Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Google chrome SSL güncellemesi Sıralamaya Etkisi nedir

Bir önceki makalemde güncelleme etkilerinden korunmak için ücretsiz çözüm arayan site sahipleri için “SSL almadan Güvenli Değil uyarısından kurtulun” konusuna değinmiştik. Güncelleme öncesi “Chrome 56 Ocak Ayında HTTPS ile Vuracak” yazısında da değindiğim gibi güncelleme sonrası panik ile çözüm arayışları geçte olsa başladı ve konu hakkında yazan herkes gibi bana da konu hakkında gelen sorunların başında “bu güncelleme site sıralamamı ne ölçüde etkiler?” sorusu geliyor. Bu gibi soruları sormadan önce bilmeniz gereken her site kendi rakipleri ile kendi kategorisinde sıralamaya girer ve kimi sektörlere sıfıra yakın bir etki ederken kimi sektörlerde bu uyarıyı almayan site yok gibi.
Her site kendi etkenleri çerçevesinde değerlendirilir dedikten sonra size konu hakkında bir kaç etkenden bahsedeceğim. Bu size kendi sitenizi değerlendirmeniz ve gerekli görüp görmediğiniz konusunda fikir verme amaçlı olacak.

“Güvenli Değil” ile “Zararlı Site” Uyarısı Aynı Şeyler Değil

Konuya girmeden önce ilk bilmeniz gereken konu “Güvenli Değil” uyarısı ile “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” uyarıları aynı şeyler değiller.
Güvenli değil uyarısı son güncelleme ile hayatımıza daha geniş bir şekilde giren ve veri işleyen form yapılarında bilgisayarınızda kurulu olan Chrome nin mekanik olarak (online değil) form sayfalarında adres satırında verilen uyarıdır.
Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir uyarısı ise daha çok girdiğinizde yüzünüze reklam patlayan, flash içeriklerden geçilmeyen ya da otomatik bişeyler indirmenize neden olan sitelerin mekanik değil online olarak zararlı olarak işlenmesidir.

Sıralamamı Etkiler mi?

Bu noktadan sonra yukarıdaki tanımlardan devam etmemiz gerekir ki doğru bir şekilde mevcut güncellemeye anlam yükleyelim.
Öncelikli olarak zararlı site uyarıları önceden beri var olan uyarılar olup domain online olarak işlenir ve bu uyarıyı chrome kaynaklı değil google arama kaynaklı olarak ekrana verir. Haliyle uzunca süredir varolan bu uygulama artık kesin bir şekilde kanıtlamıştır ki sıralama ne demek siteniz spam listesinde bile yedek kulübesinde kalır. Bu durum kesindir. Çeşitli kurtarma yöntemleri olsa da filtreye gireceğini bilin yeter.
Diğer yandan bu yeni yaygınlaşan güvenli değil uyarısı. Öncelikle uyarı tamamen şimdilik mekanik olarak localhost a kurup çalıştığınız sitelerde bile karşınıza çıkıyor. Yani online ortamda bir site listeleme durumu yok gibi. Bu dada demek oluyor ki şimdilik bu uyarıyı almanız demek yanlız başına bir ceza anlamına gelmiyor. Diğer yanda kullanıcı davranışı ile incelersek:

  1. Kullanıcılar genellikle aradıklarını bulup bulamadıklarına bakarlar ve ekrana bir uyarı gelmedikçe andres satırında yer alan küçük uyarılara bakan çok nadir bilinçli son kullanıcı mevcuttur.
  2. Diğer yandan bu küçük kitle sitenizde bu uyarıyı görr görmez sitenizden acilen çıkacaklardır yani oturum sürenizi aşağıya çekeceklerdir. Yani sıralama etkeni bir değerinizi aşağıya çekeceklerdir. Bu durumun ne ölçüde sizin sitenizi etkileyeceği ise sitenizin hitap ettiği sektördeki kullanıcıların blinç oranına bağlı olacaktır. Yani bir nalbur sitesi ile bir teknoloji haberleri sitesi eşit oranda oturum süresi kaybına marus kalmayacaklardır.

SSL Bir SEO Kriteri mi

Bu sorunun tek ve kesin yanıtı “EVET” bu yıllardır sorulur ve yıllardır her şekilde aynı yanıtı alsa da ek bir masraf kapısı olması nedeni ile site sahipleri son bir umut ile sorar dururlar. Cevap hiç bir şekilde yıllardır değişmemiş olması ve Google nin her güncellemesi sonrası bunu bariz bir şekilde belirtmesi hiç değişmemiştir. 
“Yüzlerce seo kriterinden biri işte!” şeklinde bir düşünceye sahip iseniz bunu acilen değiştirseniz iyi olur keza kendi başına bir kriter bazen zararsız olsa da kendi olumsuz etkilendiğinde domino etkisi yapan kriterler zararlılardır ve ssl artık böyle bir kriter. Yani kendi olmadığında size eksi bir değer yazmakla kalmaz kullanıcı oturum sürenizi de aşağıya çeker. Girişte de bahsettiğim gibi maddi bir yatırım yapmak istemiyorsanız “SSL almadan Güvenli Değil uyarısından kurtulun” makaleme bir göz atabilirsiniz.
Exit mobile version