Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Big Data Büyük Veri Nedir

Son zamanlarda adını akşam haberlerine kadar bir çok mecrada duymaya başladığımız big data yani büyük veri kişi kimlik bilgilerinden ziyade bireyin internette yaptığı işlemleri takip ederk kişi profili ya da davranış eğilimi çıkarmaya yarayan verilerin tamamıdır. Ülkemizde adı yeni duyuluyor olsa da aslında yıllardır data olarak kullanılmakta. Web ortamında da yılllardır kullanılmakta ve çeşitli uzmanlık alanları bu big data yı en iyi şekilde kullanıma bağlı olarak gelişmektedir.

Big Data Büyük Veri Uzmanlık Alanları

Günümüzde çapraz pazarlamanın (Çaraz Pazarlama Nedir?) her bir kolu ayrı bir uzmanlık gerektirir ve bu her bir uzmanlık alanı big data işleme kabiliyetine göre başarıya ulaşmada yardımcı olabilir. Başlıca alanları listelemek gerekirse:

1. Adwords Reklam Uzmanlığı

Günümüzde dünyanın en büyük data havuzu Google alt yapısındadır ve yetenkli bir adwords reklam uzmanı bu verileri google hizmetleri ile eş zamanlı olarak kullanabilir. Yani yetenekli bir reklam uzmanı az maliyet ile çok iyi sonuçları sağlayabilir.
En iyi örneklerden biri yeniden pazarlama hizmetidir. Adwords un sunduğu bu hizmet sayesinde ürününüzü bir kez görmüş ama satın almamış bir kullanıcı sitenizin sayfasına eklediğiniz küçük bir kod sayesinde takibe alınır ve girmiş olduğu her internet sitesinde bu ürünün reklamları ile karşılaşır. Günümüzde bir çok yayıncı buna Facebook da dahildir adsense hizmeti alt yapısından faydalanır yani bu reklamları her yerde görür demektir.

2. Çağrı Merkzleri

Çağrı merkezleride yine etkili bir big data alanıdır. Bu merkezler kolaylıkla veri toplayabilirler ve bu verileri işleyerek kolaylıkla bir yeniden pazarlama hizmeti sunabilirler. Mekanik olmamaı potansiyel müşteri ile birebir etkileşim sağlaması başarısında ve etkinliğinde önemli bir ölçüttür.
Bir örnek vermek gerekirse. Okulda bir öğrenciniz var ve her ne hikmetse etüt merkezleri sizi aramaya başladı! Bu durum legal ya da illegal yollardan elde edilen datalar ile sizin potansiley müşteri durumuna düşmeniz anlamına gelmektedir.

3. Bankalar

Bankalara kazara aktif kullandığı mail adresini veren herkes bilir ki bu mail adresine bankanızın kampanya mailleri yağar. Yetmez kredi teklifleri için aranırsınız ya da limit artışı için aranırsınız gibi. Bankalar sektörün dışında gibi görünseler de en güçlü big data havuzlarıdır. Ailenizin bile bilmediği harcamalarınızdan haberdar. Çekim yaptığınız konumlara göre gezdiğiniz yerlerden haberdar ya da hesap limitini ile doğru orantılı ile alım gücünüzden haberdar bir havuzdur bankalar.
Örneğin reklam amaçlı bir marka ile anlaşan bir banka kendi call centerleri aracılığı ile pazarlamada ek giderleri minimuma çekerek kolaylıkla pazarlamalarını yapabilirler.

4. Üyelik Sistemi Olan Diğer Platformlar

Yakın zamana kadar özellikle ailing hizmeti veren firmalar çok yüklü memlalar karşılığında aktif güçlü üyelik potansiyeli olan web sitelerinin datalarından faydalanırlardı. Gelişen teknoloji ve mailing hizmetinin zorlaşması nedeni ile bu seçenek günümüzde biraz ölü bir yatırım durumuna düşerek sönük bir seçenek.

5. Diğer Platformlar

Aslına bakarsanız önemi yüksek olan bir çok seçenek daha mevcut ancak makale haddinden fazla uzadı bu kısımda kısa diğer aklıma gelen big data havuzlarından bahsetmeye çalışacağım. Bunlar:

gibi uzayıp giden devasa bir liste ile neden yanlızca data değil Big Data teriminin kullanıldığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Diğer yandan makalenin tamamına bakan biri için bunların yeni şeyler değil uzunca bir süredir zaten kullanılan metodlar olduğunu anlayacaklardır. Güncel medya organlarının neden yeniden bu terimi keşfettiğine ben pek bir anlam veremedim.
Exit mobile version