Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Google I/O Search Console Güncellemesi: Dizine Eklenen Videolar İçin Yeni Rapor

Google’ın yıllık I/O konferansının ikinci gününde şirket, videolar hakkında daha fazla veri sağlayacak Search Console’a gelen yeni raporların önizlemesini yaptı. Video dizine eklemeyi izlemeyi ve teşhis etmeyi kolaylaştırmak için Google yakında Search Console’a yeni veri kümeleri ekleyecektir. Şu anda Google Arama Konsolu, yapılandırılmış verilerle ilgili olduğu için yalnızca videolar hakkında rapor vermektedir. Sitenizde videolar yayınlar ve bunları yapılandırılmış verilerle işaretlerseniz, işaretlemenin geçerli olup olmadığını ve bir videonun kaç gösterim aldığını kontrol etmek için Search Console’u kullanabilirsiniz. Yakında videoların dizine eklenme durumunu ve göründükleri açılış sayfalarını kontrol etmek için Search Console’u kullanabilirsiniz.

Video Sayfası İndeksleme Raporu

Videoları dizine eklemenin ilk adımı, videonun göründüğü açılış sayfasını dizine eklemektir. Ardından Google, sayfada göze çarpan bir şekilde yerleştirilmiş bir video olduğunu fark etmeli ve bununla ilgili önemli bilgileri çıkarmalıdır. Search Console’daki yeni bir Video Sayfası Dizine Ekleme raporu, Google’ın üzerlerinde video bulunan dizine eklenmiş tüm sayfaların bir özetini gösterir. Bir bakışta, bir videonun kaç tane açılış sayfasında algılandığını ve Google’ın bulduğu videoları dizine ekleyip ekleyemediğini göreceksiniz. Rapor, etkilenen video sayfalarının URL’leri gibi ayrıntıları sağlayacaktır. Örneklerin bir listesini indirebilecek ve tekrar kontrol edebileceksiniz. Bununla, ayrıntıları daraltabilir ve neler olduğunu ve sorunların nasıl çözüleceğini anlayabilirsiniz. Diğer Search Console raporlarında olduğu gibi, bu raporda da bir sorunun çözüldüğünü Google’a bildirmek için bir Düzeltmeyi Doğrula düğmesi bulunur.

Video İndeksleme Durumunu Kontrol Edin

URL Denetleme aracına açılış sayfasının URL’sini girerek bir videonun dizine eklenme durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu size URL’nin mevcut durumunu ve sayfanın video indeksleme durumunu gösterecektir. Google’ın sayfada bir video tespit edip etmediğini ve videoyu dizine ekleyip ekleyemediğini göreceksiniz. Sayfada birden fazla video olsa bile Google’ın sayfa başına yalnızca bir videoyu dizine eklediğini unutmayın.

Google I/O Search Console Güncellemesi: Dizine Eklenen Videolar İçin Yeni Rapor

Kaynak : Google Arama Merkezi

Exit mobile version