GNS Network

Kurumsal SEO Nedir?


Bir başka iyi dilek temenni ve görüş makalemize hoş geldiniz arkadaşlar :) Ben aralara sıkıştırmak zorunda olduğum bu tarz makalelere artık böyle diyorum çünki iyi bir makale bilgi bakımından maximum detaya inen makaledir. Tabi bu durum seo açısından böyle olmayabiliyor..Unutmayın spiderlerin gözünde siteniz etiket bulutundan ibarettir içerikleriniz şöyle özgün olsun böyle özgün olsun vb tabirler etiketleriniz tekrar içeriklerden ibaret olmasın demektir. Link etiketleri, resim etiketleri, video etiketleri, kelime etiketleri bir de bunların türevleri var tabiki linkli resim etiketleri, linkli kelime etiketleri vs uzayıp gidiyor.Bu etiket konusuna daha önceden deyinmiştirm etiketleme nedir diyerek ama sonraki makalelerde çok daha derin bir inceleme işinize yarayacaktır eminim.

Neyse kurumsallaşma işine gelelim. "Kurumsal seo" diyorduk. Değerli arkadaşlar kurumsal işler seo alanında kariyer yapmayı planlıyorsanız işlerinizin %90 ını kapsayacaktır kalan %10 ise bu sitelerin paravan, sub domain, backlink siteleri, kişisel siteleriniz vs kalabalık bir gurubun olduğu küçük yüzdeniz olarak kalacaktır buna emin olabilirsiniz. Diyebilirsiniz ki ben o %90 dışında bişeyle uğraşmam zamandan çok daha fazla tasarruf yapar kurumsal sitelerime odaklanırım. Malesef işler ilerleyip ön sayfa rekabetine geldiğinizde bu siteler sizin joker siteleriniz olacaktır.Neyse temelden başlayalım;Temel Çalışmalar Güçlü Bir Yapı Demektir!


Değerli arkadaşlar genellikle temel çalışmalardan kasıt site içi çalışmalarınız olacaktır.Malum ülkemizin her yeri fay hatlarıyla dolu Google de öyle bir dalgalanma al aşağı edebiliyor aylar harcadığınız bir siteyi ya da bir güncelleme. 2012 mayıs güncellemeleri gibi. Bir çok domain yaşına güvenen site temelleri sağlam olmadığı için sıralamalarını kaybetmişti takip eden arkadaşlar iyi hatırlıyorlardır. İlk yapmanız gereken şey sunucu şirketinin ve sunucu hızı ve sürekliliği konularına dağir bir ön araştırma yapmaktır. Sitede en büyük dalgalanmayı aylık ödeme yapan şirketlerin ödeme aksatmaları halinde kapanıp açılan sunucuları yaratır ve bu işlere yeni giren kurumsal bir site için işe başlamışsanız %90 ihtimalle çekingen davranarak ödemelerini aylık bazda planlamışlardır ve sizin yapmanız gereken bu durumun risklerini gerekli kişiye kibarca anlatmak olmalıdır.

Devamında site hazır bir sistem midir ve yahutta özel bir tasarımmıdır. Özel tasarım+asp+flash yıkım demek bunu unutmayın seo çalışmalarınız süresince site dışı çalışır ve o yukarda bahsettiğim %10 u bile bu tarz sitelere destek amaçlı kullanmaya başlarsınız. İlk tasarımlarında göze güzel göründüğü için bunu tercih eden kurumsal firma çoktur ve okur arkadaşlarım arasında bunu düşünen varsa 2012 güncellemeleri çok şey değiştirdi kodlama alanında flash ı aratmayacak çok tasarım tarzı var bir araştırın derim. Site tarzımızı öğrendik sunucu ve özellikleri için uyarılarımızı müdahalelerimizi yaptık sıra geldi çalışma planı oluşturmaya.


Çalışma Planı Birinci Aşama Kodlama!


Tasarım ve kodlama denetimleriniz ilk aşamanız olacaktı çalışma planınızda ya da olmalıdır, olmak zorunda olarak türevlendireyim. Önceki makalelerimde başımdan geçen bir olayı anlatırken şöyle bir tabir kullanmıştırm "Link çöplüğününe dönmüş!" şeklinde. Bu tarz sitelerle karşılaşmanız kuvvetle ihtimal. Uygun fiyata tasarım arayan müşteriler genelde Copy+Palse maduru oluyorlar.Ne demektir? Demektir ki tasarım yaptığını söyleyen arkadaş ya bildiğinden ya da bilmediğinden başka çalışmalardan daha seri olmak adına kopyala yapıştırlar yapıyor ve bunlar görselliği önemli olan menülerde oluyor. Menüler bir sitenin bel kemiğidir bunu etiketleme edımında anlatıcam ayrıca fakat menüler için kullanılan dış link içeren içerikler siteler için yıkım demektir.Siteye giren spiderler </head> etiketlerinden sonra ilk bu menü kodlarını görür ve site haritası gibi kullanırlar çoğu zaman. Yıllardır tek sayfam indexli diğer sayfam indexlenmiyor diyen biri için bu tür bir teşhis iki seçenekten birincisidir. İkincisi ise spam site muamelesi görmesidir bu da demektir ki site bir çok kişiye satılmış içerikler kodlar ve hatta kodlama hataları bile aynı ve tekrar içerik gibi algılanarak arka sayfalara düşmüştür.Çok beklemesi halinde bu tarz siteler index den de düşebiliyor benden uyarması.

</head> dan sonra görür dedik yukarıda demek oluyor ki <head>....</head> içine de dikkat etmek gerek.Tehlike nereler de olabilir site içi lisans ve site içeriği ile ilgili meta etiketleri arasına bazen uyanık bir kısım tayfa yönlendirme linkleri koyabiliyor bunun yanında güvenlik açığı yaratmak için kullanılan etiketlerde olabiliyor ki seo makalesinde bu tarz içeriklerden bahsetmicem. Bu tarz alakasız içerikleri farketmeniz pek zor olmayacaktır. Tabi her kodlama dilinde head içerikler biraz farklı kısımlarda olabiliyor. Kısa bir google sorgusu ile ortalama yerlerini rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum.


İkinci Aşama Linker!


Çalışmamızın ikinci aşaması linkleme olacaktır.Site içi linkleme değil adres satırından bahsediyorum henüz içeriğe ulaşamadık malesef ki :) Genelde kullanılan iki çeşit linkleme metodu vardır ".hml" ve "/" şeklinde html dönüşüm ve dizine çevirme şeklinde kullanılan linkleri görümüşsünüzdür bu kısaca .asp ya da .php gibi dosya uzantılarını gizleyerek çok daha kullanışlı hale getirmek demektir. En büyük hata bundan sonra başlar bunu duymaktan hepimiz ezberlemişiz hemen ben .hml ya da dizin şeklinde istiyorum deriz tasarımcıya. Hayır malesef yok öyle bir şey evet dönüşüm iyidir ancak linkler nasıl geliyor "içeriğe dayalı bağlantı" başlığını pek ezberleyememişiz malesef. Arama motorlarında %70 bir sonuç verir içeriğe dayalı link yapısı kalan %30 u da site içi ve dışı içerik çalışmalarıdır arkadaşlar. İçeriğe dayalı linkleme şu şekilde oluyor. Domaininizi site içeriğine göre seçtiniz tamam ve seo eklentileriniz ya da özel bir tasarım ise tasarımınızda uzantı sorununu da aştınız. İçeriğe dayalı linkleme kısmındasınız artık. Bu da demek oluyor ki bazı hazır sistemlerde "siteadi.com/page/sayfa.html", yine bazı özel tasarımlarda özellikle filash tasarımlarda "siteadi.com/#/sayfa.html" gibi gibi uzayıp giden bağlantı çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz şimdi hataları bulalım :) hata şu ki ne site içeriği ile ne de sayfa içeriği ile ilgisi olmayan "page" ve "#" gibi karakterler ya da eklemelerdir. Bunları düzenlemeniz gerekecektir. Bir örnekle açıklayayım bir elma siteniz var ve elma.com şeklinde de domaininiz var "page" hatası yerine kırmızı elma sayfanızın bulunduğu çeşitler şategoriniz için şunu kullanabilirsiniz örneğin "cesitleri"  ne oldu dizinimiz "elma.com/cesitleri/kirmizi.html" hiç içerik eklemeseniz bir satır bir açıklama ile ilk 100 de "kırmızı elma çeşitleri", "elma çeşitleri" aramalarında girebilirsiniz. Tabi rekabet oranı araştırması yapmadan bunu söylüyorum değerli arkadaşlar. Her ne olursa olsun alakasız bir satırla bile bu aramalarda sonuçlarınız iyimser olacaktır buna güvenin.


Son Aşama Site içi ve Site Dışı Çalışmalar!


Yukarıda da bahsettiğim gibi %30 umuzu içeren bu çalışmaları son aşama olarak değerlendiriyorum.Keza ben seocuyum diye sizlere gelen kişilerin %70 i bu genel çalışmaların %30 unu bilen yazı editörü tayfasıdır ki google aramalarında binlerce makale bulabilirsiniz bu alanda o nedenle. Bu tarz içerikler neden yok Beytullah derseniz İşletme ya da iktisat okuyan bir arkadaş bulup Arz-Talep eğrisini anlattırın derim. Maddi çıkar meselesi diyelim kısaca. Ancak şu da var ki arama motorları optimizasyonu ya da arama motorları modifikasyonu (SEO ve SEM) alanlarında bir otorite yok ve bu alan ortada kalmışken sektörde bunca talepi karşılamaya çalışarak bilgi saklayan kesim insanları editör tayfasına mecbur bırakıyor malesefki değerli arkadaşlar benimde dilim döndüğünce anlatmamın asıl nedeni bu ve önüme gelen darma dağın olmuş projeler.

Son olarak kurumsal çalışmalarda site dışı linklemelerde Black Hot Seo teknikleri kullanılmayacağını bunun yerine organik çalışmalar ile firma rehberlerinden + linkler sağlamak gerektiği konusuna da değinmeden geçmeyeyim arkadaşlar. Unutmayın kurumsallaşma beraberinde yasal yükümlülükler getirir ve her an mahkemelik olma ihtimaliniz vardır. Bazen sömürü amaçlı ve bazen de rakiplerin düşürdüğü zor durumlara girmemek için bu konuda ayrıca dikkatli olmanız gerekmekte. En büyük hatanın yapıldığı noktayı da belirteyim ".edu" ve ".gov..." link çalışmalarında bu yöntemi kullanmaya çalışan yeni seo cu arkadaşları görüyorum DİKKAT! demeden geçmeyeyim...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle