GNS Network

Linkedin Pulse Nedir? 11 Üst Sıralara Çıkma Metodu


#Linkedin #LinkedinPulse

LinkedIn Pulse LinkedIn'in kişiselleştirilmiş bir haber beslemesinin versiyonudur. Ayrıca bağımsız bir uygulama olarak da mevcuttur. Pulse, kullanıcıların en büyük başarıyı göstermiş ve günün en iyi endüstri haberlerini okumasına olanak tanır.

Neden Linkedin Pulse Kullanmalıyım?


Öncelikle çok genel bir kanıdır; Linkedinden gelen ziyaretçinin sayfa başı oturum süresi her zaman standart ziyaretçilerden çok daha yüksektir emin olabilirsiniz. Diğer sosyal paylaşım siteleri ile barındırdığı kullanıcıların profilleri nedeni ile çok sayıda kalıcı, geri-dönüşü yüksek ziyaretçiye kavuşabilirsiniz. Bu makaleyi yazmaktaki amacım biraz da bu ziyaretçileri sağlamak ve tabiki pulse de çok daha iyi gösterimlere ulaşmak için bir kaç tiyo paylaşmaktır.

Diğer yandan Linkedin kuruluşundan bu yana diğer popular sosyal paylaşım sitelerinden kendisini ayrı tutarak etkileşim ve okuma potansiyeli yüksek bir kullanıcı kitlesi havuzuna dönüşmüş durumda. Ülkemizde hala pek farkında olunmasa da sadece yayıncılık amacı ile 1m dan fazla kullanıcısı bulunan bir platformdur Linkedin.

Ayrıca Pulse ile sadece arkadaş listenizde bağlı kalmayıp çok daha geniş bir okuyucu kitlesine paylaşımınızı ulaştırmanız mümkün. İşte bu noktada pulse için iyi paylaşımlar, ve dikkatli yayınlar yapmak önemli bir noktaya geliyor.

1. Başlıklar

Pulse adından da anlaşıldığı gibi iletinizin bir puls yakalamasını sağlar. Anlık bir yükselme ile haber akışında yerinizi alır gelen tıklamalar ile ya ilk sıralarda bir süre kalır ya da dibe inersiniz. Bu noktada ilk pulsu yakalamanız için ilk etkilemeniz gereken kitle yakın çevrenizden alacağınız bir kaç tıklamadın.

Bu noktada iyi bir başlık seçimi hem ilk intiba ve hemde puls esnasında kalıcılık için çok faydalı olacaktır. Unutmayın haber akışları hızla geçilen sayfalardır genellikel bu akışlarda en fazla tıklamayı bir bakışta zihnin tamamlayabileceği kısa karmaşık olmayan başlıklar alırlar.

2. Görsel Destek

Başlığınızın seçimi ardından ilk intiba için eklemeniz gereken diğer bir görsel düzenleme olarak da iyi bir resim seçimi gelmektedir. Metin ile alakalı, mümkünse logolara boğmadığınız, güzel işlenmiş ve tabiki sade bir görsel ile iletinizi destekleyin. Yine hızlıca haber akışını gözdengeçiren bir kullanıcı için mümkün olduğunca çekici bir görsel çoğu zaman başlık etkisini bile geride bırakabiliyor. Yani yanlış bir başlık seçimi yapmış olsanız bile iyi bir görsel ile başarıyı sağlamak mümkün.

3. Bağlantılarınızı Artırın

Girişte de değindiğim gibi size ilk pulsu yakalama potansiyelini sağlayan ve ilk etkilemeye çalıştığınız kitle birinci dereceden bağlantılarınızdır ve bu bağlantılardan yakaladığınız potansiyel ile doğru orantılı bir şekilde 2. derece bağlantı haber akışında üst sıralarda ya da alt sıralarda paylaşımınız yayına geçer.

Bu noktada geniş bir bağlantı arşivi size çok faydalı olacaktır. Bu demk değilki (özellikle ülkemizde sıkça kullanılan) fake bir bayan hesabı açıp karma kim geldiyse eklemeyin. Boşa zaman harcamış olursunuz. Yayın kategoriniz ile bağlantılı ilgi alanlarından oluşan bir bağlantı arşiviniz olsun ve zaman zaman benzer içerikleri paylaşarak iyi bir puls konumu sağlamış kişileri eklemek mantıklı bir seçim olacaktır. Karma bin kişiden alacağınız 1-2 tık yerine alakalı bağlantılarınızın 100 bile olması size 10 kadar tık sağlar.

4. Süreklilik

Bu süreklilik kavramı basit SEO süreklilik kriterleri ile aynıdır. Kısaca fazla abartmadan düzenli aralıklar ile benzer kategorilerde paylaşımlarınızı sürdürün ki bağlantılarınız arasında akılda kalıcı bir yeriniz olsun. Bu sayede konu ile alakalı bir arama yapılacağına bağlantınız direk grubunuza ya da gönderilerinize bir göz atacaktır. Başlamadan bir çok rakibi eleyerek kazanılan bu ziyaretçiler çok sevilse de sürekliliğin bir ödülüdür. Süreklilik zaman periyodu uzadıkça da sürekli olarak artarak belli bir noktadan sonra farkında bile olmadan sitenize sık sık gelen bir ya da daha fazla ziyaretçiye kavuşmuş olursunuz ki temel amaç da budur zaten.

5. İletinizi Öneçıkarın

İletinizi öneçıkarmanız demek pulsun gönderinizi milyonlarca kullanıcıya birden sunarak muazzam bir ziyaretçi akışına birden ulaşmanızı sağlar. Sık olmasa da arada bir müsait oldukça tercih edilebilinir.

6. Eski SEO Kriterleri

Unutmayın en temelinde Linkedin Pulse de bir metin analiz algoritmsıdır ve Google gibi çok üst düzey bir eleme yapmamakla birlikte eski ve artık oturmuş metin kelime younluklarına bağlı düzenlemeler kategorize yapılırken iletiniz için ayırdedici bir özellik olacaktır.

7. Twitter Paylaşımları İle Destekleyin

İlginç ama gerçek. İlk duyduğumda bende pek inanmamıştım ama bu dost tweet mantığı bir nevi sosyal yalakalık gibi :) Görsele bakacak olursanız, paylaşımcı profili ile ne demek istediğimi anlayacaksınız...

8. Öne-Çıkan İçerik Metodu

Diğer sosyal medya platformarından verilern 7. maddede belirttiğim bağlantılar temelde puls için tetikleme kriteri olarak tıklamaları kullanıyor haliyle. Yoksa backlink kasmıyorlar. Eğer gerekli tetiklemeye ulaşamıyor ve maddi bir sorununuz yok ise arada bir facebook ya da twitter gibi sosyal platformlarda ücretli olarak gönderilerinizi öne-çıkan olarak kullanabilirsiniz.

9.Tanıtım

Eğer ücretli çözüm sağlayacak bir bütçe ayırmadınız ve diğer platformlarda haber akışından yeterince tetikleme tıklamaları alamıyor iletiniz kayboluyorsa bir diğer çözümde "profil to profil" yani diğer platformlarda profil bilgilerinize linkedin profil linkinizi verebilirsiniz. Ek tıklamalar sağlayacaktır.

10. İçeriğinizi Yeniden Gönderin

Genellikle yukarıda sıraladığım tüm maddeler biri dışında yapılabilir fazla zaman ve emek istemeyen maddeler. Ancak süreklilik meselesi önemli olduğu kadar da vakit isteyen bir işlem herkes için. Bazen işlerimiz yoğun olabiliyor ve yazacak ya da ileti gönderecek vakit bulamıyor. Böyle durumlarda sık olmamak kaydı ile uzun aralıklar ile eski iletilerinizi yeniden göndermek zor zamanlar için iyi bir çözümdür. Dar zamanda karalama boş içerikler çıkarmaya çalışmaktan çok daha yardımcı olacaktı geçmiş detaylı içerikleriniz.

11. Kendi İşlerinizi Baltalamayın

Genellikle bi sosyal medya platformu ile falaca belli bir süre ilgilenmek "şunu da paylaşim-bunu da paylaşim" sendromu yartıyor. Özellikle sürekliliğiniz seyrek içerikler ile ilerlediği dönemlerde alakasız paylaşımlar onca emeğinizi çöpe atmak olacak ve puls potansiyelinizi çok ciddi bir biçimde olumsuz yönde etkileyeceklerdir.

Bunlar Ne işimize Yarayacak?

Öncelikle her arama motoru güncellemesinden sonra sitenizin sosyal skorları SEO çalışmalarınızda çok ciddi bir yer kaplamaya devam ediyor.
Dalgalanmalar sıralama kayıplarında sitenizin sağlam bir sosyal desteği var ise hitlerdeki değişimler sıralama dalgalanmalarından minimum düzeyde etkileniyor.
Sıralama kayıplarında sosyal platformlardan gelen GERÇEK İÇERİK ziyaretçisi sitenizin skorlarını olumlu yönde etkileyerek iyi bir sayfa başı oturum süresi elde etmenize ve bir nebze olsun sıralamaya da etki etki katkısı olabiliyor.
Bilinirliğiniz ve varsa tanıtımını yaptığınız markanın değeri artıyor vs vs uzayıp gider. Unutmayın mantıklı, hile katılmamış her gerçek çalışma sitenize ya da markanıza iyi bir katkıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle