GNS Network

Yahoo! Kötü Gidişine Dur Demek İçin Google ile 3 Yıllık Anlaşma İmzaladı


"Arama Motoru" denilince aklımıza her zaman Googlegeliyor olsa da (son dönemde Yandex'in mantıklı adımları ile ülkemizde ünlendi tabii) Yandex, Bing ve Yahoo gibi rakipleri bulunmakta. Google ile hemen hemen aynı zamanlarda ortaya çıkan Yahoo! bir ara geçer gibi olmuşsa da Google'ın durdurulamaz büyümesinin yanında oldukça geride kaldı. Son çeyreğe bakıldığında, genel anlamda hem kullanıcı, finansal olarak bakıldığında hisse kaybı gözlenen Yahoo, bu duruma bir dur demek istiyor.

Kendisi için bu kötü durumu durdurabilmek adına ezeli rakibi Google ile 3 yıllık bir anlaşma yaptığını, Twitter'dan duyuran Yahoo, anlaşma hakkında çok bir detay vermese de, Google'a bazı arama sonuçlarını, sorgularını paylaşacak ve reklam hizmeti sunacağını bildirdi. (Hey gidi Yahoo heyy.. Bu hallere de mi düştün sen?)


Bu yapılan anlaşmanın, 3 yıl boyunca bilgisayar, mobil tüm ortamları kapsayacağı biliniyor. Ancak Google'a böylesine yarar sağlayabilmenin Yahoo açısından ne gibi bir katkısı olacağı merak konusu. Çünkü nedense bu atasözlerimizden "bükemediğin eli öpeceksin"e direkt olarak denk gelen bir sonuç gibi duruyor.

Hatta direkt olarak birçok çevrelerce "Yahoo kaybettiğini tescilledi" gibi düşünceler şimdiden ortaya çıktı bile. Şimdi ise bu önümüzdeki dönemde bu anlaşma ne gibi bir sonuç doğuracak göreceğiz.

Sözleşmenin detaylarını okumak isteyen kullanıcılarımız, resmi sözleşmeyi aşağıdan okuyabilirler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle