GNS Network

İnternette İlklerİlk kez 1969 yılında kullanılmaya başlanan internetin ortaya çıkışından beri uzun zaman geçti. İnternet bu süre zarfında baş döndürücü bir hızla gelişti. Peki ilk e-posta ne zaman ve kimin tarafından gönderildi? İnternette satılan ilk bozuk 'şey' neydi? İnternete yüklenen ilk fotoğraf kime aitti? Youtube’a ilk yüklenen video neyle ilgiliydi?

İLK E-POSTAİlk e-posta Ray Tomlinson tarafından 1971’de kendi kendine gönderildi. Gönderdiği ilk mesaj ise tuşlara rastgele basarak oluşturduğu kendi deyimiyle “QWERTYIOP ya da bunun gibi bir şeydi”

İLK SPAMBugün çoğumuzun e-posta kutusu spam(kendi isteğiniz dışında gelen e-posta) ile dolup taşıyor. İlk spam ise 1978’de internetin öncüsü sayılan Arpanet tarafından 393 kişiye gönderildi.

İLK ALAN ADIİnternette ilk alan adı Symbolics.com tarafından 1985’te alındı.

İLK İNTERNET SİTESİİlk internet sitesi 1991’de yayına girdi. Site internet ağı hakkında bilgi verdi.

İNTERNETE YÜKLENEN İLK GÖRÜNTÜİlk resim Tim Burners tarafından yüklendi. Resim komedi grubu Les Horrible Cernettes’a aitti.

İNTERNETTE SATILAN İLK 'ŞEY'İnternetten satılan ilk cihaz bozuk bir lazer pointer’dı. Cihaz 1995’te yaklaşık 15 (45 TL) dolara satıldı.

SKYPE'TA SÖYLENEN İLK CÜMLESkype’da söylenen ilk cümle geliştirme takımından bir kişi tarafından 2003’te Estonca(Estonya’nın resmi dil) söylendi. Cümle ise şuydu “Merhaba, beni duyabiliyor musunuz?”

AMAZON'DA SATILAN İLK KİTAPAmazon’dan ilk kitap 1995’te satın alındı. Douglas Hofstadter tarafından yazılan kitabın konusu düşüncenin bilgisayarlar tarafından modellenmesi üzerineydi.

YOUTUBE'A YÜKLENEN İLK VİDEO

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle