GNS Network

CMS Sistemleri ve SEO


Tüm popüler CMS scriptlerine seo açısından göz atacağız:Öncelikle CMS seçiminden ziyade bu cms üzerinde yapacağınız iş (web sitesinin içeriği) çok önemli rol oynamaktadır.Kişisel bloglar, Dizi, Film ve SEO sitelerine kadar neredeyse google üzerin de 1. olan tüm altyapılar WordPress ile oluşturulmuştur.

Fakat Google Global coğrafyasında ki site sıralamalarına baktığımız da drupal esnekliğine sahip tüm siteler seo konusun da neredeyse bizim wordpress cms’lerini geride bırakacak eklere ve uygulamalara sahiptir.

Örneğin: Whitehouse (Beyazsaray) altyapısın da drupal kullanılmaktadır, sistem güvenilirliği ve esnekliği olarak en iyi script ödülünü alan drupal henüz ülkemiz de tam anlamıyla kullanılmamaktadır…

Drupal kodlama esnekliği ve Plugin uyarlamaları ile Yurtdışı (com,co.uk) gibi coğrafyalar da etkin olsada bizim coğrafyamız (com.tr) henüz halen binlerce wordpress ve joomla altyapılı sitelerden oluşmaktadır.

Fakat drupal ‘in bu kadar esnek yönüne rağmen işin gerçeği Plugin “eklenti” bölümün de etkisiz kaldığı gerçeğini de es geçemeyiz,

Bu nedenle Drupal vs. WordPress kıyaslamasında WordPress SEO için herzaman bir adım öndedir,

WordPress artıları;

Eklenti çokluğu, çeşitliliği, eklentilerde ki dil desteği
Tema esnekliği, çeşitliliği, temalarda ki dil desteği
Dil desteği,

Drupal artıları;

Profesyonellik, eklenti ve script esnekliği
Açık kaynaklı güvenilir kodlama yapısı

Bu kıyaslamalardan sonra WordPress açık ara önde görünsede artık önümüze gelen her sitenin wp-content içerdiği gerçeğini de ele alırsak wordpress sistemlerin de google algoritmalarının kalite arayışı siteye göreye değişmektedir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle