Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Arama Sorguları ile Anahtar Kelimeler Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlamacılar, arama sorgusu ve anahtar kelime terimlerini kötü bir niyet olmaksızın birbirinin yerine kullanır, ancak iki terimin nasıl farklılaştığının açıklığa kavuşturulması gerekir. Çünkü bir sorgu ile bir anahtar kelime arasındaki farkı bilmemek, düşük performanslı arama pazarlaması stratejilerine yol açabilir. Bu makale, tanımdan başlayarak hem arama sorgularının hem de anahtar kelimelerin temel özelliklerini inceleyecektir.

Arama Sorguları Nelerdir?

Arama sorguları, insanların aradığı şeydir. Siri’ye bir şey sorduğunuzda (bir sorgu) veya Google‘da bir şeyler yazdığınızda (sorgu) ve “ara” düğmesine bastığınızda – bu, arama sorgusu olarak bilinir. Arama sorgusu terimi, yalnızca bir aramayı başlatmak için kullanılan değişmez metne atıfta bulunur. Bir kullanıcının almak istediği bilgiler, arama amacı olarak bilinir. Farklı arama amacı türleri hakkında, Arama Motoru Dergisi makalesinde, İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Niyetini Anlama başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz .

Anahtar Kelimeler Nedir?

Anahtar kelimeler ise arama kampanyalarının temelidir. Ücretli bir arama veya organik pazarlama kampanyası oluşturduğunuz kelimeler veya kelime öbekleridir. Anahtar kelimeler, web sitenizin Google’da görünmesini istediğiniz tam terim veya kelime öbekleridir.

Fark

Anahtar kelimeler ve arama sorguları arasındaki fark, bir kullanıcının eylemi veya bir pazarlamacının eylemi hakkında konuşup konuşmadığınızla ilgilidir. Kullanıcılar anahtar kelimeleri bilmiyor ve anahtar kelimeleri umursamıyor. Sadece sorularına cevap istiyorlar. Pazarlamacılar mı? Sen ve ben arama sorgularını çok önemsiyoruz. Hedef kitlemizin Google’a ne yazdığını ve bunun içerik ve reklamlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamak, başarılı pazarlama kampanyaları oluşturmak için çok önemlidir. Kullanıcı amacını anlamak burada devreye giriyor.

Kullanıcılar aynı içeriği birden çok farklı şekilde arar. Kelimelerin tam sırası farklı olabilir veya kullanıcı sorgusuna bir değiştirici ekleyebilir, ancak genel olarak Google, anahtar kelimenin amaçlanan anlamının aynı olduğunu anlayacaktır. Aşağıda, anahtar kelimeler ve arama sorguları arasındaki farkı göstermeye yardımcı olan bir diyagram bulunmaktadır.

Bu örnek, kaç farklı arama sorgusunun kullanıcıları aynı kök anahtar kelimeye yönlendirebileceğini gösterir. Artık arama sorgularını ve anahtar kelimeleri birbirinin yerine kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak arama sorguları ile anahtar kelimeler arasındaki farkın, pazarlama stratejisi hakkındaki düşüncelerinizi değiştirme gücüne sahip olduğunu unutmayın.

Anahtar Kelime Oyununuzun Seviyesini Yükseltmek İçin Arama Sorgularını Nasıl Kullanırsınız?

Doğru anahtar kelime için Google’da üst sıralarda yer almak, işletmeniz için büyük para anlamına gelebilir. Anahtar kelime araştırmanızı bilgilendirmek için kitlenizin gerçek arama sorgularından yararlanmanın bir yolu olsaydı ne olurdu? Anahtar kelime oyununuzun seviyesini yükseltmek için hedef kitlenizin arama sorgularını kullanan üç adımlı bir süreç göstereceğim. Ücretsiz araçlarla Google Analytics , Google Arama Konsolu ve Google Arama’ya zaten erişebilirsiniz .

1. Yüksek Değerli Sayfaları Keşfetmek

İlk adım, hangi sayfaların iş hedeflerini en iyi desteklediğini keşfetmektir . Google Analytics hesabınızı açın. Bu örnekte GA4 kullanılacaktır. Raporlar > Yaşam döngüsü > Edinme > Trafik edinimi öğesine gidin . Varsayılan ayarlarda birkaç düzenleme yapmamız gerekecek. Sayfanın üst kısmındaki “Karşılaştırma ekle”yi tıklayın.

Burada, boyutu tüm kullanıcılardan yalnızca organik aramadaki kullanıcılara değiştirmek için bir koşul oluşturacağız. Dahil et > İlk kullanıcı kaynağı / aracı’nı tıklayın ve ardından “google / organik” boyut değerini seçin.

Tablonun daha kolay okunmasını sağlamak için x’e tıklayarak “tüm kullanıcılar” boyutunu kaldırabilirsiniz. Ardından, açılış sayfalarını görmek için ikincil bir boyut eklememiz gerekecek. Tablonun içinde mavi artı işaretini + > Sayfa / ekran > Açılış sayfası ‘nı tıklayın .

Bu tabloda yalnızca iş nesnemizi destekleyen sayfaları görmek için detaya inebiliriz. Sağa kaydırın ve “Dönüşümler” satır başlığına tıklayın. Bunu yapmak, organik açılış sayfalarını, o sayfayla ilişkilendirilen dönüşümlerin sayısına göre artan düzende sıralayacaktır. Site trafiğinize ve iş hedeflerinize bağlı olarak, belirli hedef tamamlamaya odaklanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, chatbot dönüşümlerini artırmak istiyorum. Bu, daha az trafiğe sahip özel bir site, bu yüzden iyi bir örnek veri seti elde etmek için tarih aralığını son 90 güne genişleteceğim. Dönüşümleri yalnızca “chatbot” olarak ayarlayacağım ve bu, organik açılış sayfalarımı otomatik olarak artan düzende sıralayacak.

Bu, chatbot dönüşümleri için iş hedefime ulaşmada hangi web sayfalarının en etkili olduğu konusunda bana ipucu veriyor. Kripto reklamcılığı ve kitle içgörüleri etrafında bir model görebiliyorum, bu yüzden bu açılış sayfalarını not edeceğim. Büyük bir listeniz varsa, dosyayı sağ üst köşeden indirebilirsiniz.

Her iki durumda da, tam URL’lere erişiminiz olduğu sürece, bunları ikinci adımda kullanacağız.

2. Yüksek Değerli Arama Sorguları İçin Madencilik

Anahtar kelime araştırmasının en etkili şekli, web sitenizle anlamlı bir şekilde etkileşime giren kullanıcıların neleri sorguladığını keşfetmektir. Bunu yapmanın yolu, anahtar kelimeler yerine sorguları araştırmaktır. Kollarınızı sıvamaya ve yüksek değerli arama sorgularınızı incelemeye hazır mısınız? Hadi gidelim! Google Arama Konsolu’nu açın . Sol üstteki açılır menüden mülkünüzü seçin ve ardından “Performans”ı tıklayın. Varsayılan ayarlar, arama türünü otomatik olarak web ve varsayılan tarih aralığını son üç aya ayarlar. Sitenizin hacmine ve mevsimselliğine bağlı olarak, bu iyi olabilir. Gerektiği gibi ayarlayın. “Yeni” artı işaretini tıklayın ve yüksek değerli sayfa URL’lerinden birini girin ve içeren URL’ler için alanda “Sayfa…” seçeneğini seçin ve UYGULA’yı tıklayın.

Tabloda, analiz ettiğiniz Ülkeyi seçmek için “Ülkeler”e tıklayın. Ardından, SORGULAR’a geri dönün. Bu görünüm, yüksek değerli sayfanızı keşfetmek için hedef kitlenizin son üç ayda en çok aradığı arama sorgularını gösterir. Tablo otomatik olarak “Tıklamalar”a göre sıralanır, yani bir kullanıcı arama sonuçlarında web sayfanızı bulmuş ve tıklamıştır. Bunlardan bazıları benzer olacak ve diğerleri farklı arama niyetleri gösterebilir. En yüksek ilgi (tıklamalar) ve işletmenizle alaka düzeyine sahip ilk iki ila beş arama sorgusunu not edin. Bu noktada, kullanıcıların tıkladığı ve ardından web sitemizle iş için çok değerli bir şekilde etkileşime girdiği arama sorgularının bir listesine sahibiz.

3. Google Otomatik Tamamlama ile Ufku Genişletme

Kripto reklamcılık örneğimize devam edecek olursak, en çok aranan sorgum kripto reklamcılığıdır. Şimdi, kullanıcıların da hangi varyantları veya ilgili terimleri aradığını öğrenerek ufkumuzu genişletmenin zamanı geldi. Bu yöntemin çalışması için birkaç ayar yapmamız gerekiyor. Arama geçmişinizin sonuçları etkilemediğinden emin olmak için Google’dan çıkın veya özel bir pencere açın. Hedef kitlemizin yaşadığı yerle ilgili tahminleri görmek istiyoruz. Bu nedenle, kullanıcı tabanı sizden farklı bir yerdeyse bir VPN kullanmanız gerekir. Bu kadar. Şimdi, Google aramayı açın ve ikinci adımda bulunan anahtar kelimelerden birini yazın – ancak enter tuşuna basmayın. Örneğin, arama çubuğuna kripto reklamcılığı yazarsanız, şöyle bir şey görürsünüz:

Siz yazarken Google, kullanıcılar tarafından yapılan basit aramaların popülerliğine dayanarak aradığınızı tahmin etmeye çalışır. Buna Google Otomatik Tamamlama denir. Google Otomatik Tamamlama, web’de en sık aranan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (veya anahtar kelime öbeklerini) etkili bir şekilde ortaya çıkardığı için büyük bir avantaj sağlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle en az üç kelime uzunluğundadır ve net bir müşteri ihtiyacını ifade eder. İkinci adımda keşfedilen yüksek değerli anahtar kelimelerimizden biri için Otomatik Tamamlama’nın tam olarak nasıl kullanılacağına ilişkin bir örneği inceleyelim. İkinci adımda keşfedilen yüksek değerli anahtar kelime örneklerinden birini girin ve hedef kitleniz veya işletmenizle ilgili tüm sorguları not edin. Yüksek değerli anahtar kelimenizin sonundaki alfabeyi gözden geçirmeyi deneyin. Örneğin, tahminleri nasıl değiştirdiğini görmek için sona bir “a”, ardından “b”, vb.

Anahtar kelimenin başına, ortasına veya sonuna bir alt çizgi eklemeyi deneyin.

Herhangi bir anahtar kelime değiştirici, nasıl, ne zaman, nerede, neden veya bir demografik, niş vb. belirtmek gibi anlamlıysa.

Reklamların sayısına ve hangi zengin sonuçların görüntülendiğine özellikle dikkat ederek farklı arama motoru sonuç sayfalarını ziyaret edin. Arama sonuçlarında farklı web sayfalarına tıklayın; bu, yüksek değerli uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacak ve kullanıcının amacına ilişkin ipuçları sağlayacaktır.

Arama Sorguları ile Anahtar Kelimeler Arasındaki Fark Nedir?