GNS Network

SEO vs SEM Tabiri Eskiyor mu?


İnternet reklamcılığı ile ilk tanıştığımız günlerde SEM ve mali yükünden kurtulmak istediğimiz dönemde de SEO tabirleri bir anda reklamcılık alanında karşımıza çıkıverdi değerli arkadaşlar. Bu yazımda konu başında vermiş olduğum resimi biraz açıklamaya çalışacağım kısaca keza genel yargı ilk sayfa seo, ilk sayfa üstü sem ve tabiki sağ bar yine sem olarak tanımlanır google üzerinde. Peki şu günlerde bu tanımlamalar ne kadar doğru?Kırılma Noktası Kaçınılmaz Potansiyel Artışı!


Arkadaşlar google adwords ile ülkemiz üzerinde yakın zamana kadar yeni yeni iş yapmaya başlayan pazarları gördüğümüzde adwords ilk sıra işi reklam danışmanlarının işi dedik. Adwords yayın politikaları ve ödeme yöntemleri vs ilgilenmekten ilk sayfa sıralamasının nasıl ne şekilde oluştuğunu gözardık ettik gibi. Keza google adwords reklamları ile sunulan seçenekler yakın zamana kadar parmakla sayılır derece de azdı ki bu noktada yayın stratejileri vs ilgilenmek anlamsız gelmiş olmalı. Ancak ilk sayfa doğal sonuçlarında yerini alıncaya dek adwords u tercih edenlerin saysısı artmaya başladıkça durumun aslı ortaya çıktı gibi. Keza google bir arama motoru olarak inşa ettiği alt yapısı üzerinde yayınlanan ücretli reklamların sıralamaları da doğal sıralama metodlarında çok farklı şeyler değil. Fark organik siteler ile adwords reklamverenleri birbirleriyle değil kendi aralarında yarışmakta.


Kaçınılmaz SEO Çalışmaları!


Zamanla parmakla sayılır derecede az olan adwords reklam verenleri kendi sektörlerinden rakipleri ile aynı kulvarda yani aynı anahtar kelimeler bazında yarışmaya başladılarında kaçınılmaz olarak SEO alanında çalışmalar hızlandı gibi. Tabi ortaya çıkan hareketlilikten ötürü yaşadığımız karışıklıklardan bahsetmek bile istemiyorum bu yazımda. Her yarum atan ya da her makale yazan hevesli bir kalabalık bu alanda sosyal paylaşıma açık sitelerde öyle bir karışıklık yarattı ki sanırım kısa dönemde bu durumda bir çıkış yolu olmayacak gibi. Adwords çalışmalarında alt sıralarda kalan siteler SEO çalışmalarına yönlenmeye başladılar ki çok doğru bir karar oldu. Bu fikr nerden çıktı diye düşünecek olursanız adwords un kalite puanı sıtandartlarına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Adwords da reklam sıralamasında üst sıralara yerleşmenizin en önemli ve ilk etkeni reklam kampanyanızdaki anahtar kelimelerin kalite puanları olacaktır ki bu kelimelerin kalite puanları sitenizin o kelime bazındaki seo çalışmaları ile berebir ilgilidir.


SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Sem Uzmanı Ne İş Yapar?


Değerli arkadaşlar seo belli bir ölçekte artık bilinirliğini artırsa da sem konusu şu dönemde internet reklamcılığı ile örtüştürülmektedir ki bu yanlıştır. Sem uzamanları evet başta google adwords olmak üzere internet reklamcılığını iyi bilmeli ve yönetmelidir. Ancak şöyle bir durumda var ki bu çalışmalarının yanın da asır katkı sağlaması gereken alan yeni ve çok daha düşük maliyetli pazarlar araştırarak reklamların yaygınlığını ve hizmet verdiği işin potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktır. SEM iş potansiyeli artışı çalışmalarında çok müsağit bir alandır. Keza ücretli yönetilen kampanyalar çok daha detaylı hedeflemeler için elverişlidir ki SEO bu nokta da strateji geliştirmede kalarak ani kampanya değişikliklerine kısa sürede adapte olamaz. Aralarındaki etkileşimi kısaca bir benzetme ile açıklamaya çalışırsak sanırım SEM e yol gösteren ve SEO ya da bu yolun etkinliğini artıran çalışma gurupları gözü ile bakabiliriz. Yani işin espirisi seo uzmanı sitenizin arama motorlarındaki danışma görevlisi sem uzmanı ise sitenizin mali görevlisidir. Sektörün çok daha hareketli olduğu bir çok ülkede bu durum artık belirgin bir çizgi ile yarılmış durum, artık ne diyelim darısı başımıza ve sonuç olarak hiç bir tabirin eskdiği yok her durum gibi bu yeni yeni pazarda adından bahsettirmeye başlayan sektörler arıtk olması gerektiği yerlere oturuyorlar, durum bundan ibaret.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle