GNS Network

SEO Dostu URL Nedir


Web siteniz söz konusu olduğunda, URL'leriniz genellikle Google'ın ve müşterilerin göreceği ilk şeydir.

URL'ler aynı zamanda etkili bir site hiyerarşisinin yapı taşlarıdır, eşitliği alan adınızdan geçirir ve kullanıcıları istedikleri destinasyonlara yönlendirir.

Sonsuz yönlendirme döngüleri ile sonuçlanabileceğinden, önceden planlama yapmazsanız düzeltmek zor olabilir. Ne Google ne de site ziyaretçileriniz bundan memnun olmayacaktır.

Yani haklı çıkmaya değerler. Ancak URL yapısının doğru bir şekilde elde edilmesi, eski moda SEO'ların yanı sıra kullanılabilirlik ve erişilebilirlik faktörlerinin karmaşık bir karışımını içerir.

Her şeye uyan bir yaklaşım olmamasına rağmen, URL'lerimizden en iyi şekilde yararlanmak ve sitelerimizi gelecekteki SEO başarısı için ayarlamak için izleyebileceğimiz bazı kurallar vardır.

1. Anahtar kelimelerinizi kullanın

Alan adınızda her sayfa başlattığınızda, bir amacı olmalıdır. İster işlemsel, ister bilgilendirici veya idari olsun, var olma sebebi başlangıçta net olmalıdır.

Bu sayfanın doğru kişiler (ve tarayıcılar) tarafından keşfedilmesini istersiniz, bu nedenle bazı anahtar kelime araştırmalarını dahil edersiniz ve alakalı terimleri dahil edersiniz. Bunlardan en açıklayıcı olan - bu sayfanın ne hakkında olduğu bilgisine ulaşan terim - kök etki alanına yakın olan URL'ye dahil edilmelidir.

Standart yazım olarak “viski” veya “viski” kullanmalı mıyız? Her ikisi de geçerlidir , birincisi İrlandalı bir yazım ve ikincisi İskoç. İrlanda'da yazım denetimi ABD'de kabul edildi, ancak seçtiğimiz varyasyon olarak buna devam etmeden önce daha fazla kanıta ihtiyacımız olacak.

Moz Anahtar Kelime Gezgini, belirli konular için arama hacmini tahmin etmek üzere anahtar kelimeleri grupladığı için bu tür bir tahminde bulunur. Belirsiz anahtar kelime düzeyinde arama hacimleri çağında güzel bir çözüm sunar.

2. Gelecek için Sağlam Bir Yapı Oluşturun

Belki de bir site çapında URL hiyerarşisini tanımlarken karşılaştığımız en büyük zorluk, önümüzdeki yıllarda da amacımıza uymasını sağlamaktır.

Bu nedenle, bazı web siteleri benzer ürünlere ulaşmak için alt alanların bir yama işi yorganı ve çakışan yollar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu, kullanıcının bakış açısından zayıftır, ancak Google'a ürün teklifinizi nasıl sınıflandırdığınız konusunda kafa karıştırıcı sinyaller de gönderir.

Basit bir iletişim eksikliği olabilir, bir ürün ekibi diğer taraflara danışmadan doğrudan siteye yeni bir ürün başlatır. Ayrıca gelecekteki planlamanın başarısızlığına da yol açabilir.

Her iki durumda da, yapınızı önceden düzenlemek önemlidir. İşletmenin gelecekteki yönünü anlamak için farklı ekiplerle birlikte çalışın, ardından site mimarisini şekillendirmek için SEO bilginizi ekleyin. Nadiren mükemmel olur, ancak ne kadar çok plan yaparsanız, hattı geri almak için o kadar az hata yaparsınız.

3. gereksiz kelimeler ve karakterler kaçının

Genel bir kural olarak, kullanıcının URL'ye bakarak sayfanızın ne hakkında olduğunu anladığından emin olun. Bu, her bir edat veya birleşimi dahil etmeniz gerekmediği anlamına gelir.

“Ve” veya “the” gibi kelimeler sadece dikkat dağıtıcıdır ve URL'den tamamen çıkarılabilir. Tıpkı kullanıcıların bu kısa kelimeler olmadan bir konunun ne hakkında olduğunu anlayabilmesi gibi, Google da ihtiyaç duyduğu tüm anlamı elde edecektir.

URL'ler içinde anahtar kelime tekrarından da kaçınmalısınız. Sıralama şansınızı artırma umuduyla aynı anahtar kelimeyi birden çok kez eklemek yalnızca spam içerikli bir URL yapısına yol açar. Bu konuda aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta:

  • Büyük / Küçük Harfe Duyarlılık:  Aynı URL'nin birden çok sürümünü bulmak, biri küçük harf, diğeri ise ara sıra büyük harfler kullanmak şaşırtıcıdır. Küçük harf URL'sini tercih edilen sürüm olarak işaretlemek için standart etiketler kullanın veya mümkünse kalıcı yönlendirmeler kullanın.
  • Karmalar:  Bunlar, kullanıcıları bir sayfanın belirli bir bölümüne göndermek için yararlı olabilir, ancak mümkünse diğer durumlarda kullanımlarını kısıtlayabilir. # Sembolü benzersiz olduktan sonra gönderilecek içerik varsa, bunun yerine basit bir URL ile kullanılabilir olmasını sağlayın.
  • Kelime Sınırlayıcılar:  URL dizelerinizdeki kelimeleri ayırmak için tire işaretlerini kullanın. Alt çizgiler iki kelimeyi birleştirmeye yarar, bu yüzden bunları kullanmaya dikkat edin.
  • URL Uzunluğu:  512 pikselden sonra Google, arama sonuçları sayfalarında URL'nizi keser. İyi bir kural, URL'lerinizi genel anlamlarını kaybetmeden olabildiğince kısa tutmaktır.

4. Dinamik URL Dizelerini En Aza İndirme

Arama motorlarının her iki varyantı da tarama veya dizine ekleme konusunda herhangi bir sorunu olmamasına rağmen, SEO tabanlı nedenlerle dinamik URL'leri kullanmak yerine statik URL'leri kullanmak daha iyidir. Mesele şu ki, statik URL'ler anahtar kelimelerinizi içerir ve yalnızca statik URL'nin adına bakarak sayfanın ne hakkında olduğunu anlayabildiğinden daha kullanıcı dostudur.

Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz? Web sunucunuz Apache çalıştırıyorsa yeniden yazma kurallarını kullanabilirsiniz ve bunun gibi  Generate It'den bazı araçlar yardımcı olabilir. Farklı platformlar için farklı düzeltmeler vardır (bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır).

Bazı web geliştiricileri de göreli  URL'leri kullanır  . SEO için göreli URL'lerle ilgili sorun, oluştukları bağlama bağlı olmalarıdır. İçerik değiştikten sonra URL çalışmayabilir. SEO için,  göreli olanlar yerine mutlak URL'ler kullanmak daha iyidir  , çünkü eski arama motorları  tercih eder .

Şimdi, bazen analiz izleme veya diğer nedenlerle ( sid ,  utm vb.) URL'ye farklı parametreler eklenebilir.  Bu parametrelerin, yinelenen içeriğe sahip URL'lerin sayısının üstte artmasını sağlamadığınızdan emin olmak için, aşağıdakilerden birini yapabilir:

  • Google'dan Yapılandırma> URL Parametreleri'ndeki Google Search Console'daki belirli URL parametrelerini dikkate almamasını isteyin  .
  • İçerik yönetim sisteminizin URL'leri daha kısa meslektaşlarıyla ek parametrelerle sağlamlaştırmanıza izin verip vermediğini görün.

5. Sitenizin Farklı Sürümlerini Birleştirin

Kural olarak, alan adınızın arama motorlarında dizine eklenmiş iki ana sürümü vardır: www ve www olmayan sürümü. Buna güvenli (https) ve güvenli olmayan (HTTP) bir versiyona sahip olmanın karmaşıklığını da ekleyebiliriz.

Çoğu SEO   , sitelerinin bir sürümünü diğerine yönlendirmek için 301 yönlendirmesini kullanır (veya tersi). Bu, arama motorlarına belirli bir URL'nin kalıcı olarak başka bir hedefe taşındığını bildirir.

Alternatif olarak (örneğin, yeniden yönlendirme yapamadığınızda), Google Arama Konsolu'nda tercih ettiğiniz sürümü  Yapılandırma> Ayarlar> Tercih Edilen Etki Alanı içinde belirleyebilirsiniz. Ancak bunun bazı dezavantajları vardır:

  • Bu yalnızca Google ile ilgilenir.
  • Bu seçenek yalnızca kök etki alanlarıyla sınırlıdır. Bir  example.wordpress.com  siteniz varsa, bu yöntem sizin için değildir.

Ama neden ilk etapta www vs www dışı sorun hakkında endişeleniyorsunuz? Mesele şu ki, geri bağlantılarınızdan bazıları www sürümünüze işaret ederken, bazıları www olmayan sürüme gidiyor olabilir.

Tüm sürümlerin SEO değerinin birleştirilmiş olmasını sağlamak için, aralarında bu bağlantıyı açıkça kurmak daha iyidir. Bunu, 301 yönlendirmesi aracılığıyla, Google Arama Konsolu'nda veya ikincisini aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz standart bir etiket kullanarak yapabilirsiniz.

6. Kanonik Etiketleri Doğru Kullanın

Yani, kanonik etiketler. Aslında aynı sayfanın birden fazla sürümüne sahip olduğunuzda bunlar çok yararlı bir kod parçasıdır. Standart bir etiket ekleyerek Google'a hangisinin tercih ettiğiniz sürüm olduğunu söyleyebilirsiniz.

Not:  Standart etiket yalnızca arama motorlarının standart URL'nize karar vermesine yardımcı olmak amacıyla uygulanmalıdır. Site sayfalarının yeniden yönlendirilmesi için yönlendirmeleri kullanın. Sayfalandırılmış içerik için  çoğu durumda rel = ”next” ve rel = ”prev” etiketlerinin kullanılması mantıklıdır.

Kanonik etiketler hemen hemen her web sitesi için yararlıdır, ancak çevrimiçi perakendeciler için özellikle güçlüdür.

7. Topikal Otoriteyi Dahil Edin

Google'ın kendi Arama Kalitesi Değerlendiricileri Yönergeleri'nde  (tüm SEO'lar için okunması gereken bir belge!), Hem ana içeriğe hem de ek içeriğe ilişkin açık referanslar vardır.

Ana içerik, kategorinizin neyle ilgili olduğunu gerçekten belirleyen her bölümdeki ana sayfanız olacaktır. Durağınızı bir konu için ilgili bir kaynak olarak belirleyecektir. Ek içerik, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcıların konuyu gezinmesine ve bilinçli kararlara ulaşmasına yardımcı olan ek bilgiler sağlar.

URL yapısı, bu hakka sahip olmanın önemli bir bileşenidir.

Şimdi, bununla nasıl başa çıkabileceğimizi görmek için viski örneğimize geri dönelim. Sitemiz e-ticaret odaklı ve elbette ürünü satmak istiyoruz. Ancak, juguler ve sadece ürün sayfalarını itmek SEO tünel vizyonu ile eşdeğerdir.

Moz Anahtar Kelime Gezgini'nden ilk araştırmamız, bu planları yaptığımız için harika bir kaynak. Aşağıda, anahtar kelime listesini dışa aktardım ve en yüksek hacimli konulara indirdim. Buradan, bir ana içerik veya ek içerik sayfası için konu olarak neyin uygun olabileceğine karar vermeye başlayabiliriz.
Bununla birlikte, bu yaklaşımın sadece kategori> alt kategori> üründen daha ileri gittiğini belirtmek gerekir. Bir ürün, ana içerik ve tamamlayıcı içerik açısından düşünerek, bir kategori kadar ana içerik olarak nitelendirilebilir. Soru, tüketicilerin seçim yapmalarına yardımcı olmak için hangi konuları ele almamızı istediğiyle ilgili.

Buradan, bu konuların bazılarını inceleyebilir ve her hub'ın nasıl görünebileceğini öğrenmeye başlayabiliriz.

Zengin snippet'ler aracılığıyla içerik oluşturmak ve sıralamak için bazı açık fırsatlar zaten öne çıkıyor. İnsanlar viski nasıl yapıldığını, farklı çeşitlerin neler olduğunu ve elbette 'viski' mi yoksa 'viski' mi yazıldığını bilmek istiyorlar. Bu, sitede bir viski tadım kılavuzu veya 'viski geçmişi' içerik merkezi oluşturmak için bir iş vakasının başlangıcı olabilir.

Sıralama zorluğu ölçütleri, iş öncelikleri ve içerik üretim yetenekleriyle birleştiğinde, bu yaklaşım yakında bir site hiyerarşisi ve fırsat analizi olarak şekillenecektir.

8. Bir XML Site Haritası oluşturun

Yukarıdakilerin tümünü işaretledikten sonra, arama motorlarının web sitenizde neler olduğunu bildiğinden emin olmak istersiniz. Site haritalarının kullanışlı olduğu yer burasıdır - özellikle XML site haritaları.

XML Site Haritası, HTML site haritası ile karıştırılmamalıdır. Birincisi arama motorları içindir, ikincisi çoğunlukla insan kullanıcıları için tasarlanmıştır (diğer kullanımları t00 olmasına rağmen).

XML Site Haritası nedir? Basit bir ifadeyle, arama motorlarına gönderdiğiniz sitenizin URL'lerinin bir listesidir. Bu iki amaca hizmet eder:

  • Bu, arama motorlarının sitenizin sayfalarını daha kolay bulmasına yardımcı olur.
  • Arama motorları, sitenizdeki standart URL'leri seçerken site haritasını referans olarak kullanabilir.

Arama motorları yukarıda gördüğümüz gibi sitenizde yinelenen sayfalar gördüğünde, tercih edilen (standart) bir URL seçmek gerekir.

Bu nedenle, arama sonuçlarında yineleme istemediklerinden, arama motorları yinelenen sayfaları tanımlamak için özel bir algoritma kullanır ve arama sonuçlarında grubu temsil etmek için yalnızca bir URL seçer. Diğer web sayfaları filtrelenir.

Şimdi, site haritalarına dönelim. Arama motorlarının web sayfası grubu için standart bir URL seçmek için kullanabileceği ölçütlerden biri, bu URL'nin web sitesinin site haritasında belirtilip belirtilmediğidir.

Peki, site haritanıza hangi web sayfaları dahil edilmelidir? Tamamen SEO nedenleriyle, yalnızca aramada göstermek istediğiniz web sayfalarını dahil etmeniz önerilir. HTML site haritasına sitenizin URL'lerinin daha kapsamlı bir hesabını eklemelisiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle