GNS Network

Seo ve Wikipedia Backlink


Wikipedia internet dünyasındaki en büyük sözlük niteliğini taşımaktadır. İçeriklerinin tamamının, güncel, özgün ve kullanıcılar tarafından geliştiriliyor olması ve internet dünyasında güçlü bir kaynak olması sebebiyle güçlü backlinkleri sahip olması, onu seo anlamında otoriter kılmaktadır. Bu otoriterini birçok zorlu anahtar kelimede kolaylıkla üst sıralarda listelenmesini sağlamaktadır. Hal böyle olunca birçok seo çalışması yürüten kişi tarafından backlink kaynağı olarak iştah kabartmaktadır. Tabi wikipedia gibi doğal bir güce sahip siteden backlink almak hiç de kolay olmamaktadır.

Wikipediadan backlink sahibi olmanın 2 yolu bulunmaktadır.

  1. Yol : sektörünüzle alakalı bir anahtar kelimenize yönelik sayfasını düzenleyerek linkinizi eklemek.

  2. Yol : yeni bir konu üzerinden sayfa açarak link eklemek.

Her iki seçenekte de ekleme yöntemi ve sebebi olabildiğince doğal ve özgün olmalıdır. Wikipedia doğal olmayan ve taklit çalışmaları kesinlikle bünyesinde barındırmaz. Bu sebeple birinci yol üzerinden gidecek olursak, link ekleyeceğiniz sayfa ile ilgili hiçbir yerde yer almayan veya çok az kişi tarafından bilinen bir katkı sağlayabileceklerin bunu sitenizde yayınladıktan sonra wikipediaya ekleyerek kaynak olarak sitenizin linkini vermenizdir. İkinci yol üzerinden ekleyecek olursanız, sitede yer almayan ve ansiklopedik bilgi niteliğinde bir konuyu ele alıp güçlü kaynaklardan derleyerek yeni bir konu oluşturmanızdır. Bu şekilde kaynaklardan biri veya birkaçını siteniz üzerinden gösterebilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki link wikipedia üzerinde yayınlanmıştı arama motoru optimizasyonu sayfasına ait linktir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Seo

Bu sayfada eksik başlıklar da belirtildiğinden bu konuda bir geliştirme yaparak link almanız oldukça kolaydır. Seo sayfasına baktığımızda tarihçe başlığının boş olduğunu görüyoruz.

SEO’nun gelişim aşamalarını ve tarihini araştıracak bu konuyu önce kendi sitemizde yayınlayıp daha sonra wikipedia üzerine dahil ederek kaynakça vasıtasıyla link almamız mümkündür.

2 yorum

Multimedia

alabileceğiniz en güçlü backlinklerdendir. tavsiye ederim.

Hatake

seoda wiki makale çalışmaları cidden kalıcı ve uzun vadede faydalı çalışmalar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle