GNS Network

Büyük Girişimler ve Derleme Scriptler


Arkadaşlar bu akşam sizlere derleme site scriptleri ve bu derlemelerin sağladığı yararlar yanında başınıza ne büyük belalar açabileceğinden bahsedeceğim.Öncelikle şunun adını koyarsak derleme script yani basitçe teması size göre editlenmiş iskileti başka bir tasarımcının ürünü olarak kullanılan ya da satışa sunulan scriptlere genel olarak warez ismi kullanılır ve yaklaşık 2-3 yıl içinde BÜYÜK WEB GİRİŞİMLERİ şeklinde isim yapmaya çalışan ve kullandıkları scripti henüz kullanmamış webmasterlere hizmet satmaya çalışan arkadaşlar hiç gocunmasınlar ama silinecekler gibi bir durum söz konusu.

Nerden çıktı bu ya? Arkadaş Arıyorum Diyecekler için şöyle bir geriye bakmalarını tavsiye ederim değerli arkadaşlar. çok değil 2003 yılında bir çok ücretli satılan scriptin temalarını derleyerek warez olduğunu çaktırmadan satmaya çalışan çok sayıda arkadaş vardır.Bunlar temelinde basit scriptlerdi ve yaygınlık kazanınca insanlar kimden neyi alacakları öğrenmeye başladılar ve bu uyanıklar silindi gitti.Köklü bir çok sitede bu kişilerin o tarihlerdeki ilanlarını görmek mümkün halihazırda.

Son zamanlarda ise basit işleri bir kenara brakıp 2003 deki gençlerin varisleri sunucularında online oyun dezenformasyonundan sonra ucuzlaması ile biraz daha büyük işlere girmeye başladılar.Forum, blog gibi şeyler olabilir artık bunu yayıncıları da kabul eder duruma geldiler. Kız Numaraları Hacklendiklerinde lisans için yaıncıyı bulacaklarını biliyorlar sonuçta :) Ancak bütük web girişimi adı altında öyle warez yığınları varki içler acısı.Sektör de gelişmeler var diye sevinirken cidden iyi işleri de gölgede bırakıp hakkıyla para kazanmaya çalışan insanları hezimete uğratan warez yığınları."Tüm hakkı saklıdır." ibaresini footerde gördüğünüz her site orjinal değil sonuç bu.

Daha sonraki yazımda daha geniş bir şekilde ee alacağım yerli tasarımlar ne alemde? Dul Bayan Warez yığınları kuran bu gençlerin yerli tasarımlara çok büyük zararları söz konusu.Yerli tasarımı için kitle oluşturmaya çalışan tasarımcı warez sitede warez eklentiler içinde kaybolup gidiyor ve ülkemiz sektöründe ciddi işler yapan tasarımcılarımızda gerçek potansiyellerinin %1 ine ancak ulaşabiliyorlar.Bu konudan yıllar içindeki gelişiminden ve nasıl direkten döndüğünden ayrıca bir yazımda bahsedeceğim arkadaşlar.

Unutmayın her zaman söylediğim gibi "En iyi webmaster biliçli ne kullandığını bilen webmasterdir."

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle