

 

İşte 1 Ağustos 1995 günü için NASA günlük dosyasını aldığım ve bir saatte ziyaret edilen toplam URL sayısını içeren bir çubuk grafik istediğim küçük bir örnek. Ardından basit bir metin düzenleyici ile kodu kopyalayıp yapıştırarak sonucu görebilirsiniz. Kodsuz konsepti daha da ileri götürmek için her şeyin metin tarafından yönlendirileceği bir web uygulaması hazırlıyorum. SEO’da dil modellerinin kullanımındaki tek sınır hayal gücünüzdür. İstediğiniz görünümlerin her birini adım adım parçalara ayırarak kesinlikle tüm bir SEO İçerik panosunu bu şekilde oluşturabilirsiniz. Dil modellerinde hâlâ pek çok sürpriz var ve pazarlama için gelen birçok yeni kullanım var.

SEO için Otomatik İçerik Oluşturma GPT-3 Olasılıklar ve Tuzaklar
Exit mobile version