GNS Network

Online sertifikalar ne kadar güvenilir

Teknoloji ve eğitim alanları geliştikçe her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar ekleyen internet uygulamaları son bir kaç yıldır giderek artan bir oranla gerek kişisel gelişim müptelalarına ve gerekse de iş verenlerin hayatlarına online sertifika şeklinde bir kavram soktu. Eğitim dönemimde bu gibi uygulamalar pek olamsa da benim dönemlerimde üni den mezun olanlar genellikle sertifikalarını ilgili kurumun genel merkezine giderek bazen eğitim ve bazende detaylı bir birebir sınav ile vermektelerdi. Mail adresime ve sosyal medya hesaplarımda bir kaç gelen soru üzerine bu konu hakkında güncel durumu gösterir bir makale yayınlamak istedim. Fazla uzatmadan başlayalım.

Gereksinimler Neler?

Malesef ki durum uzaktan görüldüğü gibi toz pembe değil ve haliyle gereksinimler de o derece eğitimden uzak nedenlere dayalı gibi. Bu üzücü olsa da kariyerden çok iş ticarete dönmüş durumda. İki ana alanda incelemek gerekirse bu etkenler.

1. Eğitimci Ayağı:
Son bir kaç yıldır özel eğitim kurumlarının aralarında kolaycılığı seçen bir grup türedi ki bunun nedenleri konusunda uzman ben değilim iyi bir eğitimcinin incelemesi gerek bir durum gibi şimdiik. Bu kolaycı kesim değişik yollarla faaliyet belgelerini elde ettikten sonra hiçbir alana ihtiyaç duymadan sadece internetten açtıkları online sınav sistemleri ile küçük miktarlarda ücretler ile sadece matba ve kargo masrafı sonrası (çoğu ödemeli gönderir) sertifikaları ayağınıza gönderir. Sistemdeki açıklar nedeni ile okulunda aylarınızı harcamanız gereken eğitimi orta öğrenim bir öğrenciniz var ise artık rahatlıkla yapabilir durumda onlarca sertifika merkezi var.

2. Öğrenci Ayağı:
Fıkralara karikatürlere konu olan bir durumdur günümüz şartlarında yeni mezun bir öğrenciden 20 yıllık iş tecrübesi istemek. Mecburen bu öğrenciler de bu gibi yollara başvurabiliyorlar. Bu durumu gören fırsatçılar için de yeni mezun öğrenciler kolay hedef haline geliyorlar.

Ne Kadar Güvenilir?

Büyük şirketlerde rekabet potasında genellikle bu sahte ya da kolay sertifika sahipleri eriyip gitseler de kendine bir uzman bulup büyümek isteyen küçük girişimci için tam bir bulmaca haline gelmiştir bu durum son zamanda. Evine çocuğuna götüreceği üç kuruştan fedakarlık yaparak yanına aldığı adama yıllarca para ödeyen, kovmaktansa senelerce gelmeyecek bir başarıyı beklerken çoğu zaman da iflas eden insanlara gerçektende yazık oluyor. En azından idare eder bir sertifika sahibini anlamak için:

  • Sertifika sahibinin evraklarında ıslak bir kaşe var mı bir bakın
  • Şu tarihe kadar geçerlidir gibi minicik yazılar var mı bir köşesinde
  • Online bir sertifika ise eğitim programını hazırlayan devlet kurumunun online sertifika sorgulama için bir numara vermesi gerekir. Böyle bir sorguama numarası var mı bir inceleyin.
  • Mülakatınızda çekinmeyin bir bilenden yardım alın
  • Eğitim için kurum ile görüşüp görüşmediğini sorun (yüz yüze- eğitim- sınav- onay ne olursa)
  • Yurt dışında bir üni referansı verilerek hazırlanan sertifikalar genellikle revaçta sorgulamanın zorlaşması nedeniyle çok düşük fiyatlara öğrencilere satılmakta. Googleden bir araştırın böyle bir uni var mı var ise herhangi bir vakıf bağı var mı yani dayı amca oğlu abağlantısı.

gibi önlemler alabilirsiniz. Ancak online setifikalardan gerek öğrenci olun ve gerekse de iş veren uzak durmanızı öneririm. En düzgünü seminer katılım belgesi seviyesinde bir tecrübe ve bilgi birikimi sunarlar.

Konuya girişte de belirttiğim gibi blog sayfam daha çok teknolojinin bu alanları ile ilgilenen bir blog olmasa da gelen sorulara cevaben görüşümü belirtmek adına böyle bir içerik paylaşmak istedim. Ciddiye almak size kalmış ...

SEO Sertifikaları

Gelelim blog içeriğim ile alakalı bir konu olan son zamanlarda hortlayan SEO sertifikalarına. Peşine görüşüm; size SEO sertifikası satmaya çalışan bir kişi ya da kurum imkansızı yapmaya çalışıyordur. Bundan emin olabilirsiniz. Çok sert bir yorum olduğunun farkındayım ancak detaylandıracağım.

Arkadaşlar SEO alanında herhangi bir yetkin eğitim kurumu ya da eğitim müfredatı çalışması yapan dünyanın hiç bir ülkesinde bir resmi kurum yoktur. Bu da alacağınız sertifikanın resmi bir geçerliliği olmadığı anlamına gelecektir.

Diğer yandan resmi bir kurum olmaması mevcut tek resmi kurumları arama motorlarının genel merkezleri yapıyor ve benim bildiğim bir arama motoru gelin size sistem inceliklerimi öğreteyim demez. Reklam gelirlerini aşağı çekmek bunun en etkin engelidir.

Dikkat ederseniz artık kurumlaşmış ve yıllarca SEO alanında emek harcamış şirketler bu toplantılarak eğitim demezler seminer derler ve bir kelime farkı ile remiyet sorunundan kurtulurlar. Çokta doğru bir uygulamadır şahsen çok iyi işler yapmış SEO şirketlerini bende elimden geldiğince bazende ingilizcem yettiğince online platformlardan takip etmeye çalışıyorum. Bizimkiler arada sertifika fikrine kayar gibi oluyor arada dürtün uyandırın yakınlarınızda oluyorsa resmiyeti hatırlatın :)

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle