GNS Network

Flash Player Virüsü ve Çözüm Yöntemleri


#flash #flashplayer #flashplayervirus

Chrome 55 ile flash player virüslerine bir nebze olsun ön alma amaçlı olarak Google nin Flash Player desteğini kaldırması sonrası dünya çapında madur virüslü kullanıcıların ne denli ciddi bir sayıda oldukları biraz olsun ortaya çıktı. Flash Player uyarılarını taklit ederek eklentişeklinde tarayıcınıza oradanda bilgisayarınıza bulaşan bu virüsler bilgisayarınızdan temizlense ya da formatla bilgisayar temizlense dahi tarayıcı kullanıcı geçmişinde bulunmasından ötürü temiz bilgisayarınızda tekrar tarayıcınızı kullanıcı adını ile açmanız ile bilgisayarınıza yüklenerek kaldığı yerden devam ediyorlar.

Nasıl Bulaşır?


Genellikle bireysel video siteleri, film izleme siteleri ya da filash oyun siteleri gibi sitelere reklam vererek tuzak kuran virüs son kullanıcıya "Vidoyu oynatmak için flash player e ihtiyacınız va r yüklensin mi?"ya da video oynatma ekranı şeklinde "Videoyu oynat" butonuna tıklama ile, eklenti uyarıları "Bu eklenti yüklensin mi?" vb şekillerde bulaşmakta ve kullanıcıya hayatı zindan etmekte.

Diğer bir kaynak da sosyal medya platformları ile oyun siteleri. Genellikle oyun uygulamaları şeklinde facebook da karşımıza çıkan virüslü içerikler bazen de reklam olarak sizi hedefine alabiliyorlar. En fazla maduriyeti yaratan sosyal medya kaynaklı virüslerden korunmak için dikkat şart. Keza üç kuruş için bu şekilde sorumsuzca reklam almaya ya da hiç bir denetim olmaksızın uygulama oluşturulmasına sosyal platformlarda izin verildiği sürece virüs madurları da eksik olmayacaktır.

Nasıl Önlerim?

İlk ve en önemli öneri; bilinçli kullanımdır. Karşınıza çıkan bilmediğiniz uyarı ve reklamlara tıklamamak ya da zoraki açılan uyarılara ne olduğunu bilmiyorsanız "Tamam" diyerek kapatma yerine çarpıya basarak kapatmak, hiç olmadı görev yöneticisinden tarayıcı işlemlerini sonlandırmak ilk ve en basit yöntemlerin baışnda gelmekte.

Diğer bir kolay yöntem ise reklam engelleme yazılımları ya da bu yazılımlar ile direk Opera gibi reklam engelleme seçeneği olan tarayıcıları kullanmaktır. Şahsen mobilde özellikle ben kullanıyorum ve güvenliğe ek olarak reklamların engellenmesi nedeni ile sayfa açılış hızları da maximum seviye de çalışmakta.

Bilindik siteleri tercih edin ve yeni virüs yöntemlerinden uzakta kalın. Bu gibi siteler genellikle google tarafından "Güvenli olmayan site" olarak etiketlenir ve aramalardan silinir, chrome ile giriyorsanız uyarı ekranı sizi karşılar. Ancak bu denetime takılmasına kadar geçen sürede arama yaptığınız sıralamalarda belli bir süre kalarak yeni madurlar oluşturmaya devam eder. Bunlarda uzak kalmanın en kolay yolu da köklü sitelerden şaşmamaktır.

Bunun için bazı programlardan faydalanmanız gerekecektir. Tavsiye edebileceğimiz ilk program HitmanPro’dur. Herhangi bir indirmesitesinden 32 ya da 64 bit uygulamasından uygun olanını seçin. Programın kurulumu Türkçedir. Kurulum sırasında seçenekler gelecektir. Siz Hayır seçeneğini yani 'Bir defa taratmak istiyorum' tercihini yapınız. Bilgisayar taramaya başlayacaktır. Tarama bitince lisans anahtarı isteyecektir. Siz ücretsiz deneme sürümünü etkinleştirin. Etkinleşme sonrası virüslü dosyalar silinecektir. Şayet bazı virüslerde ‘Silme başarısız’ yazısına rastlarsanız yapmanız gereken restart yapmaktır. Bilgisayar yeniden başlatılınca bunlar HitmanPro tarafından DOS ortamında silinecektir. 

Bu sahte virüsü temizlemek için diğer önerebileceğimiz program AdwCleaner yazılımıdır. "Ara" butonuyla virüs taraması yaptırın. Ancak programı çalıştırmadan önce açık olan uygulamaların tümünü mutlaka kapatmalısınız. Taramada bulduğu virüsleri sildikten sonra restart isteyecektir. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra kalan virüsler de temizlenmiş olur. Bunların dışında Avast’ın ürettiği Avast Browser Cleanup yazılımı da çok faydalı olacaktır. Bu önerilen programların hemen öncesinde CCleaner ile bir dosya temizliği yapmanızda büyük yarar vardır.

Büyük olasılıkla bu programlarla sahte adobe flash player virüsü temizlenecektir. Ancak bu virüsün bazı türleri ayrıntılı şekilde yazılıp sisteme iyice kök salabilmekte ve bu programlar fayda sağlamamaktadır. Bu durumda ikinci yöntem Avast Kaspersky gibi birden fazla seçenek avantajını kullanarak antivirüs uygulamalarını çalıştırıp bilgisayarınızı taratmak olacaktır. Çok yüksek ihtimalle sahte adobe flash player temizlenmiş olur. Buna rağmen (ki çok az ihtimaldir) virüs temizlenmediyse format atmak son çözüm olacaktır. Format öncesi belgelerinizi yedeklemeyi ise unutmayınız. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle