GNS Network

HTML ve HTML5 Nedir?


HTML5 hakkında Türkçe kaynaklar arasında yeterli bilgi ve açıklama yok. Web geliştiricilerinden bir kısmı ya da bu işle uğraşan insanlar HTML5′in bazı parçalarını bloglarında anlatmışlar. Var olan bilgilerin büyük bir çoğunluğu parça parça ve kapsamlı değil. Bu konudaki bir eksikliği doldurup HTML5′in ne olduğu ve nasıl kullanılabileceği hakkında Türkçe olarak kapsamlı bir yazı serisinin ilkine başlamış oluyoruz.

Bu yazı dizisi HTML5 hakkında Türkçe içerik bakımından oldukça doyurucu olacak. Vakit buldukça sizlerle HTML5 hakkında bildiklerimizi paylaşacağız. Ve bu yazılardaki bilgiler mümkün oldukça güncellenecek, geliştirilecek. Çünkü HTML5 henüz tamamlanmadı ve her geçen tartışmalara ve baskın görüşlere göre şekilleniyor.

Hiper Metin İşaretleme Dili anlamına gelir. Web sayfaları hazırlamak için kullanılır. Dünyadaki bütün web sayfalarının HTML barındırdığı anlamına gelir.

 • Hiper Metin: Bağlantılarla birinden diğerine geçebileceğiniz belge tipi.

 • İşaretleme: Tasarımı ve biçimlendirmeyi düz metin şeklinde yazılmış belirli etiketlerle uygulamaya denir.

 • Dil: HTML’in kendisini ifade eder. HTML’in dil olduğunu ifade ettiklerinde insanlar ilk başta bu dilin derlenen bir dil olduğunu düşünür. Ancak HTML yorumlanan bir dildir.

Diğer insanlarının web sayfalarını nasıl kodladığına bakabiliriz. Bunun için sayfaya sağ tıklayın vekaynak kodunu seçin.

<!doctype html>
<html lang="tr">
<head>
 <title>Örnek Web Sayfası</title>
</head>
<body>
 <p>Burada bir paragraf var</p>
</body>


Hiper Metin İşaretleme Dili (HTML) Dünya Çapında Ağ‘ın (WWW) yayın dilidir. HTML’in ilk sürümüTim Berners-Lee tarafından 1991 yılının sonuna doğru tarif edilmiştir. İlk beş yılda (1990-1995) HTML bir çok kere gözden geçirildi ve bir çok kere genişletildi. Bu değişiklikler en başta CERN‘de sunuldu, sonra da IETF‘da.

W3C‘nin oluşturulmasıyla, HTML’in gelişimi tekrardan herkese açık hale geldi. Başarısız ilk HTML genişletme denemesi 1995′te HTML 3.0 olarak yapıldı. Bu çalışma daha bilinen haliyle HTML 3.2 olarak 1997′de tamamlandı. Takip eden HTML4 ise 1998′de bitirildi.SürümYayınlanma Yılı
HTML+1993
HTML2.01995
HTML3.21997
HTML4.011999HTML5 Nedir?


HTML5, HTML’in bir üst sürümüdür. W3C uzun bir süredir ve daha uzun bir süre her açıdan geliştirilmiş bir web sağlamak amacıyla yeni standartlar hazırlamak için tartışıyor, çalışıyor. Animasyonlar, çoklu-ortamlar, siteler arası iletişim, pencereler arası iletişim, kullanıcı verileri ve sunucularla iletişim gibi bir çok köklü geliştirmeler yapılıyor. Geliştiriciler HTML5′deki yeni oyuncaklarla çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak.

 • HTML5 daha kolay tanıyabileceğiniz yeni etiketlere sahip.
  <header>, <aside>, <footer>, <nav> bunlardan bir kaçı… Bu elementler ile tasarımlarınızdaki karmaşa azalacak, daha düzenli bir kodlama verimliliğinizi artıracak.

 • Ses, vektörel grafik, video gibi işlemler için Flash ve Silverlight gibi eklentilere daha az ihtiyaç duyacaksınız.
  Şu anda Flash ile HTML5′in <video> etiketi karşılaştırmalarda zayıf yönlere sahip olabilir ama HTML5′in henüz tamamlanmadığını hatırlatmak gerek. Ayrıca Flash, Apple’ın mobil cihazları gibi bir çok ortamda kullanılabilir değil. Bu da önemli derecedeki kullanıcı grubunun video gibi web kaynaklarına ulaşmasını kısıtlıyor. Ancak HTML5 ile bu durum büyük oranda değişecek. HTML5, webi tüm ortamlardan erişilebilir sağlamak için çalışıyor. Bu ortamlar TV’den, tabletlere, cep telefonlarından, internete bağlanabilen tüm cihazları kapsıyor.

 • Daha iyi uygulamalar.Web geliştiricileri daha interaktif, daha zengin ve dinamik sayfalar hazırlamak için bir çok farklı yolu denediler. HTML5 bu konuda sunduğu geliştirmeler ile bazı konularda tamamen, üçüncü parti uygulama gereksinimini kaldıracak.

 • Çapraz-Belge Mesajlaşma
  Web tarayıcıları, sitelerin herhangi birinin kullandığı betiklerin başka alan adına ya da siteye etkilemesine izin vermiyor. Bu, kullanıcıların güvenliği için uygulanan bir önlem. HTML5 ile birlikte farklı alan adlarının ve sitemizdeki farklı belgelerdeki betiklerin güvenli ve kolay bir yoldan iletişime sağlanacak.

 • Web Socketleri
  HTML5 bir sunucuya kalıcı bağlantı sağlamaya olanak veren Web Socketlerini sunuyor. Sürekli olarak yeni bir bildirimi/gelişmeyi kontrol etmek yerine, siteniz bir sockete bağlanır ve herhangi bir bildirim olduğunda bunu kullanıcıya iletir. Sohbet uygulamaları buna bir örnek olabilir.

 • Alıcı-Taraflı Depolama
  Web Storage ve Web SQL Database API‘leri ile hazırlanan uygulamalardaki kayıtlar ve veriler kullanıcının bilgisayarında saklanabilecek. Bu sayede oyunlardaki kayıtlardan, üyeliklere bir çok alanda kolaylıklar sunulacak.

 • Daha İyi Arabirimler
  Web Geliştiricileri sadece dikdörtgen kutuların kenarlarını yuvarlatmak için onlarca satır kod kullanıyordu. Ancak HTML5 ile birlikte geliştiricilen CSS3 sayesinde bu gibi konularda tasarımcılara ve geliştiricilere sağlanan kolaylıkları gördükçe şaşıracaksınız!

 • Daha Etkileşimli Formlar
  Geliştiriciler yıllarca takvim, kaydırma çubukları, renk seçici, tarih seçiciler gibi şeyler içinfarklı araçlar, JS ve onlarca satır CSS kullanmak zorunda kaldılar. Özellikle web tabanlı bir uygulama geliştiriyorsanız kullanıcılardan sürekli veri toplamak zorunda kalmanız,formları sıkça kullanmanıza neden oluyor. HTML5 bu konuda bir çok kolaylık ve yenilikle hazırlanıyor.

 • Geliştirilmiş Erişilebilirlik
  Hata ayıklama ya da kodlarınızı yeniden gözden geçirmek istediğinizde sadece <nav>etiketini aramak mı kolaydır, yoksa onlarca <div> etiketi arasından hedefinizde <ul>listesini bulmak mı? Sadece bu değil tabi ki. Accessabilityusabilityuser experiencekelimelerinin revaçta olduğu, önem kazandığı bir dönemde bu konu atlanamazdı.

Eğer bir web geliştiricisi iseniz, aklınızdaki ilk soru HTML5′i ne zaman kullanabilirim olacaktır?

Cevap: Bugün. HTML5′in tamamlanma aşamasına yaklaşan standartları Opera, Firefox, Chrome, Safari ve Internet Explorer’ın yeni sürümlerine hızla adapte ediyorlar. Her ne kadar tam olarak standart olması bir kaç yılı bulacak olsa da siz bugünden web sitenizi HTML5′e göre kodlamaya başlayabilirsiniz. OperaTurkiye.net HTML5 standartlarını bugünden kullanıyor.

Neden HTML5 kullanmalıyım?


Çok fazla tarayıcı…
Çok fazla kullanıcı özelleştirmesi…
Çok fazla cihaz…
Çok fazla değişiklik, yenilik…
Artık tek düşünmeniz gereken tarayıcı değil. Kullanıcıyı da düşünmelisiniz.
"Her cihazda en iyi internet deneyimi" artık yerini "Olabildiğince çok kullanıcı için mümkün olan en iyi internet deneyimi"ne bırakıyor. Kodlarınız esnek, gözden geçirilebilir, az fakat verimli olmalı. Bu kolaylıkları sağlamak için W3C ve WhatWG, HTML5′i en esnek ve en iyi şekilde hazırlamaya özen gösteriyorlar. Hem geliştiricilere, hem kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için çabalıyorlar. Siz de bugünden geleceğin teknolojisini kullanmaya başlayın


1 yorum:

lista de emails

bitmemesine rağmen html5 i sektör çok benimsemişe benziyor

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle