GNS Network

Css Nedir?


CSS (Cascading Style Sheets) :Css internet sayfalarının görünümünü değiştiren bir tanım dosyasıdır. CSS kendine has kuralları olan bir tanım dilidir denilebilir. CSS Sayfa içersindeki her bir elemana ait farklı özellik atamayı sağlar

Css Özellikleri:

  • Html sayfasındaki nesnelerin görüntüsünü belirler

  • Html 4.0 sürümü ile stil dosyaları geliştirilmiştir

  • CSS ayrı bir dosyada *.css uzantısı ile saklanabilir. Bu işlem sayfanın daha hızlı açılmasını sağlar

  • Elemanlar üzerinde style="" parametresi ile özel kısa tanımlar yapılabilir

HTML ilk üretildiğinde yazı rengi ve boyu gibi özellikleri tag´lar ile tanımlayacağı düşünülmedi. ilk Html sürümünde aşağıdaki gibi temel taglar kullanıldı.
<h1>Başlık yazısı</h1>
<p>Paragraf yazısı</p>

Daha sonra html 3.2 sürümüyle <font> gibi taglar sunulduğundarenk ve yazı boyu gibi alt özellikler gelişmeye başladı. Fakat çok büyük web sayfalarında bu durum tasarımcı için sıkıntılı olmaya başladı. çünkü sonradan doğru tagı bulmak ve değiştirmek zorlaşıyordu.

Bu sorunu çözmek için Dünya internet topluluğu (W3C) html 4.0 sürümü ile CSS yapısını geliştirdi. Böylece boyut ve şekil bilgileri sayfada olmak yerine CSS uzantılı tek bir dosyada toplandı. Bu sayede web tasarımcı sayfanın görünümünü değiştirmek istediğinde tek yapması gereken CSS dosyasını açmaktı. böylece web sayfasında bir anda birçok sayfa değişmiş oluyordu.

1 yorum:

lista de emails

bilgi ağırlıklı makaleler güzel oluyor eline sağlık

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle