Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin SEO: Kuruluşunuzun Bulunmasına Yardımcı Olacak 7 İpucu

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, çevrimiçi maruziyetten büyük ölçüde yararlanabilir. SEO , kuruluşun misyonu ve arama yapan kişinin amacı ne olursa olsun organik trafik elde etmenin harika bir yoludur. Evet, trafiği artırmaya yardımcı olacak Google Ads bağışları ve destekçileri aracılığıyla fırsatlar var. Bununla birlikte, organik olarak bulunmak, uzun vadeli görünürlük kazanmanın ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşun misyonunu ilerletmenin uygun maliyetli ve güvenilir bir yoludur. Çoğu kâr amacı gütmeyen kuruluş, yalın bütçelerle çalışır ve kaynakları konusunda çok makul olmak zorundadır.

Sağlık, eğitim, sahne sanatları, evlat edinme, yetimhaneler ve daha fazlasını hedefleyen birçok kapsamlı odak ve misyonla çalışma fırsatım oldu. Her kar amacı gütmeyen kuruluşta, çoğu odak ve koşuldan bağımsız olarak yardımcı olan ipuçları buldum. Sağlam finansmandan taban kuruluşlarına kadar, kuruluşunuzun bulunmasına yardımcı olacak yedi SEO ipucuna odaklanarak kazanılacak çok şey var.

1. SEO Hedefleri Geliştirin

Kâr amacı gütmeyen kuruluşların biraz amaçsızca zaman harcadıklarını bizzat duydum ve tanık oldum. Kaynakların sınırlı olduğunu ve potansiyel olarak daha da fazla doların olduğunu anlıyorum. Bu, SEO’nun kuruluş için neler yapabileceği ve yapması gerektiği konusunda belirli, gerçekçi hedeflere sahip olmanın daha da önemli olduğu anlamına gelir . Belirli bir amaca yönelik farklı, dağınık çabalar genellikle boşa gider. Birçok kar amacı gütmeyen kuruluşun belirli paydaş grupları ve her biri için farklı hedefleri vardır.

Örneğin, çok spesifik bir hastalığa odaklanan büyük bir ulusal kar amacı gütmeyen kuruluşla çalıştım. Hedef kitleleri, yeni teşhis konmuş, korkmuş ve bilgi arayanlar da dahil olmak üzere birçok izleyici ve potansiyel ziyaretçiyi içeriyordu. Bunun ötesinde, savunucular, bağışçılar, etkinliklere katılanlar, mevzuatı ilerletmek isteyenler ve genel destekçiler için hedefleri vardı. Hepsinin bir düzeyde farkındalık, katılım ve üstte katmanlı eylem hedefleri vardı. Kuruluşu bulmak, çevrimiçi etkileşim kurmak ve nihai hedefe ulaşmak için çok sayıda belirli huni, dönüşüm eylemi ve paydaş amaçlarıyla, belirli hedefler ve başarı ölçütleri tanımlamak önemlidir.

2. Huniler ve Paydaş Bölümleri Oluşturun

Farklı paydaşlar ve hedef eylem türleri hakkında notlarıma dayanarak, onlar için yollar ve web sitesinde içerik oluşturabiliriz. Kar amacı gütmeyen siteler genellikle bir karmaşa olabilir. Gereken tüm içerik üzerinde çalışmak ve web sitesini zaman içinde ölçeklendirmek zor olabileceğinden, bu kasıtlı değildir. Kitlenizi araştırın. Gerçekten ne istediklerini ve hangi kaynakların onlar için önemli olduğunu öğrenin. İçeriğinizi geri bildirime ve neden hakkında bildiklerinize göre özelleştirin. Bazı kişilerin hızlı bir şekilde kredi kartı takmak istediğini bilin. Diğerleri uzun biçimli içerik tüketmek istiyor .

Daha da fazlası, olaylar ve bağlantı kurma yolları hakkında bilgi edinmek isteyebilir. Hepsine kendi yollarını ve özel yolculuklarını verin. Ekibim şu anda birçok değerli kuruluşa fon sağlayan ve girişimciliği teşvik eden büyük bir kâr amacı gütmeyen kuruluşla çalışıyor. Doğru kişilere ulaşıldığından ve kuruluşun kâr amacı gütmeyen ve diğer içerik kaynaklarına kıyasla etkileşim için belirgin bir şekilde konumlandırıldığından emin olmak için belirli konulara, içerik stratejilerine ve yatırımlara lazerle odaklanıyoruz .

3. Sağlam Altyapı Oluşturun

Bu, huni ve paydaş bölümü binası ile birlikte gittiği için iki numara olabilirdi. Yukarıdaki iki numara ile mücadele ediyorsanız, bunun nedeni sitenizin yönetilmesinin kolay olmaması olabilir. Lütfen tüm teknik SEO ihtiyaçlarının, kar amacı gütmeyen sektörlerde olduğu gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar için önemli olduğunu unutmayın. Bunun da ötesinde, çeşitli huniler ve hedeflerle sağlam bir UX ve bilgi mimarisi çok önemlidir. Yol boyunca insanları kaybedemeyiz veya değerli gösterimleri ve tıklamaları boşa harcayamayız. Kullanıcıları ikna eden ve dönüştüren sitelere ihtiyacımız var.

Anlatacak bir hikayemiz var ve sitede onlar için doğru içeriği ve yeri bulamamaktan dolayı sıçramadan ve yol boyunca insanları kaybetmeden anlatılmasına ihtiyacımız var. Yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluşun bu tür bir yaklaşımdan nasıl yararlandığını ilk elden gördüm. Ruh sağlığı kuruluşlarına hibe sağlayan bir vergi mükellefi, ancak bağımsız, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, paylaşılacak çok sayıda teknik ayrıntıya sahipti. Kuruluşun çok özel bir hibe verme süreci vardı. Bu süreci anlamak ve takip etmek zor olabilir.

Kuruluş çok zaman harcıyor ve soru-cevap yanı sıra SEO farkındalığına odaklanıyor. Bunun ötesinde, vergi mükelleflerinin fonlarının nasıl kullanıldığını ve daha geniş topluluğa nasıl hizmet ettiğini paylaşmak önemliydi. Tüm bu huniler ve meraklı politikacılar için bazıları, huni ve zengin içerik modelinin bu kadar iyi çalışmasının büyük nedenleridir.

4. İçeriğe Dikkatli Yatırım Yapın

İçerik, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için büyük, açık uçlu bir soru olabilir. Hem örgütün hikayesi hem de davadaki sesi hakkında söylenecek çok önemli şeyler var. Blog yazma , kaynak yaratma ve amacın önemli hikayesini anlatma tutkuları çok sayıda harika içeriği yönlendirebilir. Aynı zamanda, bazı kuruluşlar için olaylar, bağış toplama ve misyon için merkezi olan şeyler en çok zaman aldığında yazı ikinci plana atılabilir. İçerik, çalışsa da çalışmasa da büyük bir çaba gerektirebilir ve daha fazla odaklanmaya ihtiyaç duyabilir.

Veya eksik olabilir ve daha fazla tutarlılık ve disiplin gerektirebilir. Ne olursa olsun, huninin alanlarını beslemek ve organik arama için önemli olan odaklanmak için tatlı bir nokta bulunmalıdır. Hikayesini iyi anlatan ve aynı zamanda bir bilgi kaynağı olarak lider olarak hizmet eden harika bir örnek düşünebilirim. Sorunlu gençlere hizmet ediyorlar ve lise çocukları için seçenekleri olmayan ebeveynler için bir seçenek. ABD’nin dört bir yanından sorunlu gençleri alıyorlar ve onlara sevgi ve son derece yetenekli ve sorumlu bir özenle hizmet veren yüksek bir personel-öğrenci oranına sahipler.

Siteleri aracılığıyla araştırmalarını, uzmanlıklarını ve düşünce liderliklerini kendi alanlarında paylaşıyorlar. Ayrıca müstakbel ebeveynler ve öğrencilerle paylaşacakları duygusal ve etkileyici bir hikayeleri var. Harika işler çıkarıyorlar ve çok ihtiyaç duyulan bir amaca hizmet ediyorlar ve istatistikler ve gerçeklerle ilgilenenler için gereken seviyelerde içeriğe yatırım yapmak ve aynı zamanda tam durum ve duyguları ile rezonansa girerek başkalarını harekete geçirmek için harika bir iş çıkarıyorlar.

5. Bağlantılar İçin Ortaklardan Yararlanın

SEO’nun teknik ve içerik yönlerine ek olarak, kâr amacı gütmeyen kuruluşların sayfa dışı faktörlerden de yararlanması gerekir. Bunun büyük bir kısmı geri bağlantılardır. Bu, tüm ortakların, savunucuların ve ortakların, kar amacı gütmeyen web sitesine bağlanarak mümkün olan her yerde amaca yardımcı olmalarını sağlamak anlamına gelir. İlişkilere bağlı doğal bağlantılar aracılığıyla, istenmeyen veya doğal olmayan bağlantılardan bahsetmiyorum. Uyumlu bir ortak veya kuruluş amacı destekliyorsa, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimi için nereye bağlanacaklarını bildiklerinden ve arama motorlarını bu ilişkiye yönlendirdiğinden emin olun.

Bunun ötesinde, sosyal yardım ve ağ büyümesi için her türlü fırsat da dikkate alınmalıdır. Karşılaştırılabilir kuruluşlarla bağlantı araştırması yapılmalıdır. Bu, geliştirme çabalarının yanı sıra daha fazla ortak geliştirmeye yardımcı olabilir. Geri bağlantılardan SEO avantajları elde eden kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bir örnek, amiral gemisi bir performans sanatları merkezidir. Bir mekan olarak, konserleri ve performansları için burayı arayan birkaç yerleşik kuruluşa veya diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlara sahiptir.

Bunun ötesinde, kurumsal sponsorlar, sivil kuruluşlar, sanatçılar, biletleme siteleri ve daha fazlası doğal olarak merkeze bağlanır. Tüm özel ortaklardan ve ilişkilerden yararlanan performans sanatları merkezi, kendi sitelerine fayda sağlamak için bu diğer sitelerden gelen bağlantıların ve “oyların” değerinden tam olarak yararlanır.

6. Sosyal Medyayı Akıllıca Kullanın

Sosyal medya, SEO üzerindeki etkisi açısından en çok tartışılan şeylerden biri olmuştur. Bu makaledeki bu tartışmayı teşvik etmek için burada değilim. Ancak en azından sosyal medya etkinliği ile daha iyi SEO performansı arasındaki korelasyona bağladığımı söyleyebilirim. Yine, burada bir tartışma için değil. En azından korelasyon (nedensellik değil) ile yola çıkabiliyorsanız, lütfen sosyal medya etkinliğinizi arama stratejinizle birlikte hesaba katın. İyi sıralanmak ve bağlantı almak istediğiniz içeriğe bakın. Sosyal stratejinizi bunun üzerine inşa edin . Bağlantı kurmak için kendi sosyal hesaplarınızı alın ve diğer insanların paylaşmasını ve bağlantı kurmasını sağlayın.

Birlikte çalıştığım ulusal bir organizasyon, üniversiteler arası atletizm derneği bu konuda harika bir iş çıkarıyor. Mümkün olduğu kadar çok mesafe elde etmek için içeriğe yaptıkları yatırımdan yararlanırlar. Bu, içeriği bir kez oluşturup sitede yayınlamak ve Google Ads, sosyal, e-posta ve olası tüm kanallar aracılığıyla tanıtmak anlamına gelir. Sonuç olarak, organik aramayı da istiyorlar ve verilerine, araştırma bilgilerine ve alabilecekleri işe alım bilgilerine ne kadar çok katılım, bağlantı ve referans alabilseler, organik olarak o kadar iyi performans göstereceklerini biliyorlar. Ve öyle!

7. Planla, Ölç ve Tekrar Et

Organik arama sonuçlarına sahip olan ve bunlardan gerçek sonuçları gören kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ilişkin çok sayıda harika örnek verebilirim. Çoğu, iyi tanımlanmış ve kasıtlı bir plana ve çabaya sahiptir. Bu daha çok denemekle ilgili değil. Bu, belirli bir odaklanma ve organik aramadan gelebilecek yatırım getirisi veya gerçek, ölçülebilir etki olduğunu bilmekle ilgilidir . Bu başarılı vakaların çoğunda planlı eylem ve taktikler var.

Bu, teknik SEO faktörleri, içeriği ve SEO’nun “optimizasyon” kelimesini içerdiğini bilmek için düzenli ve tutarlı bir çaba anlamına gelir. Tek seferlik bir şey veya hızlı bir strateji değil. Tanım, planlama, kaynaklar ve buna bağlı kalmayı gerektirir. Geleneksel anlamda rakipleriniz yok, ancak hak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz içerik hakkında konuşan izlenimler, ziyaretçiler ve insanlar söz konusu olduğunda var.

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin SEO: Kuruluşunuzun Bulunmasına Yardımcı Olacak 7 İpucu
Exit mobile version