GNS Network

Edu ve Gov Backlink


Başta google olmak üzere arama motorlarının bedava hizmet veren; yani kamu hizmeti veren sitelere öncelik verir diyerek "Bedava Hizmetler ve Yarışmalar ile Seo" diyerek hizmet amaçlı işleyen siteler ve bu tarz uygulamalar ile kat edeceğiniz yoldan bahsetmiştik.Şimdi sıra özellikle devlet kurumlarına ağit olan sitelerde kullanılan .edu ve .gov uzantılı sitelerden link almanın sağladığı yüksek seviye faydalardan ve bu sitelerden nasıl backlink alabileceğinizden ve bu siteleri arama motorlarında nasıl taramanız gerektiğinden bahsetmekte.


Evet bedava hizmet ve kamu yararına çalışan siteleri arama motorları, özellikle Google bir kaç adım önde tutmaktadır. Bilindiği üzere .edu eğitim kurumları ve .gov ise kamu hizmeti veren sitelerde kullanılmaktadır.Durum böyle iken bu uzantılar seo çalışmalarında altın uzantılar olarakta adlandırılabilinir.Diğer yandan bu altın uzantılı sitelerden backlink almak hiçte kolay değildir.Keza bu tarz sitelerin verebilecekleri bağlantılar kanunlarla sınırları çizilmiş özel tasarım sitelerdir.Çok nadir durumlarda verilen bağlantılar ise küçük miktarlarda 1-2 bağlantıyı aşmamaktadır.

Peki ne yapmak gerek?Yapılabilecek iki ihtimal dahilinde çalışmalarımızı sürdürmekten başka çare kalmıyor malesef değerli arkadaşlar.Bunlardan ilki eğer bu işi yani seo işini uzman olarak yapıyor ve bir ya da bir kaç tasarım şirketi ile birlikte çalışıyorsak çalıştığımız tasarım sitelerini altın bağlantı alabilen kurumları portföyüne mümkün olduğunca çok dahil etmeleri konusunda ikaz ederek tasarımdan doğan bir kaç bağlantıdan çalıştığımız tasarım şirketleri ile maximum seviyede faydalanmak olacak.Diğer bir yöntem ise arama motorlarında kıyasıya bir arama olacak.Keza bu tarz sitelerin nadirde olsa joomla ya da durupal gibi hazır sistemler ile kurulduğunu görmüşsünüzdür.Bu tarz sitelere arama motorları aracılığı ile ulaşarak yorum kısımlarından backlink sağlama metoduna gidilebilinir.

Örneğin bir .edu uzantılı yorum yapılabilinir siteye ulaşmak için Googlede;


site:.edu inurl:node comment

şeklinde arama yaptırabilir sonuçlar arasında taramanızı yapabilirsiniz. Diğer yandan yine aynı yöntem için .gov.tr uzantılı siteler için;


site:.gov.tr "Leave a Reply"

şeklinde arama yaptırarak bu altın uzantı içinde taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.Tabi hatırlatmadan geçmeyeyim taramalar esnasında çıkan sitelerin birazı yorumlara kapalı, birazı yönetici onayı bekliyor olabilir.İçlerinden nadir bir kaç tanesinde yorum yapma şansınız olacakki inanın harcadığınız emeğe değecektir.

2 yorum

eyup bulut

Ben Daha Önce edu ve gov sitelerinden backlink almıştım ama alakasız sitelerden backlink aldığım için faydasından çok zararını gördüm.
Ana siteye link alırken dikkatli olmak gerekir. Diye düşünüyorum.

Beytullah GÜNEŞ

Haklısınız incelemden kaynakta yer alan tüm sitelerden backlink almak genellikle zarar yaratır özellikle sinek kuşu güncellemesinden sonra. Bu konuda sorun yaşayan arkadaşlara backlink almadan önce aşağıdaki makaleleri okumalarını öneririm.
http://www.beytullahgunes.com/genel/seoda-otoriter-backlink-calismasi.html
http://www.beytullahgunes.com/seo-1/seo-calismalarinda-backlink-sart-mi.html
http://www.beytullahgunes.com/seo-1/yeni-acilan-siteler-icin-backlink-calismasi.html

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle