GNS Network

Çapraz Pazarlama Nedir?


Çapraz pazarlama genel olarak birden çok platformda aynı anda, aynı hedefe yönelik marka bilinirliği çalışmasına verilen isimdir. Yakın zamanda yazdığım "2017 Yılında SEO Eğilimleri" yazımda ilk kez SEO kategorisinde bahsettiğim bu terimiz SEO alanında yeni olduğundan ancak genel SEM çalışmalarında pekte yeni olmadığından bahsetmiştim.

Geçmite Çapraz Pazarlama


Son zamanlara kadar çapraz pazarlama kriterleri aşağıdaki gibi yapılmakta idi:
SMS : Tanıtıcı ya da kampanya bildirimleri ile potansiyel müşterilere gönderilen toplu SMS'ler.
Web Sayfaları: Kurulan ve üzerinde çok durulmayan bilgilendirici web sayfaları ya da banner reklamlar.
Mailing: E-Posta yolu ile tıpkı SMS'deki gibi toplu mail bildirimleridir.
RSS : Günümüzde pek kullanılmasa da haber akışı aboneliği
Diğer: Kateloklar, gazeteler, broşürler, el ilanları vs
şeklinde genellikle aynı anda da yapılmaksızın bütçenin yeterliliğine göre farklı zamanlarda yapılan marka pazarlama çalışmalarına çapraz pazarlama deniyordu. Halihazırda yine çoklu platformlarda yapılan pazarlamaya çapraz pazarlama deniyr anca son dönemde ve durum öyle gösteriyorki bundan sonra zaten oldukça karışık olan çapraz pazarlama biraz daha detaylı olmak zorunda.

Günümüzde Çapraz pazarlama


2016 yılında artık kesinleşti ki sosyal siteler SEO kriterlerinde bir adım öndeler ve sosyal etkileşim oranına göre çok daha üst sıralarda yer almaktalar. Ayrıca günümüzde çapraz pazarlamanın ortasında hedef iş yeri olmaktan çıkarak markanın e-ticaret sitesi olmaktadır ve adaptasyon sürecini olumlu yönde tamamlayamayan markalar için işler genellikle pek de iyi gitmiyor. Şimdi çapraz pazarlamda da günümüzde kriterler ne alemde bir bakalım:
Web Sayfası: Artık standart sayfalardan ziyade sosyal etkileşimi kolaylaştıran, maximum seviyede dinamik (sipariş, online destek vs sunabilen) web sayfaları daha fazla güven vermekte.
SEO: Merkezde web sayfalarının olması artık yöneticilere iki seçenek sunmakta ya sürekli açık adwords reklamları ya da güçlü bir SEO ekibi ile yapılan köklü - uzun vadede masrafları minimuma çeken SEO çalışmaları.
Mobil Uygulamalar: hizmetinize ilişkin mobil uygulamalar ve potansiyel müşteri profilinize uygun mobil uygulamalardan alınan reklamlar.
Viral Pazarlama: Aslında reklam olduğunu farkettirmedenyapılan ilgi çekici içeriklerdir. Toplumsal bir çalışmaya şahıs değil marka adı ile dahil olmak, komik ilginç web ürünleri üreterek bunları marka etrafında senaryolamak ya da tv showlarında kıyafet, dekor vb sponsorluklar gibi.
Sosyal Medya: Diğer dış çalışmalarda çok daha önemli olan artık sürekli güncel sosyal hesaplarınızın olmasıdır ve bu alanlarda güncel içerikleriniz ile topladığınız sosyal potansiyeli maximum seviye de web sayfanıza yönlendirmeniz çok önemli.
Fake Haberler: Genelde tanıtım yazıları olarak tabir edilen ve sektör olarak uygun kategorilerde haber ve yüksek ziyaretçi trafiğine ulaşan sitelere verilen tanıtım yazıları. Bu hem odakta yer alan web sayfalarınızı üst sıralara taşır hemde belli bir trafik kaynağı sağlar.
Tv Radyo: Listede üst sıralarda yer almasa da markanızın hedef kitlenizin ofline potansiyel ziyaretçilerinize ulaşmanızı sağlar.
Basılı Yayınlar: Okunmuyor dememek gerikir keza her bekleme koltuğunda bir basılı yayın (duruma göre gazete ya da dergi) bulunur ve vaktinin az olması nedeni ile internet - tv başında vakit geçiremeyen ziyaretçilerinize gazete, dergi, katalog, broşür gibi basılı yayınlar ile ulaşmanızı sağlar.
Promosyon: Günümüzde kredi kartlarından puan toplama hobisi olan bir nesil yetişmekte ve promosyon ne kadar olur ise olsun kıyaslamada sizi bir adım öne taşır.
Mailing: Mailing hizmeti yasalar ile zorlaşması nedeni ile potansiyelini düşürsede bu seçenek seçime bağlı.
Toplu SMS: Toplu SMS'ler yine mailing gibi yasalar ile zorlaşsa da mailing gipi potansiyeli düşmüş bir seçenek değildir. Yasal yollar ile yapılan promosyon odaklı mailing daima kazandırır.
Diğer: Avm lerde, duraklarda, otobüslerde vb alanlarda yer alan reklam panoları tüm bu seçeneklerin bir kaçına rastlamış bir kararsız müşteriye markanızın her yerde olduğu ve ne kadar güvenilir bir hizmet sunduğunuz fikrini pekişttirecektir.
gibi seçenekler ile çapraz pazarlama iyice arap saçına dönmüş vaziyette. Önemli olan tüm bu seçnekleri ne kadar artırırsanız artırın odakta web sayfasının olması demek uzun vadede ücretsiz tek seçeneğin SEO çalışmaları olmasıdır. Dğer yandan yaklaşık bir yıl gibi bir süre ile listenin tamamını yapmanız demek sitenizin organik yollar ile ilk sayfa da iyi bir yer edinmesini sağlaması anlamına geliyor. Yani SEO ne kadar çapraz pazarlamanın bir parçası ise, çapraz pazarlama kriterlerinin tamamını yapmakta SEO'nun bir o kadar zorunlu standartlarıdır.

İdeal Olan Minimum Maliyet

Yukarıda da bahsettiğim gibi tüm bu çapraz pazarlama teknikleri arasında uzun vadede minimum maliyet seçeneği sunan tek seçenek SEO'dur. Bu demek değil ki "hemen bir SEO ajansına koşun!" . Aksine tüm bu güncel pazarlama metodlarını sunamayan bir ajans zaten yapmış olduğu SEO çalışmasını da hakkı ile yapamayacaktır. Keza çapraz pazarlama metodları ciddi birer SEO çalışması standartıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle