GNS Network

Paravan Site Rehberi


Daha önceki "Paravan Site İle Kendi Ağını Oluşturmak" başlıklı makalemde paravan siteler ile kısır döngü mantığından bahsetmiştim ve bu paravan siteçalışmalarının ip bazındaki sitemize katkı sağlayacağı kalitelendirme standartlarından da "Seo Hosting Nedir?" başıklı makalemde bahsetmiştim değerli arkadaşlar. Paravan mantığı genel anlamda ip gurupları bazında kalitelendirme filtresi uygulayarak siteniz sağladığınız backlinkler ile güçlü ve ikincil kişilere bağlı olmaksızın hedef kelimelerinizde yerinizi pekiştirmek adına seo çalışmalarının olmazsa olmaz temel taşlarından birisidir denebilir. Paravan site mantığını anlattığım makalemden bu yana bu konuda, daha doğrusu kısıtlı zamanda bu çalışmaları en verimli halde nasıl yapılabileceği konusunda bir çok soru aldım ve bu makalede basitçe temel alabileceğiniz bir çalışma mantığı için fikir vermek adına bir kaç öneride bulunmak istedim.

Paravan Çalışmanın Önemi!

Değerli arkadaşlar sektörünüzde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler genellikle düşük ve orta ölçekli kelimelerdir ve çok nadiren zorluk derecesi yüksek hedef kelime guruplarına rastlarsınız. Tabiki bu durum bireysel çalışmalar içindir ve diğer yandan ücretli bir çalışma almışsanız kelimenin zorluğu genellikle orta derecenin üzerindedir ki konu size kadar uzamıştır. Bu sektörler genellikle başta bilişim, haber, beyaz eşya, nakliyat ve eğitim sektörlerinde karşınıza çıkabilir. Elbette sektörel örneklemelerime ekleme yapılabilinir benim karşıma çıkan en zor kelimeler bu sektörlerden olduğu için ilk aklıma gelenler bunlardı. Neden? bu sektörler derseniz şöyle örnekleyebilirim; bilişim sektöründe yeni yer edinmeye çalışan bir site için seo çalışması yapıyorsanız rakipleriniz ana sayfada size biraz zor yer vereceklerdir keza yıllanmış güçlü bilişim şirketlerinin backlink ağlarını incelediğinizde microsoft,dell vs backlink alamayacağınız devasa sektörel sitelerden backlink almış rakiplere rastlamanız mümkündür. İkinci sektör ise haber sektörüdür ki backlink incelemelerinizde yine backlink alma şansınız olmadığı güçlü sitelere rastlamanız kuvvetle muhtemel olup çok güçlü bir veri akışları mevcuttur ve bu ölçekte bir veri akışı ile bireysel çalışmalar ile başaçıkmanız çok zor olacaktır. Bu sektör dışındaki sektörleri örneklemeleri çoğaltmak için yazmış olsam da başa çıkmanız gereken şey bu sektörlerde genellikle kalite ve zor backlink ya da veri akışından ziyada aşırı bir kirlilik olacaktır. Ne yaptığını bilen nadir çalışmalar dışında aşırı bir kirlilik ve dengesiz sıralamalar ister istemez gözünüz kapalı bir seo çalışmasına sizi itecektir. Güçlü bir risk analizi ile çözüme ulaşmak muhtemeldir.


Yukarıdaki örneklemelerin açıklamalarının paravan çalışmalar ile alakası nedir? diyebilirsiniz. Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim konu şudur ki dengeli, oturmuş ve düzenli çalışmaların yapılabildiği sektörler ile düzensiz çalışmaların mevcut olduğu sektörlere özellikle dikkatinizi çekmek istedim. Sonuçta sıralama akışı durağan da olsa aşırı bir hareketlilikte olsa rekabetin olması bir gerçektir ve bu çalışmalar yapılmak zorundadır. Durağanlığı kaybeden sektörlerdeki akışı bozan etkenler özellikle düzensiz veri akışı ve dengesiz backlinklerdir ki bu noktada paravan çalışmalar devreye girer. Ne kadar kalıcı backlinkleriniz var ise kararlılığınız bir o kadar artacaktır(elbette içerik ve diğer seo çalışmalarının muntazam bir şekilde yapıldığını varsayıyorum). Bu noktada küçük çaplı sermayeler ne güçlü bağlantılar kurarak köklü sitelerden backlink sağlayabilir ne de seo hosting çalışmalar ile zarara girme riskini göz önüne alabilirler. Bu noktada yapılması gereken açıktır  yani paravan site çalışması.

Seçimler ve Dikkat edilmesi Gerekenler!


Evet çalışma planlarınızı hazırlarken paravan çalışmalara aşırı derecede önem vermeniz gerektiğine dair sonuçlara ulaştınız ve artık çalışmalara başlamaya niyetlisiniz ancak bu konuda genellikle kısıtlı personel, kısıtlı zaman ve kısıtlı yatırım sorunları ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Yapmanız gereken risk analizinize ek olarak iyi bir zaman planlaması yapmak ve kısa sürede maximum kazanımı elde etmek için bir paravan site çalışma planı hazırlamak olmalıdır. Ben kabaca şu özelliklere dikkat etmenizi öeriyorum;

 • Aynı hizmetten iki farklı paravan açmaktan ilk etapta kaçının. Paravan çalışmalarda önemli unsurlardan biride backlink sağladığınız ip gurubunun sitenizden farklı olmalıdır ancak sunucunuz dışında aynı ip gurubundan iki farklı backlink kaynağının size getirisi tekbir ip kaynağından getirisinden pek fazla olmayacaktır. İkincil çalışmalar için acele etmeyin.
 • Paravan hizmetler için önceliği sub domainler dışında dizin domaini şeklinde hizmet veren sistemlere yöneltin. Bu sayede ana domainin etkisini çok daha net olarak kısa sürede sitenizin verilerinde görme şansınız olacaktır.
 • İlk aşamadaki çalışmanızda güçlü domainlere yer vermeye çalışın. Pr ve güncel değerlendirme metodu olan trust rank değerlerine göre güçlüden zayıfa doğru bir eğri izleyin.
 • İçeriklerinizi yani paravan sitenizin yayın alanını bir konuda ağırlıklı tutun ve bu konu ana sitenizin içinde barındırdığı konulardan biri ya da bu sektöre yakın konulardan seçin. Örneğin bir hosting sitesi için paravan çalışması yapıyorsanız paravan sitelerinizin konuları sunucu yönetimi, linux sunucu yönetimi, windows sunucu yönetimi, güncel sunucu panelleri ve haberleri gibi alt konular olabilir.
 • İçeriklerinizi ana sitenizden kopyalamayın ve kopyalasanız dahi başıklarını değiştirin birde paravan sitelerinizi rekabete dahil etmek istemezsiniz haliyle.
 • İçeriklerinizi özgünleştirmeye özen gösterin.İki makale değilde bir makale yayınlayın gerekirse ama özgün olsunlar. Paravanda olsa sitelerinizin güçlü backlinler sağlayabilmesi için arama motorları gözünde güçlü kalite puanları elde edebilmeleri gerekir.
 • Güçlü pr li imleme dizinlere ana sitelerinizi kaydederken düşük pr li ve yabancı içerikli yüksek prli ana sitenizi kaydedemediğiniz imleme siteleri ve dizinlere paravan sitelerinizi kaydedin.Bu sayede imleme ve dizin sistemlerinden dünya genelinden yüksek oranlarda faydalanmış olursunuz ve içerik uyuşmazlığı vs gibi nedenlerle ana sitenize gelebilecek kötü etkileri paravan sitenizde eleyerek ana sitenize bir filtre sağlamış olursunuz.

Paravan Siteler İçin Kullanabileceğiniz Hizmetler

Değerli arkadaşlar bu hizmetlerin listesini sunmadan önce özellikle altını çizmek istediğim önemli bir nokta; paravan çalışmalarda öenmli olan sayıdır elbette ama verim alabilmeniz için vaktinizin elverdiği kadar makul bir sayıda kalmanızı öneririm. Zaman içinde unutulan ve sistem denetlemeleri esnasında silinen paravan sitelerin negatif etkilerinde ve backlink değerinizdeki dalgalanmalardan uzak durmak en mantıklısı olacaktır dağma. Şimdi yüksel pr li başlıca paravan site kurabileceğiniz bedava hizmetleri şöyle sıralayabilirim:

 1. insanejournal.com
 2. my.opera.com
 3. livejournal.com
 4. onsugar.com
 5. posterous.com
 6. blogster.com
 7. blogsplash.org
 8. travelblog.org
 9. edublogs.org
 10. wikispaces.com
 11. zoomshare.com
 12. flukiest.com
 13. flixya.com
 14. gather.com
 15. getjealous.com
 16. hazblog.com
 17. hubpages.com
 18. amplify.com
 19. knol.google.com
 20. blinkweb.com
 21. multiply.com
 22. myblogsite.com
 23. angelfire.com
 24. mywapblog.com
 25. mytripjournal.com
 26. ohlog.com
 27. officelive.com
 28. blogger.com
 29. blogreaction.com
 30. publr.com
 31. quizilla.teennick.com
 32. rediff.com
 33. snappages.com
 34. sosblogs.com
 35. squidoo.com
 36. tabulas.com
 37. thoughts.com
 38. devhub.com
 39. tripod.com
 40. tumblr.com
 41. typepad.com
 42. ucoz.com
 43. webs.com
 44. webspawner.com
 45. weebly.com
 46. wetpaint.com
 47. wikidot.com
 48. fc2.com
 49. wordpress.com
 50. yola.com
 51. yousaytoo.com
 52. xanga.com
 53. freeblogit.com
 54. 350.com
 55. freehostia.com
 56. hipero.com
 57. moonfruit.com
 58. iseekblog.com
 59. beep.com
 60. blog.ca
 61. blog.de
 62. blog.co.uk
 63. blog.com.es
 64. hpage.com
 65. jimdo.com
 66. bloggum.com
 67. doomby.com
 68. wallinside.com
 69. fotopages.com-
 70. freeblog.hu

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle