GNS Network

Anahtar Kelime Seçimi ve Analizi


Uzunca bir süredir seo çalışmaları ile ilgili yazı yazamıyorken bu akşam küçük bir fırsatı değerlendirip anahtar kelime seçimi ve analizi metodlarına değinmek istedim değerli arkadaşlar. Bir çok makalemde ya da konu ile ilgili google üzerinde ulaştığınız bir çok makalede anahtar kelimelerden bahsedilir ve tabir-i caiz ise site kurup oturduktan sonra aynı sektör içindeki siteler bu kelimeler üzerinden kıyasıya bir savaşa başlarlar.Siz farkında olun ya da olmayın durum çoğu sektörde son dönemde savştan da öte bir noktada emin olabilirsiniz.Nedir Bu Anahtar Kelime?


Değerli arkadaşlar yazılarımda genel olarak temelden başlıyorum ve bu konuda da öyle yapacağım. Keza bu kadar önemli ve bir siteyi yayın hayatı boyunca yakınen ilgilendiren bu derece önemli bir konu daha yoktur diyebilirim. Fikir aşaması, tasarım aşaması, pazarlama (sem) vs konular genellikle site oturuncaya kadar dönemsel çalışmalar olsa dahi anahtar kelime üzerinden yapılan çalışmalar ve güncellemeler sitenin yayın hayatı sürece sürdürülür ve sürdürülmeyen siteler zaten başarıya ulaşamazlar.Ya sıkıntıdan ya da mahkum olunan reklam faaliyetleri nedeni ile batar giderler.

Gelelim konumu olan anahtar kelimelere. Arama motorları siteleri indexlerlerken genellikler kelime yoğunluklarını baz alarak en "yoğun kelime = en önemli kelime" mantığı ile anahtar kelimeler bazında arşivlerler. Aslına bakılırsa en yoğun kelimesi son dönemde biraz farklılaşsa da temel çalışma mantığı bu yöndedir. Yapmış olduğunuz aramalar geniş eşleme, sıralı eşleme ya da tam eşleme metodları ile arşivlerdeki bu etiketler arasında arama yapmaktan başka bir şey değildir. Arşivlenen kelimeleriniz önem derecesine göre nasıl ki kelime yoğunluğu sonucu ortaya çıkmış ise siteler arası bu kelimelerde sıralamada daha ön planda gösterilecek domainde bir takım kriterler ile süzgeçten geçirilerek yerleşimi sağlanır. Bunlar yaklaşık olarak 2005 yılına kadar bariz kalıplar ile site yaşı, uyumlu içerik yüzdesinin rakip siteye olan uyumlu içerik yüzdesinin karşılaştırılması, dil filtresi, kodlama, site açılış hızı vs gibi sabir filtreler ile belirlenmekte idi ancak yaklaşık 2005 yılından sonra googlenin kendi standartlarını ortaya koymaya başlaması ve hizmet güncellemesinden daha çok arama kriterlerinde yaptığı güncellemeler ile işler değişti ve son 2012 penguen güncellemesine kadar da sürmeye devam etti. Tabiki son değil elbette çıta yükselecek. Artık salt kalıplaşmış eski standartlar ile birlikte Span steleri önlemek için içerik alakalı kelime yüzdesine getirilen sınırlandırmalar, yine bu bağlamda anahtar kelime linklemeye getirilen yüzdesel sınırlamalar, içeriğin medya dosyası içerip içermediğinin kriterlere eklenmesi, google plus u popular hale getirmek amacı ile yazar autor rank, backlinklerin kabuledilebilir ve kabul edilemez olarak sınıflandırılması, vs yıllar içinde gerçektende güçlü güncellemeler geldi. Ancak legal yollar ile sitesini yöneten bir webmaster içinstandartlar daima aynı ; yani özgün, orta seviye hedef kelime yoğunluklu bir içerik ve yaklaşık %3 hedef kelime önecıkarma metodunun kullanılması gibi.

Bu gelişimi uzun uzadıya neden anlatıyorsun diyenler olabilir. Belki çoğumuzun aşina olduğu bir durum ancak önemli nokta şudur ki sistem anahtar kelimeler üzerine kuruludur, yıllar geçsede, farklı standartlar gelsede anahtar kelimeler asla önemlerini yitirmeyecekler gibi.


"Anahtar Kelime İçin Site Yapmak Yada Anahtar Kelime İçin Site Yapmamak İşte Bütün Mesele!"


Son zamanlarda öyle bir furya var ki anahtar kelime uyumlu domain almak çok revaçta. Seo çalışmalarında başarı sağlayamayan hemen her kesim bu şekilde yüzlerce anahtar kelime ile 50 metrelik suda son kez boy verme ihtiyacı duyuyorlar. Boşa çaba desekte uzunca bir süredir dinleyen olmuyor gibi. Arkadaşlar aynı ip adresinden farklı anahtar kelimelerde aldığınız domainlere aynı templateleri yapıştırınca alexa baclink sayaçlarında başka bir yerde artış göremezsiniz.

Diğer yandan anahtar kelime için domain modası anahtar cümle şeklinde domainlere varınca müsait domain sahipleri tarafından uygun backlink kiralama mevzuularıda çıktı ki tam bir zaman kaybı bence. Elbette işiniz ya da ana siteniz için yapılan hiçbir çalışma çöp değerinde değildir mutlaka az ya da çok faydalarını görebileceğiniz çalışmalardır ancak iki günlük siteniz için yapabileceğiniz en iyi çalışma sitenizi görsel, medya, multimedya ve en önemlisi text olarak zenginleştirmek olacaktır. Yani bu yapmaya çalıştığınız paravan çalışmaları öncelikle oturmuş bir site için zamana yayılarak belirli periyotlar ile kurallarına uygun şekilde yapıldığında maximum verimi sağlar. Bu işlere ayırdığınız vakit ve nakitinizi ana sitenize başlangıçta yönlendirmek çok daha faydalı olacaktır ve bunu farketmeniz için uzunca bir zaman beklemenize gerek kalmayacak emin olabilirsiniz.Sonuç olarak anahtar kelime için site yapma ya da sub domain alma, ya da paravan çalışması sonraki iş arkadaşlar önce ana siteniz.


İçeriğe ve Sektöre Yönelik Domain Belirlemek İlk Anahtar Kelimenizdir!


Sitenizin hizmet edeceği sektörde hedef anahtar kelimenize uygun bir domain seçmek site içeriğini girmeden önce kazanacağınız ilk anahtar kelimenizdir. Sitenizin yapım aşamasında şunlara dikkat etmenizi öneririm; • Projeye başlamadan önce etraflıca düşünün

 • İkinci aşamada kağıt kaleminizi elinize alın ve içerik ana sayfalarını çizmeye başlayın (örneğin ana sayfa şöyle, iletişim böyle, portfolio böyle ve ürün tanıtım sayfaları da şöyle olacak gibi) kalıplar çıkarın.

 • Hedef kelimenize uygun bir domain alın

 • Sitenizi mümkün olduğunca uzman birilerine hazırlatın

 • Localde sitenizi çalıştırarak iş yerinizde ya da tanıdığınız çevrenizde bir kaç hafta deneyin ve eksikleri listeletin

 • Eksiklerinizi ve fazlalarınızı site localde iken giderin

Unutmayın kodlama açısından kararsız bir site hem adwords, hem google ve hemde ziyaretçi açısından iyi site değildir. Marka değerinizi başlamadan kaybetmeyin.


Anahtar Kelime Seçimi ve Kelime Vurgulama Metodları


Anahtar kelime seçiminden bahsedildiğinde genel kanı çok kolay olduğudur ve başlamadan kaybetmek anlamına gelir. Şöyle örneklersek; bir elma satıcısınız ve sitenizden elma satacaksınız hedef kelimeniz elma mı? Hayır bunu bilemezsinzi en fazla müşteri potansiyeli yani en fazla ilgi belkide yeşil elma kelimesinde ya da kırmızı elma vs vs olabilir. Anahtar kelimeniz en fazla size geridönüşümü sağlayacak kelimenizdir unutmayın. Diğer yandan bu kelimeyi destekleyecek yükselmesi kolay rekabetin az olduğu türevi kelimeleri bularak anahtar kelimenizi destekleyebilirsiniz. Örneğin; elma kelimesinde rekabet çok yüksek ve bunu destekleyecek bir kaç türev destekleyici anahtar kelimeye ihtiyacınız var. Araştıma yaparak varıdğınız sonuçlar elma kasaları, elma bahçeleri vs vs kelimeler olabilir ve bu kelimelerden de türev anahtar kelimelerinizi seçmelisiniz. Kısaca anahtar kelimeler iki çeşittir ve çalışmalar bu iki çeşidin karışımı ile ilerler. Anahtar Kelime ve Türev Anahtar Kelimeler. Araştırma yapabileceğiniz kaynaklar olarak şunları sıralayabilirim. • Wikipedia arama istatistikleri: Dünyanın takip ettiği katılıma açık en büyük ansiklopediyi dikkate almanızı öneririm mutlaka iyi fikirler edineceksiniz.

 • Adwords Anahtar Kelime Aracı: Reklam vermeye hemen başlamasanız bile siteyi kurmadan önce bir adwords hesabınız olsun ve anahtar kelime aracını sitenizi hayate geçirirken sürekli kullanın. Daha yolun başında google ile ilişkileri iyi tutmak iyidir.

 • Goggle Webmaster Tool: Buradan index alan ve öngörülen kelime sıranızı görebileceğiniz gibi bizi asıl ilgirendiren kısım index aldıkça artan anahtar kelime yoğunluğunuzdur. Özellikle dikkat etmeniz kısım ise ilk 10 daki yoğunluğu yüksek kelimelerde ilk sırada hedef anahtar kelimenizi,diğer kalan ilk 9 da türev anahtar kelimelerinizi tutmanızdır değerli arkadaşlar. Günlük takip edilmesi gerek bir uygulamadır ve negatif gidişhatları önceden tahmin etmenizi sağlayacaktır emin olabilirsiniz.

 • Google Trends: Özellikle anahtar kelime seçimleri esnasında anahtar kelime potansiyeli olan kelimelerimizi buradan aratarak en yüksek potansiyeli sağlayacak anahtar kelime seçiminde büyük ölçüde doğru yanıtlar bulabilirsiniz. Diğer yandan adwords kampanya yöneten arkadaşlar iyi bilirler pazarın potansiyelini önceden tahmin için yine günlük takibi şarttır. 2012 yılına kadar Türkiye de pek yaygın olmasa da google artık bir çok tanıtımında Türkiye de bu uygulamasını tanıtıyor ve bu da demek oluyor ki artık hazır bir uygulama.

 • Google Hot Trends: Anahtar kelime seçiminde kurumsal siteler için Türkçe de pek işe yarar bir uygulama olamasa da henüs adsense  yani google reklam geliri hedefli çalışmalarda günlük içerik akışını bu uygulama ile yönetirseniz iyi gelirler elde etmeniz mümkün.

 • Alexa: Kelime seçimi esnasında elbette google de bir arama yapacaksınız ve bu esnada alexa da potansiyel rakiplerinizi inceleyin. Bu kelimedeki rakiplerinizi aşmanız ayları mı yoksa yılları mı alacak kesin yargılara alexa verilerinden elde edebilirken bu kelimedeki rakiplerinizin ziyaretçileri yani sizin potansiyel müşterileriniz hangi yaş gurubunda, hangi ilkede, hangi yoğunlukla ziyaretler yapıyorlar gibi merak ettiğiniz sorularınıza rahatlıkla yanıtlar verebilecek bir kaynaktır.

 • Sosyal Paylaşım Siteleri: Hedef kelimenizde sosyal paylaşım sitelerinde potansiyel ölçümleri yapmanızı şiddetle öneririm. Keza aktif olarak sitenizi sosyal medya çalışmalarında tanıtma potansiyeli olan gurubu buradan takip edebilrisiniz.

Evet çeşitli istatistikler ile belli bir anahtar kelime gurubu oluşturduk. Sayını fazla olması iyi olacaktır keza arama motorları için filtreden geçirmemiz gerekecek bu anahtar kelimeleri.Filtrelemenizde ve uygulama esnasında şunlara dikkat edin; • Anahtar kelimeniz harbi kelime olsun kazara yıllarca cümle kullanan insanlara rastladım sonuç yıllarca sinek avı emin olabilirsiniz.

 • Kelime guruplarınızı bir arada vurgulamayın ayrı ayrı bölün. Örneğin az evvel türev anahtar kelime için "elma kasası" örneği vermiştik. İçerik içinde bunu bütün olarak vurgulamayın bir paragrafta "elma" diğer paragrafta "kasası" olarak vurgulayın. Bu ana anahtar kelimeniz olan "elma"yı da desteklemesi için şarttır keza başka şekillerde ana anahtar kelime yoğunluğunuzun google webmaster tools üzerinde değiştiğini göreceksiniz.

 • Türev anahtar kelimeleri daha fazla vurgulayın. Standart orta ölçekte bir yazıda ana anahtar kelimenizi 1 kez vurguluyorsanız diğer türevlerini üç farklı türev olarak kullanın.

 • Vurgulama tekniklerini her içerikte aynı kullanmayın. Bir içerikte resim alt etiketi ile vurgulama yaptı iseniz diğer sayfa da link alt etiketi ile başka bir sayfada video etiketleri ile vs çeşitlilikler kullanın.Penguen sonrası bu madde hayati önem taşımaktadır. Zengin içerik sıfatı almanız iyidir.

 • Pasif vurgulama metodları ile reel ziyaretçilerinizi kaçırmayın. Örneğin; bir söylentimi vardır nedir kalın yazmak renkli yazmak vurgulamaktır diye anlamıyorum ama rengarenk siteler bloglar görür olduk. Deymez işler için harcadığınız emeğe yazıktır arkadaşlar. Bu metodun aslı h etiketlerini verimli kullanmaktır. css inizde tanımlarsanız h etiketleri ayrıca renkte verecektir ve bunları yazı başlıklarınızda kullanın. Abartıyo seviyoruz ancak inanın bu çileye değmez.

Bu konuda başlıca önerilerim bunlar olacaktır değerli arkadaşlar. Uygulamanız halinde kısa vadede istatistik sitelerinde ve uzun vadede çok daha kararlı kelime sıraları ile karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın. Denenmiş ve güncel bilgilerdir. Böylelikle daha önceden değindiğim anahtar kelime konusunu biraz daha detaylı anlatmaya çalıştım umarım faydasını görürsünüz. Bol organik hitler ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle