Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Doktorlar ve Diş Hekimleri İçin 10 Yerel SEO Stratejisi

Google, birçok sağlık hizmeti web sitesine trafiğin büyük bir yüzdesine katkıda bulunur. Doktor randevu rezervasyonları için hastaların %57’si çevrimiçi aramayı kullanarak başlıyor. Ve hastalar Google’da bir sağlık tesisi ararken, gerçekten ciddi bir iş yapıyorlar. SimilarWeb, ClevelandClinic.org’a gelen trafiğin % 85’inin, HopkinsMedicine.org’a olan trafiğin % 83’ünün ve MayoClinic.org’a gelen trafiğin %87’sinin organik aramadan geldiğini tespit eder. Ancak Google’da sıralama, bir web sitesi oluşturmak kadar basit değildir. Çevrimiçi dünya artık bunun çok ötesine geçti.

Hastalar bugün çevrelerindeki doktorları arıyorlar. Bu, kliniğinizde kayda değer bir trafik oluşturmak için yerel kitleniz için sıralama yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle yerel SEO , internetin potansiyelinden yararlanmak ve kârlarını artırmak için kullanmak isteyen tüm modern diş hekimliği ve tıbbi uygulamalar için gerekli hale geldi. Bu makalede, uygulamanız için en önemli kitle tarafından bulunmanıza yardımcı olabilecek 10 yerel SEO stratejisi bulacaksınız.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, web sitenizin konuma özel aramalarda arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olan bir SEO türüdür. Örneğin, “Nashville’deki diş hekimleri” gibi aramalar için Nashville merkezli bir dişhekimliği muayenehanesi sıralaması. Bazen hastalar “yakınımdaki diş hekimi” gibi anahtar kelimelerle de arama yaparlar. Bu durumda, arama motorları, ilgili ve yakındaki işletmelerle bağlantı kurmak için arama yapanların IP adresini veya coğrafi konumunu kullanır. Yerel sağlık hizmeti SEO’su , tıbbi uygulamanızın önemli ölçüde çevrimiçi görünürlük kazanmasına yardımcı olan güçlü bir araçtır. Doğru yapılırsa, ilk 3 “paket” arasına girmenize ve web siteniz ilk sayfada çıkmasa bile arama sonuçlarını kazanmanıza yardımcı olabilir.

Doktorlar ve Diş Hekimleri Neden Yerel SEO’yu Düşünmeli?

Çoğu hastanın bir doktora gitmek istediklerinde başvurdukları ilk şey, ironik bir şekilde internettir. Birisi diş hekimine gitmesi gerektiğini hissederse, sarı sayfaları açmaz ve rehberin “D” bölümünde yerel dişçiyi aramaz. Bunun yerine, Google’a veya başka bir arama motoruna dönecekler, “yakınımdaki diş hekimi” gibi bir anahtar kelime öbeği yazacaklar ve en sevdikleri kişiden randevu alacaklar. Çoğu modern hastanın benimsediği yaklaşım budur. Yaya trafiğini sürdürmek veya artırmak isteyen uygulamaların, konuma özel ve alakalı aramalara yanıt olarak görünenler arasında yer alabilmeleri için bu yaklaşıma göre ayarlanması gerekir.

Yerel SEO bunu mümkün kılar. Google İşletme Profilinizi alakalı yerel aramalarda sıralanacak şekilde optimize ederek, trafik edinme kanallarınızı çeşitlendirebilir ve müşterilerinizin sizi aradığı yerde olabilirsiniz. Alakalı yerel aramalar için sıralamaya girdiğinizde, hastalarınız sizi bir seçenek olarak tanıyacaktır. Ve diğer faktörler karşılandığında, ulaşma ve randevu alma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Tıbbi uygulamanıza gelen yaya trafiğini artırmak, yerel SEO’nun gelirinize katkıda bulunma yollarından sadece biridir. Ayrıca, pazarlama harcamalarınızı azaltan ve sonunda kârlılığınızı artıran maliyetli çevrimiçi reklamlardan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Yerel SEO aynı zamanda meslektaşlarınızın olduğu yerde olmanıza ve onlarla eşit bir oyun alanında rekabet etmenize olanak tanır. Rakiplerinizle yan yana sıralanırsanız, olası hastalarından pay alma olasılığınız daha yüksek olacaktır; bu, tüm çevrimiçi hastalarınızı yerel arama sonuçlarında bulunmayarak onlara vermekten milyon kat daha iyi olacaktır. Yerel SEO’nun uygulamanıza getirdiği tüm avantajlar, uygulamanızda artan randevular ve daha fazla gelirdir. Yerel SEO’ya başlamanıza yardımcı olacak bazı önemli stratejilerden bahsedelim.

10 Pratik Yerel SEO Stratejisi

Yerel SEO’nun tüm faydalarını okuduktan sonra, normal SEO gibi pahalı, zaman alıcı ve sıkıcı olduğunu düşünmeye meyilli olabilirsiniz. Ancak durum böyle değil. Bazı yerel SEO faktörlerinin gerçekten uygulanabilir sonuçlar elde etmek için zaman ve özveri gerektirdiği doğrudur, ancak başlamak çok daha basittir. Kâr sağlayan çevrimiçi görünürlük bulmanıza yardımcı olabilecek en iyi yerel SEO stratejileri şunlardır:

1. Uygulamanızı Google İşletme Profilinde Listeleyin

Daha önce Google My Business olarak bilinen Google İşletme Profili, yerel çevrimiçi görünürlüğün kaynağıdır. Google İşletme Profili, küçük işletmelerin görünürlük bulmasına ve hizmetlerini veya ürünlerini ilgili kitleye sergilemesine yardımcı olur. Hastalarınızın uygulamanız hakkında bilmeleri gerekenleri öğrenmelerine yardımcı olan optimize edilmiş, doğru ve açıklayıcı bir liste oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçları sunar. Yerel SEO avantajlarından yararlanmak için uygulamanızın Google İşletme Profilinde listelenmesi gerekir.

Bazen Google, GBP üzerinden otomatik olarak işletme listeleri oluşturur. Bu durumda, bu listeyi talep etmeniz, doğrulamanız ve yanlış bilgi yayarak olası hastalarınızı uzaklaştırmadığından emin olmak için doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca, randevu rezervasyon bağlantısını Google İşletme Profilinize eklemek, randevu rezervasyonlarınızı anında artırabilir, çünkü LoudGrowth’un müşterilerinden biri , randevu rezervasyon bağlantısını ekledikten sonra %44’lük bir artış gördü.

2. Anahtar Kelime Araştırmasını İkiye Katlayın

Anahtar kelime araştırması , arama motorlarının ilgili sorguları listenize bağlayabilmesi ve potansiyel olarak hastaları ona yönlendirebilmesi için hangi anahtar kelimeleri optimize edeceğinizi söylediği için yerel SEO’nun kalbidir. Yerel anahtar kelimeler, “Yakınımdaki Diş Hekimi” veya “Pediatris Nashville” gibi konuma özgü ifadelerle işaretlendiklerinden normal anahtar kelimelerden farklıdır. Yerel anahtar kelime araştırmasıyla başlamak için öncelikle sezgisel olmanız ve hastanızın zihnine girmeniz gerekir. Doktor aradıklarında ne düşünüyorlar? Doktor aramak için kullanabilecekleri kelimeler nelerdir?

Bir grup anahtar kelime için beyin fırtınası yapın ve bir liste oluşturun. Bir listeniz olduğunda, anahtar kelime araştırma araçlarını bulun ve listenizdeki ifadeleri arayın. Cümlelerinizle alakalı anahtar kelimeleri kısa listeye alın ve arama hacmi ile rekabet arasında doğru dengeye sahip olun. Yerel anahtar ifadeler için arama hacminin genellikle düşük olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, nispeten daha küçük SV anahtar kelimelerini kısa listeye almaktan çekinmeyin. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görmek için anahtar kelime araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu kelimelerin, arama yapan hastaları sizinki gibi uygulamalarla ilişkilendirdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, doğru görünürlük türünü bulmanıza da yardımcı olabilirler.

3. Google Gönderilerinden Büyük Harcama Yapın

Google Posts , yerel işletmelere hedef kitleleriyle etkileşim kurma ve onlarla iletişim kurma konusunda harika bir fırsat sunan ücretsiz bir araçtır. Google Yayınları, bazı kaynaklara göre 7 güne kadar canlı kalan en son yayınlarınızdan en fazla on tanesini görüntülemenize olanak tanır. Bu alanı duyurular, teklifler, hizmetlerinizi tanıtmak ve hedef kitlenize özelliklerinizi açıklamak için kullanabilirsiniz. Metin içeriklerini ve görselleri hem Google Posts aracılığıyla görüntüleyebilir hem de yerel açılış sayfalarınıza bağlanan bir CTA ile sonlandırabilirsiniz. Profesyonel ipucu: Google Gönderilerinizden ne kadar trafik geldiğini takip edebilmek için UTM parametrelerini kullandığınızdan emin olun .

Google Yayınları, olası hastalara hızlı bilgi vermek ve onları istenen eylemi yapmaya ikna etmek için tasarlanmıştır. Bunlar, teklifler ve özel ürünler, ürünler ve hizmetler, etkinlikler, iş güncellemeleri vb. gibi birçok farklı gönderi fikri için kullanılabilir. 600 GBP profiller üzerinde yapılan bir araştırma, hizmet ve indirimle ilgili gönderilerin diğer fikir gönderilerine kıyasla en yüksek dönüşümü sağladığını ortaya çıkardı. Proaktif bir Google Post stratejisine sahip olmak çok önemlidir, çünkü bu alan olası hastalarla son mesajları iletmek içindir, yalnızca Google Post’ları paylaşmakla kalmayıp, aynı zamanda durum değiştikçe bunları güncellemek için de çalışmanız gerekecektir.

Örneğin, muayenehaneniz grip mevsimine yakın bir zamanda ücretsiz grip aşısı sunuyor ve siz bunu Google Yayınları aracılığıyla tanıtıyorsunuz. Grip mevsimi geçtikten sonra, eski içerik itibarınızı zedeleyebileceğinden bu gönderiyi başka bir şeyle değiştirmeniz gerekecektir. Gücünden yararlanmak ve sonuçları yönlendirmek için kullanmak için, değerinizi net bir şekilde ifade eden net, özlü ve nokta vuruşlu bir metin yazmanız gerekir. Ayrıca, Google Gönderilerinin 1500 karakterlik bir sınırı olmasına rağmen ekranın üst kısmında yalnızca birkaç kelimenin göründüğünü unutmayın. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar çok bilgiyi bu alana odaklamalısınız. Google Yayınları sıfır maliyetle gelir ve hedef kitlenizle etkileşim kurmanız ve hizmetinizi tanıtmanız için mükemmel bir fırsat sunar. Ancak, bu araçtan yararlanabilmek için doğrulanmış bir Google İşletme Profiline ihtiyacınız olacak.

4. Sağlık ve Güvenlik Nitelikleri

Pandemiden bu yana insanlar , ziyaret etmeden önce yerlerin sağlık ve güvenlik uygulamalarını bilmek istiyor. Bu nedenle Google, GBP listelerine sağlık ve güvenlik özelliklerini dahil etmiştir. Bu temel özelliklerin yanı sıra, daha sezgisel olmak ve olası hastalarınıza ihtiyaç duydukları bilgileri vermek için kullanabileceğiniz başka bilgi parçaları da vardır. Sıcaklık kontrolleri, maske gereksinimleri, personel güvenlik önlemleri vb. gibi sağlık ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra, hastaların önceden randevu almaları gerekip gerekmediği veya randevu alıp almamaları gibi diğer özellikleri de dahil edebilirsiniz. Bu nitelikler, gönül rahatlığı ve güven sağlar ve potansiyel müşterilere, aramalarına gerek kalmadan ihtiyaç duydukları bilgileri verir. Nitelikleri doğrudan GBP’niz aracılığıyla listenize ekleyebilirsiniz.

5. NAP ve Çalışma Saatleri Tutarlılığı

Bir ankete göre, yanıt verenlerin %62’si işletme irtibat numaralarını ve adreslerini bulmak için GBP listelerini kullandıklarını söyledi. Bu, insanların yerel işletmeler için Google’a başvurmasının belki de bir numaralı nedeninin çalışma saatlerini, iletişim numaralarını ve adreslerini öğrenmek olduğunu gösteriyor. Bunlardan herhangi biri yanlışsa ne olabileceğine güvenle karar verebiliriz. Beklenti rahatsız olur ve olumsuz bir inceleme bırakması muhtemeldir. Ofis saatinizin, bazen varsayılan olarak olduğu gibi, Pazartesi’den Cuma’ya 9’dan 17’ye kadar listelendiğini hayal edin. Ancak hafta içi alternatif günlerde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında pratik yapıyorsunuz.

Google’da mesai saatlerini gören ve sadece zamanlamanın yanlış olduğunu öğrenmek için muayenehanenize uğrayan birinin hayal kırıklığını hayal edebiliyor musunuz? Yine, Google’ın iletişim numarasını kullanarak muayenehanenizi arayan, ancak yanıt vermeden saatlerce uğraşan birinin hayal kırıklığını hayal edin. Bu örneklerin GBP listelemenizde olumsuz bir incelemeye yol açması muhtemeldir ve bu, ne pahasına olursa olsun kaçınmamız gereken bir şeydir. Bu nedenle, çalışma saatlerinizin, adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın ( NAP ) tamamının GBP’nizde doğru bir şekilde listelendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca, küçük tutarsızlıklar bile önemli düşüşlere yol açabileceğinden, bu bilgilerin tüm müşteri temas noktalarınızda tutarlı olmasını sağlamalısınız.

6. Yerel Açılış Sayfaları

Yerel SEO yaparken, birçok kişi, harekete geçirici mesajı ( CTA ) web sitesinin ana sayfasına bağlamaları veya her bir farklı anahtar kelime için ayrı açılış sayfalarına sahip olmaları konusunda kafaları karışır. Bu durumda, en uygun seçenek GBP listelemenizdeki CTA’yı yerel, anahtar kelimeyle alakalı açılış sayfanıza bağlamaktır. Bu açılış sayfasını, olası hastalarla iletişiminizin bir sonraki adımı olarak kullanabilir ve anahtar kelimeyle ilgili daha ayrıntılı bilgilere dalabilirsiniz. Örneğin, anahtar kelimeniz “Pediatris Boston”. Boston’daki insanların bir çocuk doktorunu ilgilendirebilecek ortak acı noktalarına yanıt veren bir açılış sayfası oluşturabilir ve sorunu nasıl çözebileceğinizi açıkça iletebilirsiniz.

Kullanıcınızın sorunlarını düşünün ve bunları açılış sayfanızda ele almaya çalışın. Açık ve öz başlıklar kullanın ve metinsel bilgilerinizi okuyucuların ilgisini çekecek şekilde düzenleyin. Hizmetinizin özelliklerinden değil, avantajlardan bahsedin ve hedef kitlenin ilgisini çekmek için sayfanıza çekici, çekici resimler ekleyin. Ayrıca sayfada bahsettiğiniz hizmetle alakalı doğru anahtar kelimelerle sayfanızı optimize ettiğinizden emin olun. Kullanıcılarınızın uygulamanıza güvenmesini sağlamak için sayfaya referanslar ve incelemeler gibi sosyal kanıtları ve ödüller ve sertifikalar gibi güven sinyallerini eklemeye çalışın.

Sayfaya stratejik olarak bir CTA yerleştirin. Okuyucularınızın randevu almasını, CTA’nızı “Randevunuzu Ayırın” veya bunun gibi bir şey yapmasını istiyorsanız, bir eylem seçin ve ona bağlı kalın. Bir CTA karışımı kullanmayın ve seçim paradoksundan kaçının. Arama yapanların tesisinizi bulmasını kolaylaştırmak için, açılış sayfasının altına dinamik bir harita yerleştirin. Son olarak, tüm sağlık hizmeti web sitesi ziyaretlerinin yarısı cep telefonlarından geldiğinden, açılış sayfalarınızı mobil kullanıcılar için optimize etmeyi unutmayın.

7. Yerel Bağlantı Oluşturma

Geri bağlantılar, web sitenizin diğer web sitelerinin içeriğine yerleştirilen URL’leridir. Ve bu bağlantıları edinme sürecine bağlantı kurma denir. Google, yüksek hacimli geri bağlantıya sahip web sitelerini tercih eder çünkü bu tür web sitelerini güvenilir ve yetkili olarak görür. İnsanlar düzenli SEO için ilgili yüksek otorite web sitelerinden geri bağlantılar arar ve alırlar. Ancak yerel SEO için, Google’ın o bölgedeki varlığınıza güvenebilmesi ve oradan gelen aramalar için web sitenizi sıralayabilmesi için yerel kuruluşlardan bağlantılar almanız gerekir. Yerel web sitelerinizden bağlantı edinme sürecine yerel bağlantı oluşturma denir ve yerel web sitelerinden bağlantı alabileceğiniz birçok strateji vardır.

Doktorlar ve diş hekimleri için faydalı içerik oluşturabilir ve web sitenize bir bağlantı ile topluluk blogunuzda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamanız yeterli gelir sağlıyorsa, yerel bir okul ekibine veya yerel okul veya kolejden öğrencilere sponsor olabilir ve bu kurumlardan bir bağlantı alabilirsiniz. Ayrıca yerel ticaret odanıza katılabilir ve oradan bir bağlantı almak için haberler bölümüne gönderebilirsiniz. Çoğu şehirde yerel gazeteler var. Bu gazeteler için PR içeriği oluşturabilir, tavsiyelerde bulunabilir veya onlar için makaleler yazabilir ve web sitenize geri bağlantı verebilirsiniz. Bu web siteleri genellikle yüksek etki alanı yetkisine sahiptir, bu nedenle onlardan değerli bağlantılar alabilirsiniz. Ayrıca yerel işletme dizinlerini bulabilir ve başka bir geri bağlantı almak için uygulamalarınızı bunlara dahil edebilirsiniz. Bunlar, birçok yerel geri bağlantı stratejisinden sadece birkaçı . Yaratıcı olabilirseniz, sınır gökyüzüdür.

8. GBP Çağrılarını ve Mesajlarını İyi Kullanın

GBP’de listelenen işletmeler, google arama yapanlardan doğrudan arama alabilir. Bu nedenle, çevrimiçi hedef kitlenizden aramalar ve mesajlar almak amacıyla telefon numaranızı GBP’ye eklediyseniz, onları alacak ve yanıtlayacak birinin olduğundan emin olun. İnternet kaynaklı aramalara ve mesajlara yanıt vermemek, olumsuz yorumlar ve kötü promosyon olarak kendini gösterebilecek ve uygulamanıza zarar verebilecek kötü bir müşteri deneyimine yol açabilir.

9. Yerel İncelemeler

Hastalar danışacakları kişinin yaptıkları işte iyi olduğundan emin olmak isterler. Daha da önemlisi, tesisin kendi standartlarına uygun olduğu ve kötü bir üne sahip olmadığı konusunda gönül rahatlığı istiyorlar. Bu nedenlerden dolayı, insanların %98’i çevrimiçi yorumları okuyor. Bu nedenle, sağlık hizmeti tüketicilerinin çoğu, çevrimiçi incelemelerin bir sağlık hizmeti sağlayıcısı seçerken kararlarını etkilediğini söylüyor. Bu nedenle, olası hastaların güvenini kazanmak için GBP listelemenizin yeterince çeşitli incelemeler içerdiğinden emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, inceleme almak, olmasını istediğiniz kadar kolay değildir. Tüketicilerin tamamen %74’ü çevrimiçi inceleme yazıyor.

İnsanlar kötü bir yorum bırakmayı çok isterler, ancak nadiren iyi bir yorum bırakmak için yola çıkarlar. Bu nedenle, kârınız uğruna olumlu eleştiriler almak zorunda kalacaksınız. Bu durumda yapabileceğiniz şey, GBP listelemeniz hakkında geri bildirim bırakmak için her hastanın randevusunu takip etmektir. Tüm incelemelerinizi gözden geçirdiğinizden ve kişilerin incelemelerinde yanlışlıkla paylaşmış olabilecekleri kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri kaldırdığınızdan emin olun. Ayrıca, olumlu eleştirilere yanıt vermek önemliyken, olumsuz yorumları da ele alın, böylece dünyanın geri kalanı hastalarınızın deneyimine öncelik verdiğinizi bilsin ve bunu iyi bir deneyim haline getirmek için çalışın.

10. Bir Adreste Birden Fazla Profesyonel Liste

Google, işletmenizin farklı olması ve kendi Vergi Kimlik Koduna sahip olması koşuluyla, aynı konumu paylaşan diğer çeşitli işletmelerle bir adres paylaşmanıza ve işletmeniz için bağımsız bir GBP’ye sahip olmanıza olanak tanır. Bu nedenle, birçok başka işletmeyi barındıran bir ofis binası içinde yer alan bir kliniğiniz varsa bağımsız bir liste oluşturabilirsiniz . Ancak, birkaç küçük kliniği olan büyük bir hastaneniz varsa, her hastane için bağımsız bir liste oluşturmak zor olabilir. Çünkü benzer bir konumda faaliyet gösteren işletmeler için farklı bir liste oluşturmak için her biri vergilerini bağımsız olarak beyan eden ve kendi telefon numaralarına sahip farklı işletmelere sahip olmanız gerekir.

Doktorlar ve Diş Hekimleri İçin 10 Yerel SEO Stratejisi
Exit mobile version