GNS Network

YouTube mobilde sohbet özelliği


Google'ın mesajlaşma alanındaki denemeleri şimdiye kadar pek başarılı olmadı. Geçen yıllar içinde ortaya çıkan ve kaybolan Wave, Chat bir yana, hayatını sürdüren Hangouts'un kullanıcıyla dolup taşmadığı biliniyor. Google, son çareyi YouTube'a gerçek zamanlı sohbet özelliği ekleyerek bulmuş görünüyor.


Wired'ın raporuna göre bir grup kullanıcı, bugünden itibaren "native sharing" adında yeni bir deneyimle karşı karşıya geldiler. Bu yeni özellik, YouTube'un mobil uygulamasındaki kullanıcıların videolar (ve muhtemelen başka konular) hakkında sohbet etmelerine izin veriyor. Sohbet ederken uygulamayı terk etmek gerekmezken yazılanlar, ayrı bir sekmede saklanıyor. Karşınızdaki kişiye kopyala-yapıştır yapmadan video bağlantıları gönderebiliyorsunuz.


Kullanıcıların YouTube üzerinde sohbet etmesi, onların sitede daha çok zaman geçirmesi, muhtemelen daha çok video seyretmesi anlamına geliyor. Bu ise Google için daha fazla reklam gösterimi ve sonuç olarak daha fazla reklam geliridemek. Bu işlevle birlikte Google, kullanıcıların Snapchat ve Facebook gibi uygulamalarda geçirdiği zamanın bir kısmını kendi üzerine çekmeyi de başarabilir.

Deneme aşamasındaki yeniliğin herkese ulaşıp ulaşmayacağı henüz belli değil. Bunun olup olmayacağı, muhtemelen işlevi test eden kullanıcıların memnuniyet seviyesine bağlı. Yenilik için her şey yolunda giderse, birkaç hafta sonraki Google I/O'da daha fazla bilgi edinme şansımız olabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle