GNS Network

Google Arama İçin Reklamlarda Sağ Bar Reklamları Kaldırdı


Google Adwords hizmeti ile reklam verenlerin reklamları 19 Şubat itibari ile artık arama sonuçlarında üst ve alt kısımlarda gösterimdeler. Yan bar reklamları sessiz sedasız dünya çapında 19 şubat cuma günü kaldırıldı. Konu hakkında yayınlanan ne bir duyuru ne de bir feryat figan var ilginç. Ya hafta sonuna denk geldiği için büyük girişimciler henüz farkında değiller ya da artan ilk üç sıra teklif miktarlarından çok memnunlar.

Peki Bu Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Adwords hesap uzmanları ya da kendi çapında küçük reklam verenler bilirler ki adwords açık artırma misali teklif usulü ile çalışır ve aşırı artışlarda hesabın incelemeye düşmesi dışında bir filtresi pek yoktur. Rekabet esnasında girilen kelimelerde rakiplerinizi takip eder ve küçük artışlarla onun üzerinde çıkarak daha fazla müşteriye ulaşmaya çalışırsınız. Genel anlamda 1. sıra %70 tıklama alıyorsa kalan %30 u %20 ile %10 arası 2 ve 3 paylaşırlar denebilir. Tekliflerin günlük bütçeyi aşması halinde günlük küçük bir artış ile genellikle hesap uzmanları reklamları yan barda en azından çıkacak şekilde teklifte kalırlardı ve herkes bilir ki alt bar ciddi manada ölü alandır. Böyle bir durumda açıktır ki reklam verenlerin cebinden çok daha fazla bir bütçe çıkacaktır ki bu şahsen beni mutlu etmedi.

Peki Neden Alan Sınırlamasına Gidildi?

Söylenenlere göre TBM yan bar aktif iken çok dalgalanmakta ve anlık artışları tetiklemekte. Uzun vadede daha karlı bir çözüm (reklam veren için mi Google için mi bilinmez açıklama bu kadar) olarak sunuluyor. Reklam alanı kısıtlamalarının 19 Şubat ile 22 Şubat arasında test edilerek son karara göre ya yan bar 22 Şubat itibari ile açılacak ya da temelli olarak google daha sade bir hal alacak. Şimdilik pazartesiyi beklemekten başka çare yok gibi.

AMP projesi gibi bu güncelleme ile ilgili de pek bir içerik yok malesef ki ülkemiz genelinde. Bu eksikliklere değineceğimi önceki yazımda da belirtmiştim. Bu küçük notları makalelerimin sonuna bir farkındalık yaratmak için ekliyorum. Bu gibi bilgilendirmelerim ve güncel içeriklerim ara ara arık blog sayfamda yer alacak.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle