GNS Network

Yerli arama motoru geliyoo incelemesi detaylı


Bu gün sosyal medyada bir süredir takip ettiğim geliyoo girşiminin beta olarak açıldığı duyuruldu. Yerli her girişimi her Türk vatandaşı gibi heyecanla bekliyoruz malum ama bari çok duyulmasa. Rezillik diz boyu ve insanların umutları ile oynamak bu kadar basit olmamalı değerli arkadaşlar. 10 milyon dolar gibi bir yatırımdan bahsedilmiş umarım asılsız bir haberdir. Fazla uzatmadan incelemeye geçelim ... ve emin olun içim kan ağladı inceledikçe ...

1. Veriler Google Apis aracılığı ile çekiliyor

Google Developers aracılığı ile Google verilerini kullanıcılar ve geliştiricilere açan bir politika izliyor ve beceremeyenler için kendi hazır şablonlarını da sunmakla birlikte 3-4 satır kod ile verileri rahatlıkla çekebilirsiniz yukarıda örnek satır verilmekte.

2. E-Ticaret Sayfası Themeforest de 49 dolara satılıyor

Her 49 doları olan BURAYA tıklayarak Geliyoo nun e-ticaret sitesinden bir adet edinebilir. Alt yapı ücretsiz açık kaynak wordpress yazılımı ile hazırlanmış. Haber ve mektup subdomainleri de aynı şekilde hazırlanmış tek farklılık forum da o da özgün yazılım olarak değil ücretsiz başka bir açık kaynak yazılım olan myBB forum alt yapısı kullanılmış.

3. Logo Vectorstock Ürünü

Arkadaşlar ilgili logoya BURADAN ulaşabilirsiniz. Logo için anlatılacak pek bir şey yok ...

4. in to dns incelemesi

cloudflare dns maskelemesi kullanılarak güvenlik ya da dns gizliliği sağlanmaya çalışılmış. Sitenin kendine ağit bir güvenlik alt yapısı yok. Bu hizmeti ücretsiz olarak cloudflare her site sahibine sunmaktadır.
lola.ns.cloudflare.com.   ['173.245.58.132']   [TTL=172800]
mark.ns.cloudflare.com.   ['173.245.59.130']   [TTL=172800] 
mx kayıtları yani mail portları ovh.net üzerinden çalışmakta görünüşe göre yerli datacenterler yeterli gelmemiş.
188.124.33.178.in-addr.arpa ->  mxb.ovh.net
128.127.74.137.in-addr.arpa ->  mx3.ovh.net
182.127.74.137.in-addr.arpa ->  mx4.ovh.net
Güvenlik öncelmlerine rağmen cloudflare üzerinde ftp çalışmıyor direk ana dizine bağlı.
 www.geliyoo.com -> geliyoo.com -> [ 193.70.65.4  ] 

5. Script algoprog üzerinde 15$ a satışta

Geliyoo sitesi scriptine 15$ a asıl geliştiricisinden sahip olmak için BU SAYFAYI ziyaret edebilirsiniz.

Viral Ürün Geliyoo

Benim şahsi görüşüm viral hit sağlama amaçlı fake haber yaratılmışa benziyor sitelerinde yer alan google adsense reklamlarına bakılırsa biraz da gelir sağlama hedeflenmiş gibi. Ne amaç ne de ortaya konulan ürün de hosting firmasından ücretsiz yazılım ve ücretli temalara kadar ben tek satır yerli ya da milli bir kodlamaya rastlayamadım.

Bu girişimden makaleye başlarken de belirttiğim gibi öncesinden haberim vardır twitter üzerinden takip ediyordum. Çok da iyi niyetli olarak gördüğüm ve taktir ettiğim bir girişimdi ancak bu durum cidden hiç hoş olmadı. Umarım fazla duyulmadan iyi bir kodlamaya geçilir.

Bir de twitter de paylaşılan doğruluğundan emin olamadıığım 2010 yıllı bu görsel var ki akıllara zarar.

Bu da verilen tepkilere cevaben il resmi açıklama girişimci arkadaşlardan. Bu iletiye verilecek milyonlarca yanıt olsa da benim  sadece makalem için 30dk mı çaldı ona üzüldüm şimdi.

Bu da arkadaşların Google app için kulladıkları app.js dosyalarından önizleme:

Güncelleme (Basın Açıklaması)

Blogumda paylaştığım bilgilere ek olarak tepki sosyal medya üzerinden durmadı sanırım ve tartışmalar sürüyor ki bir basın açıklaması yapılmış. Tam metni aşağıda paylaşıyorum:
Öncelikle haberimizin yapılmasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz.
Değerli kullanıcılarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere bu yazı yayınlanmıştır. Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde “Geliyoo” nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır. 
Önceki haberde sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olmadığımızdan dolayı bu çalışma yayına açılmıştır. İlgili makam ve kuruluşlara varlığımızı hatırlatmak adına Geliyoo’nun reklam yayına sunulmuştur. Ziyaretçilerin kapalı bir site ile karşılaşmaları için sonuçlar bu şekilde servis edilmiştir.
Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.
Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telafuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.
İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.
Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik. 
Tüm Kamuoyunun Bilgisine Saygı İle Duyurulur….

 Bakanlıktan 'Geliyoo' yalanlaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında "10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu" başlığıyla haberler yayımlandığı ifade edildi.

Haberlerde, söz konusu arama motorunun bakanlık tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluştuğuna yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'GELİYOO' İLE İLGİMİZ YOK!

Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, bugün Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir. 'Geliyoo' isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır. Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki 'Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz' açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Elbette ki ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.

1 yorum:

Cemal

Hale bak resmen türkiyeyi trollemişler adamlar. Bunun bir yaptırımı olmalı. Her önüne gelen bu şekilde çıkarsa çekeceğimiz var...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle