GNS Network

SEO ile Sosyalleşen Kurumsal Siteler


Seo kelimesi yerli web alemine bulaştığı günden bu yana hızlı bir şekilde yayılmakta ve bir çok yeni trende nazaran olumlu etkiler yaratmış gibi görünüyor doğrusu. Seo yarışında kurumsal siteler ciddi anlamda etkilendiler ve kısıtlı çalışma alanlarına yeni bir vizyon getiren sosyal medya çalışmaları ile artık zoraki tüketicileri ile ilgilenmek zorunda kaldılar gibi. Bu durumdan hiç bir kimsenin şikayetçi olduğunu sanmıyorum. Keza bir dönem mahkemeye verilmekle tehtit edilen kurumsal site sahipleri artık tiketici dernekleri siteleri yada şikayet siteleri üzerinden dehtit edilmekte.
Bu durumun artıları neler?


  • Bir dönem ben müşteriyi dikkate almam diyerek hiçbir şekilde ulaşamadığını ya da zoraki mahkemeler ile yanlızca avukatlarına kadar ulaşabildiğiniz siteler artık sosyal medyada yaptırdıkları seo çalışmaları ile ya seo uzmanları ya da sosyal medya uzmanları ile müşterileri ile birebir ilgilenmek ve en güzelide sorunlarını yanıtlamak zorunda kalıyorlar.

  • Ciddi web projeleri başlamadan önce sosyal medya da tepkileri değerlendirme yollarına giderek kendilerine hazır bir ziyaretçi potansiyeli yaratmaya çalışıyor ki bu da ister istemez bu girişimin oluşumunda ihtimal potansiyel dahilindeki topluluğun siz sahibi olmasına neden oluyor.

Eksileri için de;


  • Mevcut rakipler bu sosyal medya içinde yerini alarak fake hesaplar vs ile karalama kampanyaları yaratmakta.

  • Sahte şikayetler tüketici odaklı platformları kullanılmaz hale getirmekte.

  • Ciddi faydaları olan ve web ortamını düzenlemeye yönelik temelleri olan seo çalışmalarının karşısında adult, warez, fake, clone yöntemleri ile anti seo işlemleri türemekte.

  • Hack alemide bu pazardan payını almak için hacklink vs yöntemlerle mevcut kirliliği artırmakta.

şeklinde sıralarsak sanırım basitçe bir resim çizmemizde yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat çekmek asıl nokta şu değerli arkadaşlar; seo işlemleri temelinde düzenli, ziyaretçi potansiyeline yönelik ve legal uygulamalar ile bir dönem ulaşılmaz gibi görülen bir çok kitleyi tabana kadar taşımış bir uygulamalar topluluğudur. Durum böyle iken sem uzmanlarına rakip fake tılama botları ile çalışanlar, seo uzmanlarına karşılık anti seo yöntemleri ile rakiplerini ezmeye çalışırken çalışmalarını black hot seo ve hacklink yöntemleri ile iyiden iyiye zıvanadan çıkan gittikçede büyüyen bir kitle söz konusu. Arama motorları bu tarz illegal uygulamalara karşı tedbirler zaman zaman üretmekteler ve bu tedbirler uygulamaya konulduğunda mecburen kurunun yanında yaşta yanmakta. Şu zamana kadar illegal yöntemlere başvurmamış biri olarak bu tarz uygulamalara emek hırsızlığı gözüyle bakmaktayım ve hiçkimseye tavsiye etmiyorum.

Legal yöntemler ile bol organik hitler dileğiyle...

1 yorum:

web tasarım

tşkler hocam güzel bir paylasım

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle