Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Özgün ve doğru sayfa başlıkları

Sayfa başlıklarını başlık etiketleri kullanarak gösterin.Başlık etiketi, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına belirli bir sayfanın konusunun ne olduğunu belirtir. Bir HTML dokümanında etiketi etiketi içinde bulunmalıdır (1). İdeal olarak sitenizdeki her sayfa için özgün bir başlık oluşturmalısınız.

Sayfanın başlık etiketleri içeriğinin arama sonuçlarında görünmesi:  Eğer dokümanınız arama sonuçları sayfasında görünüyorsa, başlık etiketi içeriği genellikle arama sonucundaki ilk satırda görüntülenir. (Eğer Google arama sonuçlarında görüntülenen farklı parçalar hakkında fazla bilginiz yoksa Google mühendisi Matt Cutts tarafından hazırlanan “the anatomy of a search result” arama sonuçları anatomisi videosunu izlemenizi ve aşağıdaki Google arama sonuçları sayfa şemasını incelemenizi öneririz.) Kullanıcının arama sorgusu içinde kullandığı terimler başlıkta koyu renkle gösterilir. Kullanıcıya, aradığı terimle bulduğu sayfanın ne kadar ilgili olduğunu göstermeye yardımcı olur (2).

Anasayfanızın başlığında web sitenizin/işletmenizin adı yer alabilir ve ayrıca bulunduğunuz bölge veya temel faaliyet alanlarınız ve hizmetleriniz gibi bazı önemli bilgileri ekleyebilirsiniz (3).

Brandon’s Baseball Cards – Buy Cards, Baseball News, Card Prices
<meta name=“description” content=“Brandon’s Baseball Cards provides a large
selection of vintage and modern baseball cards for sale. We also offer daily baseball
news and events in”>

Beyzbol kartı sitemizin ana sayfasının başlığında işletmenin adı ve üç temel faaliyet alanı bulunmaktadır.

Bir kullanıcı [baseball cards] araması yapıyor. Anasayfamız, başlık birinci satırda görünecek şekilde listeleniyor (kullanıcının aradığı terimlerin koyu renkli olarak belirtildiğine dikkat edin)

Eğer kullanıcı sonuca tıklar ve sayfayı ziyaret ederse, sayfanın başlığı tarayıcınızın üst bölümünde görünür.

Bir kullanıcı [rarest baseball cards] araması yapıyor. Sitemizde derinde bulunan ilgili bir sayfa (başlığı, içeriği yansıtacak şekilde özgün olduğu için) bir arama sonucu olarak görüntüleniyor

Sayfa içeriğini doğru olarak tanımlayın

Yanlışlar:

Her sayfa için ona özgü başlık etiketleri oluşturun

Sayfalarınızın her birisinin ideal olarak kendine özgü bir başlık etiketi olmalı, böylece Google bu sayfanın sitenizdeki diğer sayfalardan nasıl farklı olduğunu anlayabilir.

Yanlışlar:

Kısa ancak tanımlayıcı başlıklar kullanın

Başlıklar hem kısa hem de bilgilendirici olabilir. Eğer başlık çok uzunsa, Google arama sonuçlarında sadece bir bölümü görüntülenir.

Yanlışlar:

Exit mobile version