GNS Network

Semantik Web Güncellemesi


Resmi Google WebMaster bloğunda yayınlanan makalenin derlenmiş ve toparlanmış halini anlatacağım. Semantik web, site geliştirme anlamında içeriğin anlamsal ve amacına uygun kullanılmasına denir.Belirtilen tüm sitelere tablodan oluşturulmuş hücreler, başlıklar ve paragrafları kodlamak için bu düzeni sağlamak için belirli yaratıcı yollara başvurulmuştur. Bugün tasarımlarda kullanılan HTML sayfasını işlevsel birim olarak seçse de veya HTML5 gibi yaratıcı özellikleri kullanmak için farklı unsurları göz etmeksizin kullanmakta ve kesin kural olmadığı gibi “anlamsız” dönüş elemanları kullanmaktadır.

Bunların içeriğinde ise paragraf için “p” komutu ve geri dönüş elemanları için “div” kullanmalıdır.(Yani web yöneticisi buradaHTML ile kodlanan içerikleri HTML5 e benzeterek anlamsız kodlar içeren siteler oluşturuyorsunuz demek istiyor.)

Bunlar için sizlere özel olarak bir kod tablosu hazırlayacağım. Bu kod tablosu ile tüm WebMasterarkadaşlar faydalanacak ve semantik web mantığını anlayacak. Semantik web güncellemesi ile tekrardan sitelerde çok yanlış yapılan şeylerin eski kod yapılarının kullanıldığı olmasıdır. Bunlar ile ilgili yeni teknoloji istenilen kodlar aşağıdadır. Bu kodlar semantik web güncellemesinde üstüne basıla basıla anlatılmıştır… Konular ile maddeler, kodlar ile paragraflar oluşturarak içeriğimizi anlatalım.

1


<table></table> - <div class="tablo"></div>
Yukarıdaki kodda eski kod yapısı olan tablo yerine CSS dosyasından tablo oluşturarak içerik çekmenizin daha hızlı ve düzgün olacağından bahsediyor ama gereken yerlerde mutlak yine tablo kullanmalısınız.

ESKİ KOD – YENİ KOD

1

2

3

4

5

6

7


<b></b> - <strong></strong>

<i></i> - <em></em>

<u></u> - <span style="text-decoration: underline;"></span>

<center></center> - <div align="center"></div>

<left></left> - <div align="left"></div>

<right></right> - <div align="right"></div>

<a target="_blank"></a> - <a rel="external"></a>


Ayrıca resimlerin kodlamasında muhakkak alt etiketi kullanılmalı, en ve boy muhakkak belirtilmelidir.Semantik web kuralları bu yönde güncellemeye girmiştir ve böyle de daha da ilerleyecek gibi görünüyor.

Semantik web güncellemesi konumuzun sonuna geldik. Sonraki makalemizde görüşmek üzere.Kaynak: http://www.seomakale.com/

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle