GNS Network

Yine Yerli Arama Motoru Haberi


Yıllardır bu gibi haberler sürekli çıkıyor ve birden ortadan kayboluveriyorlar. Önceleri her 2-3 yılda bir çıkan yerli arama motoru çıkışları son 3 yıldır her yılda bir çıkmaya başladı. En azından ortadan kaybolan bu çıkışların sıklaşması milletçe bu işleri daha sık düşündüğümüz anlamına geliyor. ara.com.tr var dı ne oldu? Neyse haberi bir paylaşmakta fayda var sanırım. Belki bu kez düşünmekten öte bir adım atabiliriz.
Arama motoru dendiği zaman herkesin aklına gelen isimler bellidir. Google, Yandex, Yahoo, Bing bunlardan başlıcaları. Global arama motorları olsa da pek çok ülke kendisine ait bir arama motoru geliştirme peşinde. Çinli Baidu bunun en büyük örneği. Ülkemizde de yerli arama motoru için çalışmalar yapılıyor. 

Dünya ile Entegre 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre yerli bir arama motoru için çalışmalar başlamış durumda. Elbette Baidu gibi tamamen içine kapanık bir arama motoru söz konusu değil. Dünya ile entegrasyondan taviz vermeden yerel temalara daha fazla ağırlık verileceği bir arama motoru olacak. 

 Arama motoru yanında Türkçe karakterlerin kullanılacağı yazılımlar konusunda da çalışmalar yapılıyor. Yine bunların da dünya ile entegrasyonu sağlanacak ve kapalı bir ekosistem olmasının önüne geçilecek.

Elbette geliştirme sürecinin yanında işin diğer zor tarafı kullanıcı çekmek olacak. İnternet tarayıcı açar açmaz insanımızın yazdığı arama motoru isimleri belli ve bunlar artık alışkanlık yapmış durumda. Hatta bazı deyişlerde bile artık bu isimleri kullanıyoruz. Devletimizin yoğun bir tanıtım stratejisi ve kurumsal tarafta politika geliştirmesi şart.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle