GNS Network

Google İndex Silme İşlemi

#googleindex #googlenoindex #noindex

Yeni web siteleri kuranlar "Nasıl indexlenirim? ya da "Daha hızlı index alma yolları!" nı araştırırlarken genellikle bir yılını dolduran sitelerde süreklilik halinde yavaş yavaş istenmeyen index ler belirmeye başlar. Nedenleri değişse de bu indexlerin site sürekliliğini ara motorlarına düzgün bir şekilde akratmak için temizlenmeleri gerekir.

Hangi Durumlarda İndex Silinir


Domain Değişiklikleri: Sitenizin alan adını değiştirmek en ciddi index temizleme gereksinimini yaratır. Domain değişikliği içeriklerinizin yeniden başka bir alan adından index almasını sağlamak demektir ve yeni domaininiz indexlendikçe içeriklerinizin kopya içerik olarak algılanmaması için mevcut indexlerinizi sağlıklı bir şekilde yeni domaininize aktarmanız gerekir.

Alt Yapı Değişikliği: Sıkça karşılaşılan diğer gereksinim sebeplerinden biridir. Özellikle açık kaynak içerik yönetim sistemi kullanan site sahipleri çeşitli araçlar ile site alt yapılarını değiştirerek içeriklerini yeni içerik yönetim sistemine aktarabiliyorlar. Bu gibi durumlarda ya yeni linklere eski linklerin yönlendirilmesi gerekir ya da diğer indexlerin silinmesi gerekir.

SEO Çalışmaları: Pro bir seo çalışmasında muhakkak sitenizin içerik tekrarı durumu göz önünde bulundurulur ve gereksiz tekrarlar temizlenir. Bu gibi durumlarda temizlenen içerik lerin index durumu kontrol edilerek muhakkak indexlerden var ise kurtulmak gereklidir. Keza yapmış olduğunuz SEO çalışmasının sonuçlarına başka türlü ulaşamazsınız.

Diğer Nedenler: Özel bir yazılım kullanıyor ve site güvenliğini tehlikeye atacak bir index olabilir. Kapsamlı bir güncelleme sonunda artık aktif olmayan site özelliklerinin almış olduğu indexler olabilir.

Neden Önemli?

Sinizde yukarıda belrtilen nedenler ya da aklıma gelmeyen bir neden de olabilir, herahngi bir neden ile hatalı url sayısı artması demek sitenin kararsızlığını artması yani sıralama kaybı demektir.

Bir diğer senaryoda ise ciddi bir index kaybınız var ise aramalardan siteniz tamamen de kalkabilir ki webmasterlerin en çok korktuğu durumdur. Yapılan çalışma her ne olur ise olsun ortada bir çalışma var ise muhakkak site iyileştirmeleri içindir. Ancak iyileştirme yaparken ciddi bir hit kaybı ya da tamamen sitenizin kaybına da neden olabilirsiniz.

Nasıl Çözerim?

Robots.txt Düzenlemesi

Webmaster araçları üzerinden Robots.txt yi düzenleyerek tüm site içeriği üzerinde müdahale yapabiliyoruz. Ancak Robots.txt dosyasını elle düzenleyerek kaldırılmasını istediğiniz sayfa, dizin, kategori ve tüm site içeriğini arama motorlarından silebilirsiniz.

Tüm Siteyi Silmek için

User-agent: *

Disallow: /

Sadece istenilen Sayfa, Dizin veya Kategori için

User-agent: *

Disallow: / https://www.beytullahgunes.com/yanlis-url

Disallow: / https://www.beytullahgunes.com/yanlis-kategori

Disallow: / https://www.beytullahgunes.com/?ref

Google Resim Aramaları için

Sadece İstenilen Resim

User-Agent: Googlebot-Image

Disallow: /images/seo.jpg

Sitedeki Tüm Resimler

User-Agent: Googlebot-Image

Disallow: /

Meta Kodu Ekleme

Tüm site içeriğinin veya sadece istenilen içeriklerin indexlerini silmek için meta robots kodu kullanılabilmektedir.

Aşağıda yer alan kodu sadece istenilen sayfalara yerleştirerek o sayfaların indexlerini veya tüm sayfalara yerleştirerek site içeriğinin tüm indexini, bir sonraki arama motoru botunun ziyaretiyle arama motoru sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

<meta content=”noindex, nofollow”>

Tüm arama motorlarından ziyade bazı arama motorlarının indexlerini silmek isterseniz, aşağıdaki örnekteki gibi sadece o botun adı girilmelidir.

<meta content=”noindex, nofollow “>

Bunların dışında arama motorlarının sitenizi belleklemesini engellemek veya bellekteki sayfaların silinmesini sağlamak için aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir.

<meta content=”noarchive”>

Htaccess Düzenlemesi

Site adresinin değiştirilmesi sonucunda eski siteye ait indexlerin yeni siteye yönlendirilmesi ile, hem arama motoru üzerinden gelecek ziyaretleri yeni siteye kayıpsız yönlendirmek hem de bu yönlendirme ile eski indexlerin de yeni site indexi olarak değiştirilmesini sağlamak için htaccess düzenlemesi kullanılmaktadır.

Htaccess ile 301 yönlendirmesi yaparak siteyi komple başka bir adrese yönlendirebilir.

Açılmayan sayfalar için 404 sayfası oluşturarak 404 sayfalarının indexlenmesi diğer yöntemleri ile engellenebilir.

Eski bir ürün veya bilgi sayfasının yeni bir ürün sayfasına yönlendirilmesini sağlayabiliriz.

Redirect permanent http://www.eskisite.com/ http://www.yenisite.com/

Webmaster Araçları Yapılandırması

Webmaster araçları, arama motorlarının web site sahiplerine arama ve tarama durumları hakkında bilgilendirme ve düzenleme imkanı tanımaktadır.

Bu yazıda, Dünyaca en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinden anlatım yapılacaktır.

Web sitemizi Google Webmaster Araçları’na kayıt ettikten sonra, Tarama Bölümünde, robots.txt Test Aracı bölümüne geçip Yukarıdaki örnnekler yardımı ile Robots.txt oluşturabilirsiniz.


Eğer tüm site içeriği yerine sitedeki tekil linklerin kaldırılmasını istiyorsanız, Google Dizini Bölümünden URL’yi kaldır sekmesinden, kaldırmak istediğimiz urlleri girip Google tarafından değerlendirilmesini istiyoruz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle